Vysočinu budou ve druhé lize reprezentovat jen basketbalisté Žďáru nad Sázavou a Třebíče, protože jihlavský tým v minulé sezoně sestoupil.


Skromnější cíl


Týmy se ale navzájem nesetkají, protože každý je zařazen do jiné skupiny. Žďárští loni šlapali v „béčku“ na paty ambiciózní Spartě, letos mají skromnější cíl.


„Chceme hrát dobrý basket a udržet pro Žďár druhou ligu. Naše hra v letošní sezoně musí být založena na vysokém nasazení všech hráčů na hřišti,“ tvrdí žďárský trenér Jiří Bříza.


„Dominovat musí agresivita i v útočných činnostech, jako je hra jeden na jednoho. Věřím, že se umístíme v horních patrech tabulky,“ doufá dlouholetý kouč.


Hráči TJ Třebíč se loni zachránili ve výjimečně vyrovnané moravské skupině C na poslední chvíli právě na úkor Jihlavy. Letos by si podobné adrenalinové zážitky klidně odepřeli.


„Určitě nechceme hrát o záchranu do posledního kola,“ má jasno trenér Třebíče Vladimír Smital.


Ovšem vyrovnaný průběh soutěže čeká i letos. „Když jsem se díval na naši skupinu, nenašel jsem jediný tým, který bych předem označil jako sestupujícího,“ poukazuje Smital, jehož tým čekají i souboje s nováčky soutěže – Boskovicemi a B-týmem ligové Opavy.


Noví soupeři


Na nové soupeře se mohou těšit i ve Žďáře. Ve skupině B se objeví rezerva USK Praha, překvapivě i Šumperk a daleký Liberec.


Fanoušci si ale na domácí představení budou muset počkat. Oba týmy se na začátku sezony budou muset vypořádat s nepříznivým rozlosováním.

„Začínáme čtyřmi zápasy na hřištích soupeřů,“ podotýká Bříza.


Ještě hůře je na tom Třebíč, která hraje z prvních šesti zápasů pět na palubovkách soupeřů. „Bude důležité některý zápas vyhrát, abychom pak nepropadli skepsi,“ vysvětluje Smital.


A kouč dobře ví, o čem mluví. I tady platí pravidlo: doma se vyhrát musí, venku může. Pokud tým rozhodí porážky venku, může ztratit suverenitu i doma.


Pohár na rozjezd


Oba druholigoví zástupci se před startem druhé ligy zahřáli už v zápasech prvního kola Českého poháru. Klasické přípravné zápasy totiž ani jeden z týmu nesehrál.


Třebíč si doma poradila se Sokolem Šlapanice, Žďár postoupil kontumačně přes Boskovice. Soupeř měl totiž problém s hráčskými registracemi. Týmy si pak aspoň zahrály přátelsky.


Sestoupivší jihlavský BK má v oblastním přeboru ty nejvyšší ambice.


„Ale určitě nás nečeká nic jednoduchého, protože v soutěži je víc týmů, a jak bylo loni těžké se udržet, tak bude podobně těžké se dostat zpátky nahoru,“ tvrdí kouč BK Petr Šilhart. Začátek sezony jeho tým zvládl. V tabulce už má dvě výhry.

JIŘÍ BÁRTA
REPORTÉŘI DENÍKU