Poutní místo Dobrá Voda
Kde: Dobrá Voda, Mladoňovice
Kdy: celoročně
Za kolik: zdarma
Poutní místo Dobrá Voda leží nedaleko obce Kdousov. Tvoří jej malá barokní kaple postavená nad uzdravujícím pramenem vody. Tato kaple je propojená schody s větší barokní kaplí, která je zasvěcena Panně Marii. Dobrá Voda se stala poutním místem se zázračnou vodou podle pověsti, kdy okolo jela šlechtická rodina se svým slepým synem a voda z pramene jej vyléčila ze slepoty. Poutní mše se slaví v neděli po svátku Jména Panny Marie, tedy okolo 12. září. Kapička byla v roce 1958 prohlášena za kulturní památku a v roce 2017 prošla rekonstrukcí.

Muzeum řeznictví
Kde: Náměšť nad Oslavou
Kdy: po telefonické domluvě na čísle 775 656 558
Za kolik: 20 Kč, cizojazyčný výklad 120 Kč
Milovníky zajímavostí jistě nadchne muzeum řezníků s unikátním počtem vystavených předmětů. Muzeum nabízí ucelený pohled na historii výroby uzenin a masných výrobků. V expozici je více než 1000 různě starých exponátů. Některé stroje jsou repasované, jiné jsou ponechány v původním stavu. Uvidíte zde třeba zabijačkové troky z jednoho kusu kmene na spaření prasete, ruční mlýnky a sekyrky, narážečku, brusku, ruční kráječe uzenin nebo pračka na dršťky. Jde se o největší sbírku strojů, které se zabývají řeznictvím v Česku.

Zámecká ledovna
Kde: zámecký komplex Třebíč
Kdy: květen až říjen,  9 – 17 hod
Za kolik: zdarma
Zámecká ledovna v Třebíči je podzemní prostor dlouhý 38 metrů a široký skoro osm metrů. Vybudován byl pro obyvatele zámku, kterým sloužil ke skladování potravin a ledu. Ve zrekonstruované ledárně sídlí nyní lapidárium a je možné si zde prohlédnout masivní kamenné artefakty, jde především o zbytky schodu, patky sloupů, díly žeber nebo části ostění. Ledovna je přístupná dvěma vstupy, z ulice Nad Zámkem a ze zámeckého příkopu.

Viniční trať Pod Sádkem
Kde: Kojetice na Moravě
Kdy: naučná stezka červen – září
Za kolik: zdarma
Vinařské centrum je jedinečným mixem zábavy a poznáním mezi vinicemi, kde nechybí naučná stezka, vinný sklep, příjemná restaurace nebo přírodní amfiteátr. Necelých šest hektarů ve viniční trati Pod Sádkem se rozkládá v místech bývalých hraběcích vinic. V produkci nechybí jakostní, kabinetní a přívlastková vína, pozornost je také věnovaná ledových vín. Díky rozsáhlým společenským prostorám nabízí Vinařské centrum možnost uspořádání akcí od firemních školení po soukromé rodinné oslavy.

Labyrint v sýpce s prolézačkou a tobogánem
Kde: Třebíč
Kdy: úterý-pátek:  14-19h, víkendy, svátky, prázdniny:  10-19h
Za kolik: ´99 Kč/ dospělý, děti od 2 let 129 Kč, rodina 399 Kč
Barokní sýpka v Třebíči dostala druhou šanci a proměnila se v rodinný a zábavní park, ve kterém je největší dominantou prolézačka přes čtyři patra budovy. Třetina interiéru byla ponechána v původní podobě s trámovím, další patra dostala samonosné betonové stropy. Na nich jsou umístěny atrakce zábavního parku. Ve čtyřech patrech se nachází množství zábavy, vévodí jim prolézací labyrint a nafukovací krokodýl, nechybí bodyzorbing, multifunkční hřiště, stoly na airhockey a stolní fotbálek, dřevěný domek, batolecí koutek a obří lego kostky.