Pilot se vracel ze servisní prohlídky ve společnosti Air Operation Technologie a. s. v Jihlavě, která letadla Skyleader 600 vyrábí. Sídlo společnosti je v Brně, ale v Jihlavě má provozovnu.

„Šlo o běžnou servisní prohlídku, která byla bez problémů. Letadlo mělo samozřejmě i dost paliva. Co se při letu stalo, netušíme. Je to předmětem vyšetřování,“ řekl Deníku výkonný ředitel společnosti Kamil Eigl.

Pilot se vracel z Jihlavy na Slovensko. Podle Eigla bylo letadlo půl roku staré. „Podobná nehoda se nám ještě nestala,“ podotkl ředitel. Co přesně se během letu stalo, zda šlo o chybu pilota, či nečekanou závadu na letadle, není zatím jasné.

Šest minut letu letadla Skyleader 600 z Jihlavy, který skončil tragicky, ZDE v odkazu:

https://www.flightaware.com/live/flight/OMM267

„Viděl jsem ho letět nad námi, zdálo se mi, že motor nějak kolísá. Ještě jsme se o tom bavili, že letí nějak nízko a motor vynechává,“ napsal na sociální síti svědek Tomáš C.

V Lukách nad Jihlavou se v pondělí odpoledne zřítilo letadlo.
Tragédie. V Lukách nad Jihlavou spadlo letadlo. Na místě je jeden mrtvý

Nehodu vyšetřují jihlavští kriminalisté i specialisté na zjišťování leteckých nehod. Policisté na integrovaném operačním středisku přijali oznámení o pádu dvoumístného letadla Skyleader 600 v pondělí 13. května krátce před půl čtvrtou hodinou odpoledne. Letadlo spadlo v katastru obce Luka nad Jihlavou v lokalitě zvané Hostinky.

„Pilot z dosud nezjištěné příčiny s letadlem havaroval, když utrpěl těžká zranění, kterým na místě podlehl. Na místě události zasahovaly složky IZS. Na místo letecké nehody byl vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Jihlava,“ informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Ilustrační foto. Nehoda motorkáře.
Černé pondělí: Pád letadla u Luk nepřežil pilot, v Telči srazilo auto chodkyni

Místo nehody a havarované letadlo ohledali i experti z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

„U zemřelého pilota byla k přesnému stanovení příčiny úmrtí nařízena pitva. Kriminalisté okolnosti nehody dál vyšetřují,“ dodala Lébrová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat letošní ročník festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě?

Zdroj: Deník/Martin Singr