Kdo ví, proč zvolil takhle smutný konec. Když otevíral okno bytu v sedmém patře, nablízku nebyl nikdo, kdo by jej zadržel.


„Čtyřiašedesátiletý muž z Čeloudovy ulice skočil z okna panelového domu. Na místo dorazila záchranná služba a policejní hlídka. Bohužel již konstatovaly smrt. Cizí zavinění bylo vyloučeno,“ potvrdila včera mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.


Tíseň a hrůzné sny


Sebevrah ukončil svůj život přímo před zraky kolemjdoucích lidí. A před očima dělníků, kteří o pár metrů dál zateplují dům. Jen zaslechli, jak vzduchem cosi letí, o pár vteřin později bezvládné tělo dopadlo na trávník. „Hned jsme volali sanitku a policii. Přijely okamžitě, ale ten člověk už byl mrtvý,“ vybavují si hrůzné okamžiky.


Jít zpátky k práci na lešení bylo až do večera nemožné. Ač nikdo z dělníků nešťastníka neznal, následující noc marně čekali na klidný spánek. „Celý den jsme na něj mysleli. V noci se nám o něm zdálo, byly to hrozné sny,“ vracejí se k tragické neděli.


Bolavá duše už dávno našla svůj klid, když tělo, přikryté modrým igelitem, čekalo na odvoz. Velká ručička hodin mezitím urazila celé kolečko.


„Ležel tam dobrou hodinu, než přijela pohřební služba. Dívali jsme se na něj z oken a přemýšleli, kdo to může být. Celou dobu mě svírala tíseň,“ vypovídá důchodkyně, jež bydlí v domě naproti.


Kdo onen muž pod plachtou byl, se mezi lidmi ze sídliště brzy rozkřiklo. Důvody k jeho zoufalému činu neznají, a pokud ano, mlčí. „Je to strašné. Byl to můj kamarád,“ jen hlesne pán na dětském hřišti opodál a oči nespouští od malé vnučky.


Čtyřiašedesátiletý muž, údajně obchodník s ponožkovým zbožím, byl v srpnu na Třebíčsku již třetím, kdo se rozhodl ukončit svůj život.


Dva pokusy


„Půjdu se zhoupnout,“ oznámil počátkem měsíce čtyřicetiletý muž své matce a odešel do garáže. Z klubka odmotal dva metry elektrického kabelu, vyvrtal otvor do stropního trámu, drát jím protáhl a uvázal smyčku.


Na sebe postavil dvě dřevěné židle a vystoupal nahoru. Hlavu vložil do smyčky a utáhl ji kolem krku. Muže - sebevraha zachránil syn, který v poslední chvíli vstoupil do místnosti a v jeho jednání mu zabránil.


O den později stál na železničním mostě přes Libušino údolí v Třebíči další sebevrah. Čtyřiapadesátiletý muž odsud telefonoval své manželce, že hodlá skočit dolů. Muže zadrželi policisté, které žena stačila přivolat.

REPORTÉŘI DENÍKU