„Dívka je 150 až 160 cm vysoká. Má střední postavu, hnědé dlouhé vlnité vlasy. Na sobě měla pravděpodobně fialovou bundu s kapucí, která je lemovaná kožešinou. Dále pak černé rifle s bílým páskem a bílé kotníkové boty. Na hlavě možná fialovou čepici a přes rameno zelenou tašku,“ informovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Natálie odešla v úterý odešla v půl čtvrté odpoledne ze školy na ulici Mládeže a naposledy byla viděna v osm večer na městském kluzišti u Sokolské ulice. Domů se nevrátila a rodina o ní nemá zprávy, proto se obrátila na policii. „Není to poprvé, co se dívka nevrátila ze školy domů. V minulosti se již stalo, že zůstala přes noc u kamarádky. Protože o ní ale nejsou žádné zprávy, žádáme veřejnost o spolupráci při pátrání. Pokud někdo děvče viděl, nebo zná její současný pobyt, ať se obrátí na linku 158,“ dodala Drahokoupilová.

Policie zmizení dívky nespojuje s informacemi o četnějších pokusech neznámých mužů lákat děti na svezení autem. „Už vzhledem k tomu, že to není poprvé, co se děvče nevrátilo domů, tyto případy nespojujeme. Na druhou stranu ale nemůžeme nic vyloučit a prověřujeme všechny okolnosti a varianty,“ sdělila Drahokoupilová.

Případy nesoucí charakteristické známky počínání pedofilů police na Znojemsku zaznamenala v pondělí. „V pondělí odpoledne muž nabízel sladkosti a svezení dětem v Micmanicích, Strachoticích a ve Znojmě na Loucké ulici. Oslovil dva jedenáctileté a jednoho desetiletého chlapce a jednu třináctiletou dívku.Vše zatím naštěstí dopadlo dobře, “ sdělila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.Jak dodala, na Loucké ulici se zřejmě tentýž muž pokoušel další dítě oslovit už minulý týden.

O obou případech ví ředitel blízké základní školy Miloslav Hubatka. „Informovala nás jak policie, tak rodiče žáků,“ uvedl ředitel. Děti podle něj na takové situace reagují správně, protože jsou dobře náležitě poučené. „Naposledy jsme o tom, jak reagovat na neznámé dospělé, kteří pod nějakou záminkou loudí pozornost a informace, s dětmi mluvily na přelomu listopadu a prosince, kdy jsme zaznamenali podobný případ. O nejnovějších případech budeme s kolegy dnes mluvit na poradě, “ dodal v úterý Hubatka.

Policie hledá třináctiletou Natálii Michlovičovou.
Policie již má k dispozici první popis podezřelého člověka. „Děti oslovuje muž ve věku třicet až čtyřicet let. Má světlou pleť a krátký černý knírek. Většinou seděl v autě. Má také čelní pleš a vzadu krátké černé vlasy. Dětem se zdá, že trochu koktá nebo má zvláštní přízvuk. Žádáme každého, kdo by k tomuto muži mohl poskytnout další informace, ať ihned volá linku 158 nebo se osobně obrátí na znojemskou policejní služebnu,“ dodala mluvčí.

Policisté o případu informovali všechny školy a školky v regionu. „Všem pedagogickým pracovníkům jsme sdělili, že v poslední době v republice došlo k několika podobným případům, požádali jsme je o spolupráci a předání informací rodičům,“ konstatovala Drahokoupilová.

Mluvčí zopakovala základní pravidla, jimiž se děti mají řídit, pokud je osloví někdo neznámý. „Rodiče a učitelé mají děti poučit, aby vždy odmítly nabídku svezení autem, nikdy se s cizími lidmi nebavily, ani si od nich nebraly žádné věci ani potraviny a nenechaly se zvát například do cukrárny. Děti také nemají nikomu říkat, natož osobně ukazovat, kde bydlí, ani nesdělovat žádné osobní údaje,“ shrnula mluvčí s tím, že znojemští policisté spolupracují a vyměňují si informace s kolegy z okolních regionů, kde se v posledních dnech vyskytly podobné případy.

Mluvit s dětmi o možném riziku a o tom, jak na ně správně reagovat radí i psycholožka. „Vždy je důležité, aby s dítětem o těchto záležitostech mluvil dospělý. Ať už předem, kdy ho přiměřeným způsobem informuje, že se něco takového může stát nebo poté, co se s takovým člověkem setká,“ řekla ředitelka znojemské pedagogicko-psychologické poradny Ludmila Krinková. Upozornila přitom, že dospělí by neměli reagovat vyděšeně. „Spíš by měli dítě pochválit, že reagovalo správě a dobře si poradilo. Dítě potřebuje v takové chvíli mít důvěru v nějakou blízkou dospělou osobu, které se s takovým zážitkem může svěřit,“ poradila psycholožka.

Znojemští policisté vyšetřovali podobný a ještě nebezpečněji vyhlížející případ v prosinci roku 2007. „Osmiletého školáka napadl před polednem asi třicetiletý muž u školního hřiště v Příměticích. Děti u školy neobtěžoval prvně. Nejprve se chlapce pokoušel nalákat, aby s ním šel do auta, nabídkou bonbonů. Školák zareagoval správně a odmítl s tím, že od cizích lidí si nic nesmí brát a s nikým cizím mluvit. V tu chvíli na něj muž vytáhl nůž a hrozil, že mu ublíží,“ popsal tehdy případ znojemský policejní mluvčí Jan Křepela. Kolem náhodou procházel starší člověk, který venčil psa. Útočník se díky tomu vylekal a utekl. „Chlapci se nic nestalo, odešel domů a vše řekl rodičům,“ dodal Křepela. Policejní pátrání po násilníkovi výsledek nepřineslo. „Pachatel zůstal neznámý. Přijali jsme tehdy taková opatření, která mu bránila v obtěžování dětí pokračovat,“ poznamenala Drahokoupilová. Od té doby policie šetřila ještě dva další případy sexuálního obtěžování na Krumlovsku, v jednom případě byla oběť mladší patnácti let. Ani zde úsilí kriminalistů nevedlo k dopadení pachatele.