Nehoda se stala v úterý odpoledne u Ctidružic. „Naše operátorky na místo vyslaly pozemní posádku z Moravských Budějovic, ale také vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček.

Auto se dostalo mimo silnici a zraněné museli vyprostit hasiči. Na místě pak přistávaly dva vrtulníky.
Vážná nehoda u hranic Třebíčska. Na pomoc letěly vrtulníky i z Vysočiny

Na místě události se sešlo pět posádek záchranné služby hned ze tří regionů – z Jihomoravského Kraje, z Vysočiny, ale i z Rakouska, odkud přiletěl druhý vrtulník. Z mezikrajské spolupráce se tak stala mezinárodní. „První neodkladnou péči poskytli raněným osobám záchranáři z jihu Moravy, kteří je následně předali do naší péče. Jednu těžce zraněnou osobu na umělé plicní ventilaci transportovali jihlavští záchranáři vrtulníkem do nemocnice v Brně. Posádka rakouského vrtulníku pak s druhým pacientem zamířila do nemocnice v Jihlavě,“ popsal Janáček.

S tlumočením pomohla operátorka

Na vysočinském operačním středisku v tu chvíli sloužila Lucie Obleserová, která k tam nastoupila teprve v prosinci. „A přesto, že je v týmu nováčkem, ukázala nám, že perfektně ovládá nejen „dispečerský“ pult, ale i světové jazyky - angličtinu a němčinu. Byla to právě ona, kdo pomáhal s tlumočením při předávání pacienta jak na heliportu, tak i na urgentním příjmu,“ pochválil mluvčí.

Řidič převrátil u Jemnice auto přes střechu.
Řidič dostal na zasněžené silnici u Jemnice smyk. Auto převrátil přes střechu

Vysočinští záchranáři v poslední době museli pomáhat u více nehod než obvykle. „Rádi bychom vás proto požádali, abyste byli na svých cestách obzvlášť opatrní. Je lepší dojet o 5 minut později, než nedojet vůbec,“ dodal Janáček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Třebíčská nemocnice má nový babybox. Ten předchozí zachránil dvě děti

Zdroj: Deník/Milan Krčmář