„Vážné zranění si v pátek 8. května přivodil čtyřiapadesátiletý řidič motocyklu Harley Davidson. Před desátou hodinou dopoledne jel po silnici ve směru od Zvole na Branišov. V klesání při jízdě do zatáčky zachytil při náklonu motorky o povrch vozovky, dostal smyk, nezvládl ho a vjel do příkopu,“ popsala průběh nehody krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Muž skončil v novoměstské nemocnici. Policisté neprokázali, že by před jízdou pil alkohol, na motorce vznikla předběžně vyčíslená škoda čtyři sta tisíc korun.

Za měsíc jedenáct havárií

Z letošních dosavadních statistik je patrné, že jak začalo být v dubnu hezky, řidiči motorek vyjeli a začali víc bourat.

Ilustrační foto.
Mladý motocyklista narazil v Moravských Budějovicích do auta a zranil se

„Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem šestnáct motocyklistů, ve třinácti případech nehodu zavinili, jeden zemřel, jeden se těžce zranil a zbývajících čtrnáct utrpělo lehké zranění. Většina těchto dopravních nehod se stala v dubnu, kdy havarovalo celkem jedenáct řidičů motorky, když v osmi případech byl motocyklista viníkem nehody,“ sdělila Čírtková.

Tragédie

Nejtragičtější havárie se stala v neděli 29. března odpoledne na silnici u obce Petráveč na Žďársku. Vyboural se tam šestapadesátiletý motocyklista. „Zřejmě ve vyšší rychlosti nezvládl řízení a havaroval mimo vozovku. Vážným poraněním na místě podlehl. Další okolnosti tragické dopravní nehody jsou předmětem šetření ze strany policistů dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou,“ sdělila policejní mluvčí.

Ilustrační snímek.
Vysypané klády z kamionu zranily chodce v Želetavě. Letěl pro ně vrtulník

Nad síly policie

Na chování motorkářů na silnicích se policisté víc zaměří. "Přesto musím říci, že postihovat všechny jejich přestupky je nad naše síly," poznamenal pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina David Jirák s tím, že nejčastějším zjištěným přestupkem v případě řidičů motocyklů bývá překročení nejvyšší povolené rychlosti.

Nedělní nehoda u Třeště.
Auto se zastavilo až o strom. U Třeště bourala řidička, skončila v nemocnici

Podle zkušeností dopravních policistů je jednou z nejčastějších příčin kolizí motocyklistů nezvládnutí stroje. Řidiči motorky často nesprávně, nebo opožděně zareagují na vzniklou situaci a správný manévr, nebo jeho dokončení nezvládnou. A stává se, že motocyklisté často podceňují, jak důležitá je přilba a náležitá výbava. "Motorkáři jsou velmi zranitelní, řidiči by na ně vždy měli dávat víc pozor," upozorňují policisté.

Rok 2019

Policisté v Kraji Vysočina vyšetřovali v roce 2019 celkem 124 dopravních nehod, při nichž měli účast motorkáři – v 81 případu motocyklista dopravní nehodu zavinil. Při těchto nehodách sedm motocyklistů zemřelo, 19 jich utrpělo těžké zranění a 84 jich bylo zraněno lehce. Pouze 14 motocyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. Ve dvou případech policisté při šetření dopravní nehody zjistili, že motorkář požil před jízdou alkoholický nápoj. V jednom případě se motocyklista po nehodě odmítl podrobit dechové zkoušce. Při loňských dopravních nehodách motocyklistů byl na motocyklu v 16 případech spolujezdec – tři byli těžce zraněni, 11 se zranilo lehce a pouze dva vyvázli bez zranění.

Zdroj PČR