Je krátce před úterní půlnocí. Od města Ždírec nad Doubravou jede směrem na Českou Bělou tahač s cisternou, v jejíchž útrobách se přelévá pětadvacet tun horkého asfaltu.

Řidič ovšem řízení soupravy nevěnuje tolik pozornosti, kolik by měl.
Vtom se ozývá ohlušující zvuk – náklaďák se dostal částečně vpravo mimo vozovku a návěs zachytil o svodidla. Šofér instinktivně strhává volant na opačnou stranu, ale výsledkem je katastrofa. Kola dostávají smyk, cisterna přejíždí do protisměru a demoluje zase svodidla na pravé straně silnice.

Celkem jsou zničena na sto třiceti metrech délky.
Osud vozidla i nákladu už je zpečetěn: návěs se odpojil a všechno padá ze srázu.
Šofér po nárazu tahače na zem vyletěl z kabiny skrz přední sklo.

Z cisternového návěsu, který zůstal ležet na pravém boku, začal vytékat asfalt. Na místo nehody, ležící v katastru obce Oudoleň, proto vyjely kromě policistů a záchranky také hasičské jednotky z Havlíčkova Brodu a Chotěboře.
Podle prvních zpráv se zdálo, že náklad kontaminoval vodu v potoce.

„Nepříjemné bylo, že asfalt vytékal z cisterny tak rychle. Zasahující hasiči vytvořili provizorní hráze z hlíny,“ popsala počátek akce mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Asfalt však brzy začal tuhnout.

Mezitím se zdravotníci věnovali zraněnému řidiči. „Utrpěl zranění středního rozsahu,“ informoval službu konající policejní důstojník.
Celková škoda zřejmě o dost přesáhla jeden a čtvrt milionu korun. „Jen ztracený asfalt měl hodnotu zhruba dvě stě tisíc korun,“ dodal policista.
Majitel havarovaného vozidla na místo nehody vyslal náhradní cisternu, do které se podařilo přibližně deset tun asfaltu přečerpat.

O události byl vyrozuměn odbor životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí i Povodí Vltavy.
Naštěstí se ukázalo, že to, co se zprvu jevilo jako potok, je pouze meliorační strouha. Ohrožení vodního ekosystému proto nebylo tak velké, jak by se jinak stalo.

Zasažená louka však byla poškozena nejen samotnou havárií a rozlitím nákladu, ale také koly zasahující techniky.
Za své vzal též strom u silnice, do něhož souprava narazila. Hasiči poškozený kmen odstranili.
Teprve o několik hodin později, před šestou hodinou ranní, začalo samotné vyprošťování soupravy soukromou firmou.