Největší potíže s počasím mají na Žďársku. Pomoci by jim mělo jediné obojživelné vozidlo v kraji. Jmenuje se Bobr a k dispozici jej mají hasiči na Žďársku. Dosud ho nemuseli využít v žádné krizové situaci.

„Zatím to s vypětí všech sil zvládáme. Nestalo se dosud nic mimořádného,“ konstatovala včera Vladislava Filová, ředitelka záchranné služby na Vysočině. Podle ní se zatím za každým dostali, ale časy dojezdů k pacientům se prodlužují.

„Mnohdy nemůžeme využít přímých tras, musíme jezdit oklikami a najezdíme mnohem víc kilometrů,“ vysvětlila Filová. Záchranáři mají sice k dispozici informace o sjízdnosti silnic a problémech na nich, situace se ale mění.

Bobr je schopný překonat i ten nejobtížnější terén. Na přepravnímu podvalníku je možné v případě potřeby Bobra přesunout na jiné místo. Obojživelný pásák zdolává všechny typy povrchů. Poradí si s písčitým či bahnitým terén, sněhem i vodou. Dokáže se bez problémů pohybovat v těžko přístupném terénu a plavat po řece. Vozidlo se dokáže otočit na místě, vepředu je umístěn naviják.

„Vozidlo je určeno pro šest lidí a veškeré záchranářské vybavení potřebné pro zásah v nepřístupném terénu,“ podotkla mluvčí krajský hasičů Petra Musilová.

Záchranáři od začátku mrazivých dnů ošetřili pouze dva lehce podchlazené lidi. Jeden člověk se utopil, když se pod ním na Havlíčkobrodsku prolomil led na rybníku.

Během středeční kalamity vypadala dramaticky situace v jednom z autobusů, kde údajně měla mít žena porodní bolesti. Nakonec se ukázalo, že šlo o ženu, které se pouze udělalo nevolno.