Polovina lidí ohňostroje miluje, polovina nesnáší. Dokazuje to i anketa na webu Deníku. Jedni je chápou jako tradici. Druzí je zatracují, neboť svou hlučností ubližují zvířatům a znečišťují ovzduší.

Oba tábory mají pravdu. Stačí se podívat na mapu emisí a hned je zřejmé, kde to bouchalo. Ale stačí se rozhlédnout po světě a vidíme, že města pořádají ohňostroje od Sydney po Londýn.

Třebíč vítá nový rok 2024 ohňostrojem na Kostelíčku.
Zachovat ohňostroj, nebo jej něčím nahradit? Třebíčané navrhují různé možnosti

V té diskusi ale zaniká jiný problém – neoficiální ohňostroje. Ty totiž bouchají už od půlky prosince a v souhrnu představují mnohem větší hlukovou i ekologickou zátěž než desetiminutové profi show.

Zákaz oficiálních ohňostrojů by tedy nepomohl, amatérští ohňostrůjci by si z toho příklad nevzali.

Novoroční ohňostroj v Třebíči.
VIDEO: Novoroční ohňostroj v Třebíči vytvořil Nebe plné hvězd. Podívejte se

A zřejmě by nepomohl ani zákaz prodeje zábavní pyrotechniky. Zakázané ovoce chutná nejvíc, a tak by se rozjel černý trh.

Další by třeba zkusili vyrábět výbušniny podomácku jako před lety, kdy pyrotechnika nešla koupit volně – a pamětníci si asi vzpomenou na novinové články z té doby, které se hemžily utrženými prsty, znetvořenými obličeji a někdy bohužel i smrtí způsobenou takovou pyrotechnikou.

Je totiž fakt, že nynější zábavní pyrotechnika, jakkoli hlučná, je přece jen relativně bezpečná.

Silvestrovská půlnoc na Karlově náměstí v Třebíči byla klidná.
VIDEO: Silvestr na náměstí v Třebíči? Letos méně lidí, ohňostroje brzy ustaly

Ten problém tedy nemá řešení. Zakážou-li se oficiální ohňostroje, stejně bude hluk z těch amatérských. Zakážou-li se všechny ohňostroje, rázem vzniknou mnohem nebezpečnější. Je to zkrátka Pandořina skříňka, která již nelze zavřít.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Novoroční ohňostroje ve Žďáru nad Sázavou.

Zdroj: Milan Šustr