Putin zavlekl válku do našich obýváků a kanceláří. Ne. V Ostravě, Jihlavě či Klatovech se nebojuje. Žhavou válku rozpoutal agresor o mnoho set kilometrů východním směrem.

Přesto je válka u nás všudypřítomná. Obavy, strach, nejistota, překvapení, otázky.

Na bojové scény, zničené domy, prchající lidi jsme si jakoby zvykli při sledování televizních záběrů z Afghánistánu, Iráku, Čečenska…. Ale Ukrajina? Je za rohem. Většina z nás se s Ukrajinci žijícími v Čechách, na Moravě a ve Slezsku mimoděk potkává každý den. Je to osobní, blízké.

Od dnešního rána, kdy začaly dopadat první ruské střely na ukrajinské cíle,  jsem mluvil s mnoho lidmi a každý se ptal na jedno: Co bude dál? Co se stane, až přesila ruských vojsk zničí, co má v plánu, až definitivně ukradne další část cizího území a vojenskou silou zajistí změnu legitimní vlády.

Na tuto otázku ale teď nikdo nedokáže odpovědět.

Martin Komárek.
Putinova agrese

Zločinný útok nařízený vládcem Kremlu je však faktem, ať dopadne jakkoli. Co může a má udělat naše země a společenství západních států? Zejména dvě věci: Co to půjde pomáhat napadené Ukrajině a co nejúčinněji dát Rusku najevo, že jeho zlý čin je absolutně nepřípustný. Projevy západních politiků, včetně jasného vystoupení našich, naznačují, že státy sdružené v Evropské unii, NATO a jejich spojenci se dokážou s těmito úkoly vyrovnat. Musíme počítat s tím, že vyřazení Ruska ze světového obchodu bude mít dopady na naši beztak těžce zkoušenou ekonomiku a na každého z nás. Tuto cenu bychom měli nést bez zaváhání. Na jasnou agresi musí přijít jasná odpověď. Nejen proto, že se to patří. I z pragmatických důvodů. Když útočník není potrestán, zpravidla útočí dál.

Není to ale záležitost jen příštích dnů. Covidová epidemie převrátila naše životy. Ukázala, jak jsou křehké. Putinův útok převrátil naše povědomí o bezpečnosti. Stejně jako s covidem se s tím musíme naučit žít dlouhodobě. Armáda už nesmí být vedlejší položkou v rozpočtu a na mír v Evropě se přestaneme dívat jako na samozřejmost.

Roman Gallo
Šéfredaktor Deníku

Tento komentář vyjadřuje stanovisko listu Deník