Nové vrtulníky mají od čtvrtka na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. Sovětské bitevníky Mi-24/35 nahradily stroje z dílny americké firmy Bell. V hangárech se nyní nacházejí tři bojové vrtulníky AH-1Z Viper a jeden víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom.

Není pochyb o tom, že moderní helikoptéra je obratnější, reakce jsou svižnější a řízení nevyžaduje tolik síly. Namísto několika „budíků“ pak má nyní pilot před sebou dva multifunkční displeje. Tlačítky po obvodu si prochází různá menu a nastavení. To všechno vojáci určitě uvítají.

Další velký rozdíl pak je v tom, že se obráceně točí rotor, tím i vrtule a nožní řízení je naopak. Piloti o tom samozřejmě ví, ale zvyk je železná košile. Představa, že bych měl v autě najednou prohozené pedály brzdy a plynu, mě tak trochu děsí. Vždyť řadě řidičů stačí jen usednout do elektromobilu. Ze zvyku pak chtějí šlápnout na spojku a místo toho prudce zabrzdí.

Nicméně jsem přesvědčen, že dlouhé školení ve Spojených státech a trénink na simulátoru i ve skutečném vrtulníku pomůže pilotům osvojit si nové návyky. Navíc, nové vrtulníky jsou jistě natolik jiné, že člověk prostě každou vteřinu vnímá, že je „něco“ jinak. A v neposlední řadě, na lepší se zvyká vždycky dobře.