Když novináři minulý týden získávali informace k chystané stávce ve školství, vše probíhalo zcela korektní formou. Přinejmenším po celé Vysočině. Oslovení ředitelé a učitelé mluvili před stávkou věcně a slušně, požadavky byly rozumné. Týkaly se hlavně zvýšení platů nepedagogických pracovníků a možných problémů při slučování dosud dělených učebních skupin.

Pak se ale tématu chytly odbory z průmyslu, jimž se nelíbí třeba vládní reformy, a chystaný protest škol se začal upozaďovat. Dosud klidná diskuse se počala vyhrocovat – což vyvrcholilo na shromáždění v Praze. Řečnil tam proruský bloger Daniel Sterzik žijící v Miroslavi na pomezí jižní Moravy a Vysočiny, jenž sám sebe zve Vidlákem. Objevily se i vulgární transparenty posílající vládu do míst, kde končí záda a ještě nezačínají nohy.

Ke stávce se připojila i ZŠ Týnská.
Maxim Turbulenc na Masaryčce, sáňkující děti. I tak vypadala stávka v Třebíči

Mezi několika tisíci zúčastněnými odboráři se nenašel nikdo, kdo by se proti tomuto ozval. Není tedy divu, že se od shromáždění distancovala Učitelská platforma, která stála za protesty škol.

Vážení odboráři, tolerujete-li sprosté urážlivé nápisy a zaštiťujete-li se lidmi typu Vidláka brojícími proti demokratickým principům, nedivte se, že se s vámi vláda nechce příliš bavit a že od vás učitelé dávají ruce pryč. Tímto jste si dveře k jednání přivřeli na hodně dlouhou dobu. Rozumní a slušní lidé totiž s hulváty u jednoho stolu nesedají.