Teroristé z Hamásu zaútočili v sobotu nebývalou měrou na Izrael. Ač by se mohlo zdát, že to nemá s Vysočinou nic společného, opak je pravdou.

Nejde o zvýšení policejního dohledu nad některými objekty souvisejícími se židovskou kulturou či náboženstvím. Přinejmenším v třebíčské židovské čtvrti život zatím plyne běžným tempem. Jde o tiskovou zprávu, která dorazila z Nového Města na Moravě. Tu vydal Michal Šmarda, tamní starosta a zároveň šéf mimoparlamentní Sociální demokracie (Socdem).

Palestinští militanti odpalují rakety na Izrael
Masakr na hudebním festivalu v Izraeli. Radikálové z Hamásu zabili přes 250 lidí

Jménem Socdem sice útoky odsoudil, poslední větou to ale zcela zabil. „…zároveň se ale ukazuje, že je nutné začít usilovat o dlouhodobé a udržitelné řešení dekády trvajícího konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.“ Jak geniální. Za 75 let existence Státu Izrael se o něco podobného jistě nikdo nepokusil.

Následky bojů v Izraeli, říjen 2023
Boje pokračují. Izraelská armáda i nadále útočí na cíle Hamásu v Pásmu Gazy

Ale dobře, třeba má Socdem opravdu v rukávu řešení, jak zajistit dlouhodobý mír. Možná by stačilo, kdyby se Šmarda sešel se svými přáteli z mezinárodní Socialistické internacionály či s některými socialistickými partnery z Evropského parlamentu. A sdělil jim, že nekontrolovaná finanční a materiální podpora Palestinců, kterou část levice prosazuje a která do značné míry končí v rukou teroristů, rozhodně situaci nevyřeší. Pokud ale hodlá vystupovat jen takto vágně, je jeho hlas z Vysočiny pouze mlácením prázdné slámy a zneužíváním nynějšího konfliktu k tomu, aby zviditelnil sebe či skomírající Socdem.