Bylo to symbolické zakončení excelentní první třetiny, ve které česká reprezentace nasázela Lotyšsku pět gólů a rozhodla o výsledku utkání – David Krejčí našel na zadní tyči zcela osamoceného Davida Pastrňáka, který zakončoval do zcela odkryté branky. „Krásná nahrávka. Pro mě to nebylo nic překvapivého. Vím, že Krejča vidí prostor na nějaké dvě vteřiny dopředu. Je radost s ním hrát. V Bostonu to byl můj mentor,“ složil poklonu svému spoluhráči z první útočné formace Pastrňák.

Pasta efekt se dostavil hned první zápas

V prvním útoku doplnil bývalé spoluhráče z Bostonu kapitán Roman Červenka, který už po boku Krejčího na šampionátu nastupuje od začátku. „Hned jsem věděl, že si budeme rozumět. S Červusem jsem hrál na šampionátu v Moskvě. S Krejčou pak trošku v Bostonu. Všichni jsme věděli, co od sebe očekávat. Ti dva mezi sebou už taky nějakou chemii mají,“ pochvaloval si Pastrňák spolupráci po zápase, ve kterém zaznamenal gól a asistenci.

Nadšení neskrýval ani David Krejčí, který Pastrňáka v Bostonu zažil už při příchodu v roce 2014/2015, kdy se rodák z Havířova v NHL rozkoukával teprve jako sedmnáctiletý benjamínek. „Nikdy to není o jednom hráči, ale Pasta je hráč světového kalibru. Zapadne výborně na ledě i v kabině. Nijak se nezměnil. Myslím, že je pořád stejný a pohodový. I když jsme se teď nějakou dobu neviděli, volali jsme si a psali. Posledních pár let hraje vážně na světové úrovni. Nepřekvapí mě ničím,“ oceňuje jeho příjezd Krejčí.

Česká reprezentace tak především zásluhou hvězdné dvojice odčinila ostudnou porážku 1:2 s Rakouskem po samostatných nájezdech a ze čtvrtého místa se dotáhla o pouhý body za výběr USA.

Hurá na Norsko

Sobotní utkání proti Norskem bude pro družinu Kariho Jalonena velmi důležitým -pokud totiž český výběr vyhraje po základní hrací době, bude mít nad svým soupeřem pětibodový náskok a téměř definitivní jistotu postupu do čtvrtfinále. Reprezentaci pak ještě čeká pondělní duel s USA a úterní bitva proti domácímu Finsku.

V případě výhry proti Norům už by ale šlo o zápasy s jistotou čtvrtfinále, kde by se bojovalo o výhodnější pozici do vyřazovacích bojů. „Výhru proti Lotyšsku jsme opravdu potřebovali. V kabině je teď vítězná nálada, což nám dodává energii navíc pro ten sobotní zápas. Už od rána jsem z toho měl ale dobrý pocit, cítil jsem dobrou energii. Teď musíme stejně pokračovat i dál,“ nabádá trenér Kari Jalonen.

I současný kouč reprezentace byl unešený z přínosu Pastrňáka a jeho chemie s Krejčím. „Je vážně neskutečný. Hlavně má skvělý charakter, všem v kabině dodal pozitivní energii. Jsme samozřejmě strašně rádi, že ho tady máme. Znám historii, jakou má s Davidem Krejčím. Každý mi o tom říkal, jak si na ledě rozumí. Ve čtvrtek jsem to opravdu poznal i já sám, snad nám ještě přinesou spoustu radosti,“ věří Jalonen.

Přiblíží „bratrské duo“ reprezentaci ke čtvrtfinále?