VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TŘEBÍČ

Tělo malého Tomáše spotřebuje o 40 procent více živin

Třebíč - S cystickou fibrózou se pětiletý Tomášek z Třebíče potýká od narození. Naděje na vyléčení zatím není, léčba je pouze podpůrná. „Tomáškova nemoc postihuje především dýchací cesty, plíce a trávicí soustavu. Trápí ho časté infekce a několikrát do roka mu lékaři musí předepsat antibiotika. Bakterie, které se vyskytují ve stojaté vodě, domácích odpadech nebo mokré hlíně jsou pro něj nebezpečné,“ popisuje maminka Markéta.

Začal festival židovské kultury Šamajim, jeho název znamená nebe

Třebíč – Festival židovské kultury v Třebíči slaví polokulaté výročí. Letos již po patnácté vrací na šest dní život do židovské čtvrti ve městě. Slavnostní zahájení festivalu proběhlo v pondělí 30. července v Zadní synagoze vernisáží výstavy zahrady života autorky Heleny Bretfeldové. Zahájení provázel slavnostní akt předávání čestného občanství místnímu rodákovi zaniklé židovské obce Pavlu Friedlovi, který přežil koncentrační tábor.

Táborníci upozorňují na třebíčské výtvarníky

Třebíč - Umění je hra, tak zní téma příměstského tábora, který právě probíhá v Muzeu Vysočiny v Třebíči. Muzejníci chtějí dětem i veřejnosti připomenout třebíčské výtvarníky.

Pohřešovaný mladý muž byl na třebíčském nádraží

Třebíč - Stačila hodina pátrání a policejní hlídka našla pohřešovaného mladého muže. Nacházel se na třebíčském vlakovém nádraží.

Lidé se hýbou, aplikace EPP opět pomáhá stacionáři

Třebíč - Každý pomáhá dle svých možností. Někdo se hýbe při cestě do práce, jiný denně běhá, jezdí na kole nebo bruslí. V rámci svého výcviku pomohli i vojáci z letiště Náměšť nad Oslavou, pro které je pohyb naprostou samozřejmostí. Prostřednictvím aplikace EPP pomohli třebíčské charitě k pořízení automobilu pro stacionář, který zajišťuje svoz klientů z celého okresu.

Opilá řidička nabourala jiné auto v noci cestou z Polanky

Třebíč - Policisté vyjížděli v sobotu 28. července kolem třetí hodiny časně ráno k havárii, která se stala v Třebíči. Dvaatřicetiletá řidička jela citroënem po ulici V. Nezvala od Polanky do centra. Při objíždění ohrozila jinou řidičku, která jela v protisměru na Polanku. Auta se kvůli tomu bočně střetla. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění.

Sběrný dvůr v Borovině ruší nedělní provoz

Třebíč - Od 15. srpna bude ve sběrném dvoře v Třebíči Borovině platit nový provoz. Po letech bude zejména z organizačních důvodů zrušen provoz v neděli. Ve sběrném dvoře najdou občané na vratech oznámení o zrušení provozu i mapu s rozmístěním nejbližších kontejnerů na zeleň.

Už nezjistíte, zda je úředník na radnici. Europoslanec Polčák tuto praxi odmítá

Třebíč - Městský úřad v Třebíči přistoupil k vypnutí takzvané indikace přítomnosti úředníků na radnici. Je to ona zelená či červená ikonka u jména úředníka na webu města. Podle ní donedávna šlo poznat, jestli je daný úředník v práci či ne. Lidé v Třebíči už to dnes nezjistí.

Barvy nahradí šeď betonu v podchodu na vlakovém nádraží. Soutěž už má vítěze

Třebíč – Je rozhodnuto. Podchod na vlakovém nádraží v Třebíči se dočká proměny. Bude vymalován dle vítězného návrhu na téma Třebíč. Zájemci o soutěž měli jednoduché zadání, dodržet téma a návrh odevzdat v papírové a elektronické formě. O vítězi rozhodlo hlasování veřejnosti v prvním kole, ze kterého byly vybrány tři nejlepší postupující návrhy. Ve druhém kole o vítězi rozhodla odborná porota.

Obnažený muž nebyl opilý

Třebíč – O uplynulém víkendu měli městští policisté v Třebíči i jeden výjezd, který nakonec dopadl jinak, než se dalo původně předpokládat.

Žena kradla devět čokolád pro děti. Odhalili ji

Třebíč - Městští strážníci vyjížděli před několika dny do večerky na dolní straně Karlova náměstí. Měli echo, že je tam zlodějka.

Urolog Kotek bude kandidovat za Třebíč do senátu

Třebíč, Brno - Kandidátem do senátu za uskupení Rozumní je pro obvod číslo 53 Třebíč lékař urolog Vladimír Kotek. Svou kandidaturu oficiálně odevzdal na třebíčské radnici v úterý 24. července.

Ze stejného místa odjeli dva opilci. Natáčely je kamery

Třebíč – Obsluha městského kamerového systému v Třebíči si v neděli 15. července večer všimla podnapilé čtyřicetileté ženy z Račerovic, která nasedla do auta zaparkovaného na Karlově náměstí.

Už je to jisté. Silnici na Střítež zavřou ve čtvrtek 26. července

Třebíč, Střítež – Tentokrát je to definitivní. Uzavírka silnice od Třebíče po Střítež začne ráno ve čtvrtek 26. července. „Dnes Policie České republiky schválila objízdnou trasu zahrádkářskou koloni,“ uvedla v pondělí 23. července třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.

Konírny obsadili letci. Heslo Vzduch je naše moře platí už sto let

Třebíčsko - Při vstupu do zámeckých koníren se milovníkům letectví tají dech. Muzeum Třebíč připravilo výstavu Vzduch je naše moře, která mapuje stoletou historii letectví na Třebíčsku.

VIDEO: Silnice na Střítež je už zfrézovaná

Třebíč, Střítež – První dlouhé dopravní kolony se objevily v uplynulých dnech mezi Třebíčí a Stříteží. Kraj se tam pouští do rekonstrukce své silnice II/360, zatím ji nezavřel, jen omezil rychlost, protože si na tento týden naplánoval frézování vozovky.

Studenti postaví silničářům tatrovku

Třebíč - Kopřivnická automobilka Tatra Trucks předala v úterý 17. července Střední průmyslové škole v Třebíči klíčové díly nutné k sestavení plně pohonného vozidla Tatra Phoenix 4x4. Jde o komponenty unikátního tatrováckého podvozku s centrální nosnou rourou, motor s převodovkou a kabinu. Cílem akce, kterou dohodla automobilka s Krajem Vysočina a krajskými silničáři, je praktická výuka studentů na Vysočině.

Bráfova bude hotová o měsíc dřív. Pokud stavbaře nezradí podloží

Třebíč – Datum 1. října. To je aktuálně termín, kdy by mohla být pro řidiče průjezdná Bráfova třída v Třebíči. Oznámila to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Židovské čtvrti sluší lidé, nikoli auta. Podívejte se

Třebíč - Mimořádně bez aut zato se zástupy procházejících lidí byly o víkendu uličky židovské čtvrti v Třebíči. Konala se tam každoroční akce nazvaná Oživené Židovské město, která jindy poklidnou čtvrť dokáže probudit k životu.

VIDEO: Rozestavěné "dopravní špunty" v Třebíči mají být hotové včas

Třebíč – Bráfova třída, Sucheniova ulice a most v Poušově. To jsou tři nejvýraznější místa v Třebíči, kde je omezená doprava a lidé sledují, jak dělníci pracují. A zda firmy dodrží termíny nebo dokonce skončí s uzavírkami dřív.

Festival Šamajim opět probudí město. Nabídne i tradiční židovskou kuchyni

Třebíč – Festival židovské kultury v Třebíči letos slaví polokulaté výročí. Proběhne již popatnácté a vdechne na šest dní život do židovské čtvrti ve městě. Slavnostní zahájení je na programu v pondělí 30. července od 16 hodin v Zadní synagoze vernisáží výstavy Heleny Bretfeldové. Během zahájení bude také uděleno čestné občanství rodákovi Pavlu Friedovi, který přežil koncentrační tábor.

O víkendu bude pro auta uzavřená židovská čtvrť

Třebíč - Po dobu konání festivalu Oživené židovské město bude do části Zámostí zakázán vjezd všem vozidlům. Zároveň tam nebudou moci auta ani parkovat. Informoval o tom radniční odbor dopravy a komunálních služeb.

Silnici na Střítež opravdu zavřou. A dodělají příští rok

Třebíč, Střítež – Sledovaná dopravní komplikace, která ještě víc zpomalí průjezd Třebíčí, už tak sužovanou uzavírkami, se blíží. Řeč je o rekonstrukci krajské silnice II/360 od kruhového objezdu u Stop Shopu po Střítež, tedy výpadovka z města směr Jaroměřice a Znojmo.

Židovská čtvrť o víkendu ožije. Začíná se rozcvičkou

Třebíč - Klezmerová hudba znějící v ulicích, prvorepublikoví četníci dohlížející na dodržování pořádku, pouliční umělci, lekce tance, romantické snídaně u řeky Jihlavy, vůně kávy a všelijakých dobrot linoucí se ze stánků, historická hasičská technika bojující s přírodním živlem, Hugo Haas excelující na filmovém plátně. To je jen část z bohatého programu sedmého ročníku Oživeného židovského města, který připravilo Městské kulturní středisko Třebíč na víkend od 13. do 15. července 2018 v židovské čtvrti.

VIDEO: U Kožichovic vzniká obří skleník

Kožichovice – Nezvykle rozsáhlé zemní práce uprostřed polí mezi Třebíčí a Kožichovicemi budí pozornost kolemjedoucích řidičů. Co se tam staví? Za rok touto dobou bude území o rozloze víc jak 2,5 hektaru zabírat velikánský skleník o výšce okolo sedmi metrů, který bude schopný produkovat 990 tun dobře zralých rajčat a okurek ročně.

Miluše Čechová vystavuje působivé vitráže

Třebíč - Výstavu vitráží Miluše Čechové uspořádalo městské kulturní středisko v Galerii Ladislava Nováka v bývalém židovském ghettu. Autorka působící ve Starči, povoláním učitelka, následně ředitelka mateřské školy, je kurzovně vzdělanou výtvarnicí. V 70. letech se věnovala prolamované plošné textilii drhání (macramé), kdysi velmi populárnímu druhu zájmové tvorby. Od poloviny 90. let je orientována na závěsnou i trojrozměrnou vitráž v technice Tiffany.

U Okřešic a Benetic se našla válečná munice

Třebíč - Země vydala další válečnou munici. Tříštivý dělostřelecký granát z první světové války ležel na pozemku u rodinného domu v Beneticích. Našli ho tam v sobotu 7. července při provádění výkopových prací. „Pyrotechnik munici zajistil a odvezl k provedení odborné likvidace,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Hvězdárna připravila prázdninový program pro děti

Třebíč - Třebíčská hvězdárna připravila týdenní prázdninový program pro děti. Středeční odpoledne bude například věnováno výcviku členů vesmírné mise.

Umělecká škola otevírá třídu pro seniory. Naučí je hrát a zpívat

Třebíč - Základní umělecká škola v Třebíči (ZUŠ) otevře od října 2018 Akademii umění a kultury pro seniory. Jedná se o tříleté studium v hudebním, tanečním nebo výtvarném oboru a je určeno pro seniory od 60 let výše, kteří mají trvalé bydliště na území města Třebíče. Lektory Akademie budou kvalifikovaní a zkušení pedagogové ZUŠ.

Borovinský most mohl mít další oběť

Třebíč - Teprve pětadvacetiletý muž z Třebíče chtěl ukončit svůj život skokem z mostu. Strážníci městské policie mu v jeho úmyslu zabránili.

Policisté pátrají po pachateli, který u polikliniky odřel zaparkované auto

Třebíč - Třebíčtí policisté prověřují poškození osobního automobilu, ke kterému došlo ve středu 4. července v ulici Vltavínská v Třebíči.

Rozcvička v retro plavkách nebo hořící hampejz. Oživené město bude pestré

Třebíč - Prvorepublikoví četníci dohlížející na dodržování pořádku, pouliční umělci, lekce tance, romantické snídaně u řeky Jihlavy, vůně kávy a všelijakých dobrot, historická hasičská technika bojující s přírodním živlem, Hugo Haas excelující na filmovém plátně. To je jen část z bohatého programu sedmého ročníku Oživeného židovského města, který připravilo Městské kulturní středisko Třebíč na víkend 13. až 15. července v židovské čtvrti.

Uzavírka Třebíč - Střítež se odkládá. Termín je neznámý

Třebíč, Střítež - Má to být uzavírka, která už dopředu zneklidňuje nejen řidiče, ale taky majitele zahrádek za poliklinikou Vltavínská. Řeč je o úseku Třebíč od kruhového objezdu po Střítež. Rekonstrukce s vyloučením dopravy tam měla vypuknout v pondělí 9. července a jedna z objížděk měla vést právě zahrádkami za poliklinikou.

Někdo je "prásknul", jak po vysvědčení popíjejí za hotelem

Třebíč - Městští policisté v Třebíči dostali v pátek 29. června večer informaci o tom, že na Karlově náměstí za hotelem na jeho spodní straně se nachází popíjející skupina lidí.

Ležel v Pražské úplně namol, skončil na záchytce v Jihlavě

Třebíč - Před několika dny museli třebíčští městští policisté zasáhnout v Pražské ulici, kde ležel na chodníku muž. Strážníci na místě zjistili, že jde o 61letého obyvatele Sadova.

Vozili se v nákupním košíku. Zaznamenaly to kamery

Třebíč - Nevyplácí se podceňovat více než tři desítky městských kamer v Třebíči. Obsluha kamerového systému je totiž dost všímavá.

Více než 400 tisíc korun žádá po městu žena, která si ublížila na chodníku

Třebíč – Je sice parné léto, ale na třebíčské radnici se v těchto dnech zabývají případem, který má hodně co do činění se zimou. Jedna z obyvatelek Třebíče v únoru roku 2017 uklouzla na chodníku tak nešťastně, že si zlomila ruku nadvakrát – v zápěstí i v předloktí. Jakmile se vyléčila, rozhodla se, že to nenechá jen tak a že bude chtít odškodné – po městě, které zodpovídá za zimní údržbu. Oslovila advokáta i soudního znalce a věci se daly do pohybu.

Polanka je konečně otevřená

Třebíč – Třebíčané a milovníci koupání z okolí se dočkali. Provozovatel areálu koupaliště na Polance v Třebíči zveřejnil na svých webových stránkách zprávu, že je v úterý 3. července a ve středu 4. července otevřeno.

Vítězný architektonický návrh kašny bude k vidění nejdřív za měsíc

Třebíč - V Třebíči skončila architektonická soutěž o podobu nové kašny na Karlově náměstí. "Nakonec se přihlásilo 27 účastníků, tak vysoký počet nás překvapil," přiznal třebíčský starosta Pavel Janata.

Nejvíc plastů nosí do žlutých kontejnerů žáci na Václavském náměstí

Třebíč – Drtivě tradičně porážejí školáci ze základní školy na Václavském náměstí v Třebíči ostatní základní školy ve městě ve sběru plastu. Stejně tak je tomu i letos.

Do květinové soutěže už nelze přihlásit majitele krásné zeleně bez jeho vědomí

Třebíč – V Třebíči rada města minulý týden vyhlásila další, tentokrát už 22. ročník soutěže o nejkrásnější květinovou výzdobu. Zájemci o ni klasicky vyplní formulář se jménem a údaji, kde se rozkvetlá zahrádka, okno či balkon nacházejí.

Dům, o němž se prvně píše v roce 1613, je novou kulturní památkou

Třebíč – Židovský městský dům v Třebíči, nazývaný také jako Dům Johela Begla, byl prohlášen za kulturní památku. Oznámilo to v pondělí 2. července telčské pracoviště Národního památkového ústavu. Dům čp. 7 v ulici Leopolda Pokorného v Třebíči-Zámostí je nedílnou součástí židovské čtvrti, která byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako výjimečně dochovaný hmotný doklad existence židovského osídlení na Moravě.

Zachránila ho matka, která se Němcům hodila. Pavel Fried je čestným občanem

Třebíč - Po čtyřech letech třebíčští zastupitelé rozhodli o udělení čestného občanství další osobnosti, zdejšímu rodákovi Pavlu Friedovi. Přímému pamětníkovi zaniklé židovské obce, jehož rodinu poznamenaly následky holocaustu. „S panem Friedem už jsme o tom hovořili, sdělil nám, že si této pocty velmi váží,“ uvedla třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.

Velmi šikovná dodávka je teď k dispozici handicapovaným

Třebíč – Třebíč se vedle dalších institucí finančně podílela na nákupu svozového auta pro klienty třebíčského denního rehabilitačního stacionáře pro tělesně a mentálně postižené.

Ne vždy je nutné k obtížnému hmyzu volat hasiče

Třebíč - Činnost hasičů se postupně začíná rozrůstat o zásahy u likvidace obtížného nebo nebezpečného hmyzu. V minulých letech hasiči během letních měsíců zaznamenali i stovky výjezdů k odstranění vosích hnízd a včelích rojů. Ne vždy je ale nutné k likvidaci volat právě hasiče.

Výstava o historii letectví na Třebíčsku je plná příběhů odvážných

Třebíč - Historii letectví na Třebíčsku podrobně mapuje rozsáhlá výstava v konírně třebíčského zámku.

Nohy jako tlumiče nárazů i zdroj informací. Nemocnice otevřela bosý chodník

Třebíč - Takzvaný proprioceptivní či senzorický chodník byl vybudován v areálu Nemocnice Třebíč za budovou pavilonu M poblíž parku, kde sídlí rehabilitační oddělení. Široká veřejnost včetně dětí si zde může vyzkoušet chůzi po několika různých površích, jako je jemný písek, drobné a větší obrázky či ostřejší štěrk a kamínky. K chodníku se dá dostat parkem v zadní části areálu nemocnice.

Liščí ocas vybojovali studenti třebíčské průmyslovky

Třebíč - Tým B Střední průmyslové školy Třebíč zvítězil v celorepublikové vědomostní soutěži pro mládež „Co víš o energetice aneb Hra o liščí ocas“, která se ve středu 20. června konala v Národním domě v Třebíči.

Rekonstrukce říčních lázní na Polance pokračuje

Třebíč - Rekonstrukce dřevěné budovy říčních lázní na Polance pokračuje už třetí etapou. „Probíhá odstraňování starých nátěrů dřevěných částí a ty se budou znovu natírat,“ popsala mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté zahajují sérii letních silničních kontrol

Třebíč – Policisté vyhlásili sérii letních silničních kontrol. Dohlédnout chtějí na řidiče i návštěvníky festivalů. Na silnicích by měli být vidět už o nadcházejícím víkendu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT