VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TŘEBÍČ

Třebíč je rozložena na obou březích řeky Jihlavy, která tvoří přirozenou osu města i celého třebíčského okresu. Obklopuje ji příroda charakteristická pro Českomoravskou vrchovinu. Jako místní raritu lze však obdivovat na Ptáčovském kopečku v těsné blízkosti města koniklec velkokvětý. Nedaleká mohelenská hadcová step zase přitahuje návštěvníky tím, že tu na relativně malém prostoru najdou řadu přírodních zvláštností: teplomilnou květenu, třetihorní relikty, nanismy aj.

Za dlouhá staletí své existence se Třebíč stala důležitým hospodářským, správním, politickým i kulturním těžištěm jihozápadní Moravy. Její počátky sahají až k roku 1101, kdy zde moravská údělná knížata Oldřich Brněnský a Litold Znojemský založila benediktinský klášter. Dík štědrosti zakladatelů patřil k nejbohatším v celém přemyslovském státě a působil jako významné středisko náboženského života, vzdělanosti i pilné kolonizační činnosti.

Zdroj: http://www.trebic.cz/

Dechová hudba Božejáci vystoupí v třebíčském Fóru

Třebíč - Městské kulturní středisko Třebíč přichystalo na nedělní podvečer 21. října koncert jihočeské hasičské dechové hudby Božejáci.

Sexuální agresor, který v Třebíči napadal ženy, už je ve vazbě

Třebíč – Třebíčským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který se v pátek 12. října dopustil v Třebíči v Kofránkově ulici sexuálního útoku vůči mladé ženě. Dvacetiletý mladík skončil v policejní cele.

Veletrh vzdělávání Didacta nabídne přehlídku středních škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se v Třebíči uskuteční ve čtvrtek 18. října. S nabídkou a prezentací středních škol se zájemci budou moci seznámit v prostorách průmyslové školy v ulici Manželů Curieových do 9 do 17 hodin.

O víkendu bude zavřená silnice do Ptáčova

Třebíč - O víkendu bude zavřená silnice do Ptáčova. Důvodem je oprava povrchu, kterou bude provádět Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.

Petr Bende zve na vánoční turné virtuóze na mandolínu

Třebíč - Kapela Petra Bende slaví 15 let spolu a v duchu těchto oslav se ponese také tradiční vánoční turné. Vánoční šňůru odstartuje 30. listopadu a během adventu zavítá kapela celkem do 17 měst. Do Třebíče se dostane v úterý 11. prosince.

Markety v Třebíči rychle rostou. Brzy už otevřou

Třebíč – Staveniště, která v Třebíči budí velkou pozornost. To jsou budoucí supermarkety či restaurace KFC. Jejich otevření se blíží.

Do knihkupectví míří dotisk románu Žena z roku 1899

Třebíč - Když na jaře tohoto roku spatřil světlo světa román Žena z roku 1899, byl okamžitě rozebrán. Příběhy mapující zajímavé události v Třebíči první poloviny 20. století, oslovily tak velké množství lidí, že se po knize jen zaprášilo. Prakticky celý náklad byl rozprodán přímo na křtu knihy, jen několik málo kusů se dostalo do knihkupectví, odkud však zmizely během jediného týdne.

Ztracenou seniorku policisté objevili na náměstí

Třebíč - V Třebíči se v sobotu 13. října ztratila seniorka. Nevrátila se domů a příbuzní zalarmovali policii.

Oslavy stého výročí republiky v Třebíči potrvají tři dny

Třebíč - Městské kulturní středisko v Třebíči zveřejnilo program oslav stého výročí republiky. Potrvají od pátku 26. října do neděle 28. října.

STAN bude mít senátorku na Třebíčsku. Hana Žáková tam drtivě zvítězila

Třebíčsko – Dosčítáno. V senátním obvodě 53 Třebíč zvítězila s velkým náskokem Hana Žáková (za STAN). Získala 77,46% hlasů. Miroslav Michálek (za ANO 2011) obdržel 22,53% hlasů. Účast v druhém kole byla na Třebíčsku 18,90% voličů. Žáková nahradí na senátorském postu odcházejícího Františka Bublana (za ČSSD).

Zájem o senátní volby je místy minimální

Třebíč - Méně než minule. To lze říci o volební účasti v druhém kole senátních voleb v okrsku číslo 18 v Třebíči. Za první den sem zavítalo pouze 56 ze 475 oprávněných voličů. To je o polovinu méně než minulý týden za stejnou dobu.

Avízo: Kdo bude vládnout Třebíči? Přečtěte si v pátečním tištěném Deníku

Třebíč - Jak finišují povolební vyjednávání v Třebíči, kdo se s kým už domluvil a kdo naopak s největší pravděpodobností míří do opozice?

V třebíčské synagoze bude mimořádný americko-český koncert

Třebíč - Posluchačsky vděčné skladby českých a amerických skladatelů židovského původu zazní v sobotu 13. října v 17 hodin na koncertě v Zadní synagoze.

O akademii umění projevili senioři nečekaně velký zájem

Třebíč - Akademie umění a kultury pro seniory vstupuje do prvního ročníku. Zájem o ni předčil očekávání. Některé obory byly naplněny ještě před uzávěrkou přihlášek.

OBRAZEM: Nemocniční vrátnice jde k zemi

Třebíč - Stará vrátnice třebíčské nemocnice se stává minulostí. Vstupní objekt areálu, kde dříve sídlilo také ředitelství nemocnice nebo patologie, začali dělníci tento týden demolovat.

U autobusového nádraží vzniknou další parkovací místa

Třebíč - Parkoviště u autobusového nádraží bude větší. Přibude patnáct parkovacích míst.

Kapela Monkey Bussiness veze do Třebíče živelnou show

Třebíč - Pop-funková kapela Monkey Business v čele s Romanem Holým, Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou vystoupí v sobotu 13. října v Třebíči. Předvede živelnou show.

Budova nemocniční vrátnice půjde k zemi. Vjezd do areálu zůstane zachován

Třebíč – Od pondělí 8. října začnou odstrojovací práce na budově bývalého ředitelství a vrátnice třebíčské nemocnice. V pátek 12. října začne stavební firma s demolicí. Během víkendu ve dnech 13. a 14. října bude celá budova zbourána. Průjezd areálem zůstane zachován. Řidiči i chodci se musí připravit na drobná omezení.

ODS se vrací do zastupitelstva, uspěli i Piráti. Zvítězilo hnutí Třebíč Občanům!

Třebíč – V Třebíči jsou vítězi voleb nejsilnější a nejhlasitější opoziční uskupení kolem Jaromíra Baráka Třebíč Občanům! Získalo pět křesel v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu a samotný Barák nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů ve městě, celkem 2245.

Rozhodl těsný finiš. Ve druhém kole senátních voleb se utkají Žáková a Michálek

Třebíčsko - Do druhého kola senátních voleb v obvodu 53 Třebíč postupuje Hana Žáková (za STAN), když získala 28,49 % hlasů. Měla velký náskok na svého soupeře pro druhé kolo Miroslava Michálka (za ANO 2011), který v neuvěřitelně těsném finiši nakonec porazil Michala Šalomouna (za Piráty) a Marii Dudíkovou (KDU-ČSL). Michálek dostal 14,77 % hlasů.

Mezi prvními voliči na zámku v Třebíči byl kastelán

Třebíč – Volební okrsek číslo 23 v Třebíči má zřejmě nejreprezentativnější prostory ve městě. Lidé tam chodí hlasovat do informačního centra na zámek.

Silnice zprůjezdní později, než se předpokládalo

Třebíč, Stařeč, Střítež – Je začátek října a při pohledu na silniční stavby v Třebíči a blízkém okolí je patrné, že tudy řidiči jen tak neprojedou. Přesněji řečeno – že do konce října to určitě nebude. Řeč je o budovaném podchodu v Sucheniově ulici v Třebíči, o silnici mezi Třebíčí a Stříteží a o mostě ve Starči.

Na „nejsilnější pětku“ padlo bezmála 250 milionů korun

Třebíčsko – Stačí se projet po Třebíčsku a podívat se na starší fotky měst a vesnic. Co je patrné na první pohled, je fakt, jak se vzhled ulic, náměstí i nádraží rychle mění k lepšímu. Do kterých pěti projektů, které vznikaly z popudu radnic ve volebním období v letech 2014 až 2018, se v okrese Třebíč nalilo nejvíc peněz? A kde se na ně daly finance sehnat?

Odcházím zcela bez patosu, říká Pavel Heřman

Třebíč /ROZHOVOR/ - V třebíčské aktivní politice končí její nejvýraznější polistopadová tvář, trojnásobný starosta, dále bývalý senátor, krajský zastupitel a v současnosti radní města Pavel Heřman. Zbývá mu několik posledních dní, než odevzdá klíče od kanceláře na radnici. Proč už nekandiduje, byť na jaře o tom ještě uvažoval? „Měl jsem představu, že se v Třebíči podaří sestavit integrovanou kandidátku, což se nestalo. A taky už mám svůj věk,“ vysvětluje.

Koláč pro hospic pomáhá. Lidé jsou ke sbírce štědří

Třebíč - Ve středu 3. října budou lidé opět moci potkat dobrovolníky Oblastní charity Třebíč při dobročinné sbírkové akci Koláč pro hospic.

Třebíč nabídne zkušenosti z plánování dopravy ve městech

Třebíč – Konference o plánování dopravy ve městech se ve dnech 4. a 5. října uskuteční v Třebíči. Odborníci a zástupci měst si na ní budou vyměňovat své zkušenosti z praxe.

Číňanka Ruotong Chu si z Třebíče odváží vítězství v šachovém turnaji

Třebíč - Suverénním vítězem hlavního turnaje mezinárodního šachového festivalu Open Vysočina 2018 se stala sedmnáctiletá Číňanka Ruotong Chu.

Srdce plné respektu vyneslo 155 tisíc korun

Třebíč - Charitativní akce Srdce plné respektu vynesla 155 tisíc korun. Na základě hlasování veřejnosti peníze dostane třebíčská organizace Střed.

Burza filantropie bude mít premiéru v Třebíči

Třebíč - Burza filantropie bude mít premiéru v Třebíči. Své projekty na ní představí zástupci čtyř neziskových organizací. Podle toho jak dobře budou svůj záměr a svou organizaci prezentovat, se donátoři rozhodnou o jejich podpoře.

Změří zrak, prohlédnou znaménka, ukážou náraz

Třebíč - Každý svého zdraví strůjcem. To je hlavní motto programu, věnovaného prevenci rakoviny. Uskuteční se na Karlově náměstí v Třebíči ve dnech 2. a 3. října.

Řidič si dal před jízdou burčák

Stařeč - Na Jakubském náměstí ve Starči kontrolovali v pátek 28. září řidiče policisté. Po jedenácté hodině večer zastavili vůz Seat Ibiza a dvaatřicetiletému řidiči dali dýchnout. Výsledek? Jedno promile alkoholu.

Uběhl 600 kilometrů poslepu, aby podpořil nevidomé a slabozraké sportovce

Nový Telečkov /FOTOGALERIE/ - Přestože jsem slepý, vidím kolem sebe spoustu šikovných dětí, které potřebují pomoc. Ode mě a třeba i od vás, říká nevidomý sportovec Ondra Zmeškal z Nového Telečkova na Třebíčsku.

Obyvatelé Lipníka odmítli v referendu jaderné úložiště

Lipník - Obyvatelé Lipníka na Třebíčsku odmítli v místním referendu úložiště radioaktivního odpadu a geologické průzkumy v okolí obce. Nesouhlas vyjádřilo 179 lidí, pro vybudování úložiště hlasovalo pouhých šest lidí.

Hlavním volebním tématem je v Třebíči obchvat a doprava

Třebíč - Jedenáct. Jako hráčů ve fotbalovém týmu. Tolik kandidátů se bude ucházet o křeslo starosty na třebíčské radnici. Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října.

Nová budova třebíčské nemocnice zahájí provoz na začátku října

Třebíč – Oddělení nově zrekonstruované budovy G v třebíčské nemocnici zahájí provoz na počátku října. V objektu se nachází hemodialýza, léčebna dlouhodobě nemocných (LDN), lůžka, která jsou součástí operačních oborů umístěných v budově C a také zázemí pro personál z ostatních budov. Rekonstrukce začala na počátku letošního roku a v těchto dnech probíhá stěhování.

Na charitativní akci vystoupí Mirai a Vojta Dyk

Třebíč - Již třetí ročník charitativní akce Srdce plné respektu se koná v sobotu 29. září na Karlově náměstí v Třebíči.

Policisté už vědí, jak muž zemřel

Třebíč - Policisté už mají výsledky soudní pitvy muže, jehož mrtvé tělo našla 8. září náhodná kolemjdoucí v remízku nad hřištěm ve Sportovní ulici v Třebíči.

Firma slaví výročí charitativním koncertem Dana Bárty

Třebíč - Společnost Alfa In letos slaví 20 let od svého založení. A při té příležitosti chystá opravdovou lahůdku. Koncert Dana Bárty & Robert Balzar Tria.

Oprava skokanského bazénu vyjde na bezmála šest milionů korun

Třebíč - Skokanský bazén na Polance prodělává opravu. Práce by měly skončit do konce května 2019.

Rychlonabíjecí stanice v Třebíči je na několik měsíců zdarma

Třebíč - V Třebíči na parkovišti na Komenského náměstí ve středu 19. září slavnostně spustili do provozu rychlonabíjecí stanici společnosti E.ON. Několik měsíců bude dobití automobilu zdarma. Potom půjde zaplatit třemi způsoby.

OBRAZEM: Nový rekord. Na náměstí připlulo 4825 papírových lodiček

Třebíč - Do České knihy rekordů přibyl další zápis, tentokrát ze skládání papírových lodiček. Vytvořili jej žáci a příznivci Katolického gymnázia v Třebíči, když se jim podařilo do skládání zapojit 4825 lidí. Podmínkou bylo, že každý smí přispět pouze jedinou lodičkou.

Invazní ploštice původem z Ameriky se na zimu stěhují do třebíčských bytů

Třebíč, Vysočina - Třebíč je tak dalším místem na mapě Česka, kde se tento hmyz ve větší míře vyskytuje. Poprvé se u nás objevil v roce 2006 v Brně.

Den architektury láká na unikátní prohlídku, procházky i besedy s architekty

Třebíč – Interiéry borovinského zámečku, procházka čtvrtí Horka-Domky nebo beseda s architektem čeká na zájemce o festival Den architektury. Letošní ročník připomíná ve více než osmdesáti městech u nás i na Slovensku výročí republiky a mapuje vývoj architektury za posledních sto let.

Více turistů u baziliky, méně v centru. Třebíč navštívilo sto tisíc lidí

Třebíč - Turistů v Třebíči přibylo. V porovnání s loňskem o deset procent.

Bráfovu třídu zprůjezdní v pátek 14. září v poledne

Třebíč – Konečně zmizí zátarasy z rekonstruovaného úseku Bráfovy třídy v Třebíči. „Na kontrolním dnu v pondělí 10. srpna za účasti všech stran, které se na rekonstrukci podílely, padlo datum pátek 14. září, konkrétně 12 hodin, kdy bude ulice plně zprůjezdněna,“ uvedl Petr Vašíček, který na této silniční stavbě vykonává stavební dozor.

Kamaráda přivezli na diskotéku v nákupním vozíku

Třebíč - V nákupním vozíku přivezli dva mladíci kamaráda až na Karlovo náměstí před diskotéku. Vozík ponechali venku a šli se bavit.

Opuštěné stavby čtyř mostů komplikují život v obcích

Vysočina – Odchod firmy od čtyř rozestavěných krajských mostů zkomplikoval život v obcích na Vysočině. V Radkově na Jihlavsku, v Pořežíně na Žďársku, ve Starči na Třebíčsku a v Hluboké na Brodsku se kvůli tomu perou se složitou situací.

Kašna pro Karlovo náměstí? Ze zlatého prstence se bude snášet déšť a mlha

Třebíč - Kašny, které navrhli architekti pro třebíčské Karlovo náměstí, jsou od tohoto týdne vystaveny na ploše před radnicí. Venkovní výstava představuje sedmadvacet prací vzešlých z architektonicko-výtvarné soutěže.

Vůz skončil po nehodě u Sokolí převrácený na střeše

Sokolí - Zraněním jedné osoby skončila středeční ranní dopravní nehoda na silnici u Sokolí na Třebíčsku. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Most mají zprovoznit v úterý večer, překop zapraví až tento týden

Třebíč – Most v Poušově a překop vozovky na průtahu u autobusového nádraží. To jsou dvě místa v Třebíči, která měla být od víkendu hladce průjezdná a stále nejsou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT