VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU

OBRAZEM: K vidění byly originály soch

Náměšť nad Oslavou – Nenápadná nevelká suterénní místnost na zámku v Náměšti nad Oslavou nese název Luteránka. Ta se o víkendu otevřela i pro běžné návštěvníky a odhalila tak poklad, který ukrývá.

Řemeslníci opravují stropy na zámku v Náměšti nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou – Do letošního června by měla být hotova oprava stropů v hlavní budově zámku v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku.

Policejní velitel v Náměšti je mimo službu, stíhá ho inspekce

Náměšť nad Oslavou - Policisté v Náměšti jsou již devět měsíců bez přímého nadřízeného. Nadpraporčíka Jana D. totiž stíhá Generální inspekce bezpečnostních sborů a podezřívá jej ze zneužití pravomocí. Hrozí mu až pět let odnětí svobody.

Zastupitelé Náměště dali okružní křižovatce zelenou

Náměšť nad Oslavou - Po kruhové křižovatce v blízkosti centra by v Náměšti nad Oslavou mohla vzniknout další, a to na příjezdu do města ve směru od Třebíče. Do stavby budou promlouvat hned tři investoři. Zelenou jí prozatím dal jediný, další dva nebyli proti.

Ochranná pásma letiště neřeší hluk ani kompenzace

Třebíčsko - Stavební úřad ministerstva obrany vypracoval konečnou podobu ochranných pásem vojenského letiště u Náměště nad Oslavou. Většina obcí však s rozhodnutím nesouhlasí.

Chystá se oslava 400 let Bible kralické. Dorazí přes tisíc lidí

Kralice nad Oslavou - Význačné jubileum daleko přesahující hranice obce čeká letos Kralice nad Oslavou. „V letošním roce si připomínáme v dějinách našeho národa velmi významné výročí, a to 400 let od vydání jednodílné Bible kralické z roku 1613," informoval tamní starosta Emil Dračka.

Průtah Náměští čeká oprava, bude přehledný i bezpečnější

Náměšť nad Oslavou - Rekonstrukce by se v přespříštím roce měla dočkat státní silnice v Náměšti nad Oslavou. Krom oprav povrchu budou některé části zúženy. Rekonstrukcí by měla být silnice přehlednější a zároveň bezpečnější.

Příjmy i výdaje Náměště v roce 2013 dosáhnou 85 milionů

Náměšť nad Oslavou – Příjmy i výdaje Náměště nad Oslavou v roce 2013 dosáhnou 85 milionů korun, což je v porovnání s letošním rokem přibližně o tři miliony korun méně.

Posádka z Přerova půjde do Náměště nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou - Armáda do roka opustí letiště v Přerově. Tamní posádka se k 1. lednu 2014 přesune do Náměště nad Oslavou. Oznámil to končící ministr obrany Alexandr Vondra.

Šiškova letka uctila Šiškovu letku. Na místě života a smrti

Petten, Náměšť nad Oslavou  - Během druhé světové války se jedna z československých vzdušných posádek setkala na mořské hladině tváří v tvář se smrtí. Po sedmdesáti letech si neobyčejný příběh na nizozemském pobřeží připomněli jejich následovníci z náměšťského letiště.

Armáda prodává vrtulníky ze základny, chce modernější

Náměšťsko - Česká armáda už prodala sedm bitevních vrtulníků, které působily na letecké základně u Náměště nad Oslavou, a další čeká stejný osud. V budoucnu by je mohly nahradit dopravní vrtulníky. Okolní obce se však obávají zvýšení hluku.

Výstavy na zámku v Náměšti nad Oslavou míří do finále

Náměšť nad Oslavou - Od jara letošního roku lze v rámci prohlídky náměšťského zámku shlédnout dvě zajímavé výstavy. První z nich je o elektrifikaci zámku na počátku 20. století, druhá představuje historické fotografie z přelomu 19. a 20. století.

Náměšť připravuje opatření proti velké vodě z Oslavy

Náměšť nad Oslavou - Již řadu let se hovoří o protipovodňových opatřeních Náměště nad Oslavou. Radnice začala podnikat první kroky k ochraně majetku i obyvatel v případě zvýšení říční hladiny.

Jablkobraní, přehlídka zahrádkářských skvostů. Podívejte se

Náměšť nad Oslavou – Soutěžní výstava ovoce, zeleniny a květin je na farním dvoře v Náměšti nad Oslavou již podzimní tradicí. Letos se konala počtvrté a pěstitelé na ni opět přinesli své zahrádkářské skvosty.

Pionýři se sjedou do Náměště

Náměšť nad Oslavou - Rekreační středisko Jiskra u Náměště nad Oslavou bude o prodlouženém víkendu patřit pionýrům. Od čtvrtka do neděle se tam bude konat republikové setkání pionýrských oddílů.

Nájemníci chtějí byty koupit, zastupitelstvo je ale proti

Náměšť nad Oslavou - Nájemníci městských bytů v náměšťské Husově ulici si v posledních několika letech musí připadat jako ve zlém snu. Byty, ve kterých žijí, chátrají. Navíc město je prý neopravuje a o prodeji nájemníkům nechce prozatím slyšet.

OBRAZEM: Na základně u Sedlece začíná vojenské cvičení RARO12

Třebíčsko - Vojenské cvičení Ramstein Rover 2012 probíhá na letišti již třetím dnem, letecká technika všech účastnických zemí však prozatím nedorazila. Bude se tak dít během tohoto týdne.

Škola otevřela již o víkendu. Slavila půl století existence

Náměšť nad Oslavou - Je 1. září krátce před jednou hodinou odpoledne a ve vstupní hale Základní školy Husova v Třebíči je živo. Obyčejně by to nebylo nic divného, prvního září přeci začíná nový školní rok.

Vojenské cvičení bude větší rozsahem, ne však hlukem

Náměšťsko - Už jen několik málo dní zbývá do zahájení vojenského cvičení Ramstein Rover 2012 (RARO12), které bude hostit Česko. Jednou z využívaných ranvejí bude i ta na letecké základně u Náměště nad Oslavou.

Nosorožce střídá na letišti tulák. Měl by být klidnější

Náměšťsko - Nejvýznamnější, největší, jediné a také klidnější oproti předchozím. Takové bude letos cvičení vzdušných sil s novým názvem Ramstein Rover (RARO tulák) 2012. Stíhačky a vrtulníky budou startovat převážně z 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou už od 4. září.

Mladí operní pěvci z ciziny budou mít kurz na zámku

Náměšť nad Oslavou - Zámek v Náměšti nad Oslavou přivítá v polovině srpna studenty předních světových hudebních škol. Mladí lidé se zúčastní mistrovského kurzu Moravian Master Class zaměřeného na interpretaci české operní a písňové tvorby devatenáctého a dvacátého století.

Ochranná pásma kolem letiště jsou strašákem

Náměšťsko - V rozsáhlém okolí 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou má být zřízeno ochranné pásmo. Podle tiskového sdělení vojenského letiště se nejedná o nic výjimečného.

Nové cely pro tři stovky vězňů

Rapotice - Věznice v Rapoticích zahajuje měsíční zkušební provoz nové ubytovny pro více jak 300 odsouzených. Jako nápravné zařízení bude budova plně sloužit od září, kdy se do ní přesunou první vězni.

OBRAZEM: V Náměšti natáčí filmaři

Náměšť nad Oslavou - Filmařská technika, rekvizity, herci, komparzisté a filmařský štáb se ve čtvrtek objevili v centru Náměště nad Oslavou. Brněnské studio České televize tam natáčí část snímku podle scénáře spisovatele Michala Viewegha Definice lásky.

Čajovna a medové pivo, i to jsou Folkové prázdniny

Náměšť nad Oslavou – K folkovým prázdninám v Náměšti patří stejně neodmyslitelně, jako dobrá hudba. Čajovna. A stánkaři. Hlad, žízeň, touha po nakoupení něčeho pěkného, prodejci vše uspokojí.

Z Náměště do Brna jen autobusem

Třebíčsko - Plánovaná výluka vlaků na trati Zastávka u Brna Náměšť nad Oslavou bude probíhat od 21. července do 3. srpna. To však není jediná.

Folkové prázdniny nabízí hudbu bez bariér

Náměšť nad Oslavou - Už posedmadvacáté se stane nevelká Náměšť nad Oslavou dějištěm hudebního festivalu Folkové prázdniny, letos s podtitulem „Hudba a bariéry". Festival, který se každoročně odehrává v zámeckém areálu i na dalších místech ve městě, už řadu let rozšiřuje vžitou představu o folkové hudbě.

Obce z Náměšťska: Jdeme nakupovat energie na burzu

Náměšťsko - Desítka obcí Mikroregionu Náměšťsko se rozhodla, že nakoupí energie společně na burze. Za plyn a elektřinu tím každá z nich hodlá ušetřit už v příštím roce.

Na řeku se v rámci Oslaviády vydali Bob a Bobek i autobus

Náměšť nad Oslavou – Na hladině řeky Oslavy v Náměšti kousek pod nádherný barokním mostem v sobotu odpoledne nervózně poposedávaly kačeny. V tom prostor kolem vodního toku pročísl zvuk hasičské sirény.

Náměšťfest nabídne folk, ale třeba i gospel

Náměšť nad Oslavou – Již v pátek večer v sedm hodin se rozezní zpěv prvních vystupujících na největším křesťanském multikulturním festivalu na Vysočině.

Náměšť nad Oslavou již tradičně vítá festival Concentus Moraviae

Náměšť nad Oslavou - Další z jedinečných koncertů 17. Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae zavítá v pátek večer do Náměště nad Oslavou.

Concentus Moraviae letos nabídne kouzelnou kombinaci hudby a čísel

Vysočina - Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae, který v loňském roce navštívilo šest tisíc posluchačů, se letos koná již po sedmnácté. Na jižní Moravě a na Vysočině se zastaví na 21 místech a nabídne 34 akcí včetně jedné pro rodiny s dětmi.

Folkové prázdniny ohlašují hvězdné duo

Náměšť nad Oslavou - Oblíbené skupiny Mňága a Žďorp a Traband obohatí program letošních Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Oznámil to dramaturg festivalu Michal Schmidt.

Zlatá mince na Třebíčsku - jev výjimečný

Třebíčsko - Mincí z pravého zlata s motivem barokního mostu se mohou nyní chlubit v Náměšti nad Oslavou. Minci vydala Česká národní banka v polovině května letošního roku v rámci cyklu Mosty ČR.

Tohle se mi povedlo, učí škola říkat žáky. Jde to ale zatím ztuha

Náměšť nad Oslavou - To slovo zní jako termín z lékařského slovníku. Evaluace má ale co do činění se školstvím. Znamená řízené hodnocení.

OBRAZEM: Kola odjela do Afriky. Lidé jich věnovali stovky

Náměšť nad Oslavou - Kola pro Afriku odjela ve středu odpoledne z Náměště nad Oslavou. Kamion je odvezl do Ostravy k opravám a seřízení.

OBRAZEM: Zámek plný tulipánů

Náměšť nad Oslavou – Tulipány provoněly zámeckou knihovnu v Náměšti nad Oslavou.

OBRAZEM: Barokní most z Náměště je vyobrazen na zlaté minci

Náměšť nad Oslavou – Zatímco v úterý představené nové zlaté mince o váze půl troyské unce (tj. 15,55 gramů) s motivem náměšťského barokního mostu lze u obchodníků počítat s cenou kolem devatenácti až dvaceti tisíc korun, cenu oné stavební památky klenoucí se v Náměšti nad řekou Oslavou vyčíslit nelze.

Komnaty náměšťského zámku rozzáří manýry jarních květin

Náměšť nad Oslavou - Víc jak tisíc květin bude od čtvrtka 17. do neděle 20. května zdobit část náměšťského zámku. Dominanta města se tak zařadila po boku státních zámků v Bučovicích, v Třeboni a v loňském roce znovu zpřístupněné Kratochvíli.

Energetici: Zloději elektřiny používají lišácké metody

Vysočina – Přes dva roky 
se dařilo třiačtyřicetiletému muži v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku nelegálně odebírat elektřinu. V lednu 2010 se podle detektivů napojil na pojistkovou skříň v domě, kde bydlel, a až do letošního dubna odebral na černo energii za 2,7 milionu korun.  

Věznicím docházejí peníze. Rapotické chybí 19 milionů

Rapotice – Věznicím v České republice dochází peníze na provoz. Finance chybí i vězeňskému zařízení v Rapoticích. „V současné době nám od června chybí na provozní výdaje 19 milionů korun," informoval mluvčí rapotické věznice Jan Doležal.

OBRAZEM: Keltský svátek Beltine se vrátí

Náměšť nad Oslavou – Až do rána trvala bujará oslava poslední dubnové noci v Náměšti nad Oslavou. Přesněji do druhého dne, neb program sliboval vystoupení hudebních skupin v nepřetržitém proudu od sobotního večera až do prvomájového poledne.

Policie objevila nepovolený odběr elektřiny a dvacítku zbraní

Kralice nad Oslavou – Kriminální policie z Třebíče prověřovala v domě v Kralicích nad Oslavou oznámení distribuční energetické společnosti, které se týkalo podezření, že dochází k neoprávněnému odběru elektřiny.

OBRAZEM: Kralická zámecká obora se otevřela veřejnosti

Náměšť nad Oslavou - Až z Hranic na Moravě přijel v sobotu ráno autobus plný příznivců myslivosti na Statní zámek v Náměšti. Důvodem jejich návštěvy byla Chovatelská přehlídka trofejí spárkaté zvěře, která se konala v obřadní síni zámku.

Guvernér České národní banky „pokřtí" v Náměšti zlatou minci

Náměšť nad Oslavou - Mimořádná slavnost za účasti guvernéra České národní banky Miroslava Singera se uskuteční v úterý 15. května v Náměšti nad Oslavou. Guvernér přijede spolu s bankovní radou ČNB představit novou pamětní zlatou minci, která ponese náměšťský motiv barokní most.

Opravdové pohodlí domova získají postižení v „novém“

Náměšť nad Oslavou –  Handicapované klienty někdejšího jinošovského ústavu sociální péče čeká veliká změna. Už letos se jich zhruba desítka přestěhuje do dvou domů, stavěných na „zelené louce" v Náměšti nad Oslavou.

OBRAZEM: Počet kol pro Afriku vybraných na Třebíčsku se blíží stovce

Náměšť nad Oslavou - Projekt Kola pro Afriku se za poslední dva týdny rozjel na Třebíčsku skutečně na plné obrátky. „V této době máme již skladem asi sedmdesát jízdních kol a dalších dvacet na nás čeká na menších sběrných místech," informoval Jaroslav Hrubý, který sběr organizuje společně s Jaroslavem Karmazínem v Náměšti nad Oslavou. A kteří stáli rozjezdu projektu na Třebíčsku.

Lidé ze čtyř ústavů se zabydlí v domcích

Jinošov, Vysočina - Na Vysočině by se měli postupně dočkat ubytování v rodinných domcích mentálně postižení lidé, kteří teď žijí ve čtyřech sociálních ústavech. Nejdál pokročila přeměna ústavu, který dřív sídlil v Jinošově na Třebíčsku, pro jehož obyvatele už stavbaři dokončují první domky. Zásadní změny čekají také ústavy v Těchobuzi, Křižanově a v Ledči nad Sázavou, řekl krajský radní Petr Krčál (ČSSD).

Prověřit fyzičku či načerpat duševní sílu, to je putování od křížku ke křížku

Náměšť nad Oslavou - Až jednašedesát křížků, božích muk, kapliček a jiných církevních staveb si budou moci prohlédnout účastníci sobotního putování od křížku ke křížku. Už podeváté je nejen pro obyvatele Náměště připravili tamní farníci.

Zámky na Třebíčsku si o svátcích prohlédlo dvanáct set návštěvníků

Třebíčsko - Zámky na Třebíčsku během uplynulých velikonočních svátků navštívilo téměř dvanáct set turistů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT