VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU

Náměšťský zámek letos slavil kulaté výročí i víc návštěvníků

Náměšť nad Oslavou, Jaroměřice nad Rokytnou - Hlavní část návštěvnické sezony na hradech a zámcích tento týden končí. Na památky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ) přišlo letos na Vysočině méně návštěvníků. Vymykají se z toho pouze zámky v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou. Tam oproti loňsku zaznamenali naopak nárůst návštěvnosti.

Přehrada Čučice by ohrozila zejména chataře a přírodu

Náměšťsko - O možnosti postavit na řece Oslavě další přehradu se mluví řadu let. Nyní se však začínají dít první kroky k tomu, aby nové vodní dílo na řece vzniklo. V těchto dnech vzniká studie proveditelnosti. Nová přehrada Čučice by byla postavena na jednom z nejcennějších přírodních míst Třebíčska. Zmizet by musely také některé tamní chaty.

Náměšť zatím byty neprodá. Nájemníkům se zdají drahé

Náměšť nad Oslavou - O prodeji přibližně 130 bytů v Husově ulici v Náměšti se hovoří už několik desetiletí. Současní nájemníci o ně zájem mají. Cena, kterou za ně nyní město požaduje, je však rozhořčila.

Žena v obchodě přišla o peníze, ale rovněž o platební kartu

Náměšť nad Oslavou - Zákaznice jednoho obchodu v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku na jeden ze svých posledních nákupů zřejmě dlouho nezapomene. Zapomněla si hlídat kabelku, z níž jí zmizela peněženka.

Jablkobraní se uskuteční v Náměšti nad Oslavou posedmé

Náměšť nad Oslavou - Sedmý ročník Jablkobraní se uskuteční v sobotu 3. října od 10 do 14 hodin na farním dvoře v Náměšti.

Učitelé zvou na koncert pro ZUŠ

Náměšť nad Oslavou - Učitelé hudebních oborů ZUŠ v Náměšti nad Oslavou už mnoho let touží po nových prostorách pro svůj rozvoj. Zájemců o výuku hry na hudební nástroj je v tomto městě s bohatou hudební minulostí stále nadprůměrné množství. Problém je však s prostory pro výuku.

Náměšťský zámek oslaví 450 let výjimečnou hudbou

Náměšť nad Oslavou - Zámek v Náměšti nad Oslavou si letos připomínal 450 let od své stavby. Vrcholem oslav budou dva koncerty, které se odehrají v pátek a sobotu. Na jejich přípravě se již čtvrtstoletí podílí správa zámku společně s rodinou Haugwitz.

Při Oživeném zámku byly ke koupi odpustky i selfie s Husem na hranici

Náměšť nad Oslavou - Již pošestnácté letos proudily stovky lidí na náměšťský zámek. Konala se tam tradiční akce s názvem Oživený zámek. Na ní si s varováním, že akce může uškodit lidem bez smyslu pro humor a nadsázku, vzali na paškál Jana Husa.

OBRAZEM: V Kralicích si připomněli tamní Bibli

Kralice nad Oslavou - Také letos si v Kralicích nad Oslavou připomněli nejvýznamnější tamní památku. V sobotu se tam konaly oslavy Bible kralické.

Kralice nad Oslavou si připomenou svou bibli

Kralice nad Oslavou - Ukázka knihtisku pro děti i dospělé a několik zajímavých přednášek. Takové budou letošní oslavy Bible kralické, která byla prvním překladem knihy knih do češtiny z původních jazyků.

Na zámku zpochybní pravdu o Janu Husovi

Náměšť nad Oslavou - Něco takového jinde neuvidíte, vzkazují organizátoři netradičních prohlídek zámku v Náměšti nad Oslavou. Ty se pod tradičním názvem Oživený zámek konají už o tomto víkendu.

Stát nám dává čím dál míň. Máme toho dost

Náměšť nad Oslavou - Máme toho dost, zvolali nedávno starostové z Vysočiny a udeřili do stolu. Rána byla natolik silná, že dolehla až do Prahy. A kupodivu dokázala změnit rozhodnutí, které bylo oznámeno jako hotová věc. Finanční úřady v malých městech, konkrétně na Vysočině v Telči, Pacově a v Náměšti nad Oslavou, se rušit nebudou.

Začala letová fáze mezinárodního cvičení Ample Strike 2015

Náměšť nad Oslavou – V pondělí dopoledne začala letová fáze mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2015. Během dne by se z letišť v Náměšti nad Oslavou a v Čáslavi a z polních letišť ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá měly uskutečnit čtyři desítky cvičných letů. Řekla to mluvčí náměšťské základny Jana Skřivánková.

Kvůli suchu je znovu ve hře plán přehrady na řece Oslavě

Třebíčsko - Letošní velmi suché počasí opět vrátilo do hry debaty o potřebě nových přehrad. V České republice existuje asi pětašedesát vytipovaných lokalit, které jsou ke stavbě nových nádrží vhodné. U pěti z nich již začala vznikat technicko-ekonomická studie. Jednou z nich je i vodní dílo Čučice, které by mělo ležet na řece Oslavě a zasahovat také na Třebíčsko.

Studio Dva ukáže těžký úděl muže v současném světě

Náměšť nad Oslavou – Na černou divadelní komedii se v pátek mohou těšit diváci v Náměšti nad Oslavou. Do tamní Zámecké jízdárny přijedou herci ze Studia Dva s hrou Kutloch aneb I muži mají své dny.

Finanční úřady se rušit nebudou

Vysočina, Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se včera dohodl s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem a starosty obcí, že se od příštího roku nebude rušit 23 územních pracovišť finančních úřadů (FÚ).

U Náměště začalo velké vojenské cvičení

Náměšťsko - Jedno z největších letošních cvičení Severoatlantické aliance hostí od včerejška armádní základna u Náměště nad Oslavou. Mezinárodního testu ozbrojených sil se zúčastní více než tisíc vojáků z devatenácti zemí.

Vrtulníky příliš hřmotí. Hluk je nadměrný třeba v Sedleci

Náměšťsko - Od roku 2013 se na vojenské základně u Náměště nad Oslavou usadily vrtulníky. S tím se ale podle obyvatel okolních obcí enormně zvýšila hluková zátěž. Vrtulníky armáda přesunula na Vysočinu z Přerova, kde byla dříve jejich základna.

Ostrá slova starostů zabrala. Zachrání se finanční úřady?

Vysočina – Když Finanční správa České republiky nedávno oznámila, že chce ke konci letošního roku zrušit celkem třiadvacet územních pracovišť finančních úřadů v menších městech, zvedla se vlna kritiky.

Zámek v Náměšti láká na večerní prohlídky s Frankensteinem

Náměšť nad Oslavou – Netradiční večerní prohlídky čekají v sobotu návštěvníky zámku v Náměšti nad Oslavou. Obohatí je herci z Divadla historie v pohybu Exulis, kteří v zámeckých kulisách odehrají představení na motivy hororového románu Frankenstein.

Sázka na neznámá jména vyšla. Přišlo nejvíc návštěvníků v historii

Náměšť nad Oslavou – Třicátý ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou přinesl mnohá překvapení. Pořadatelé publiku nabídli převážně u nás neznámá jména světové hudební scény a odvážný tah vyšel. Návštěvnost letošního ročníku byla nejvyšší v historii festivalu.

OBRAZEM: Folkové prázdniny jsou v polovině

Náměšť nad Oslavou - Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou v polovině. O jeden z dosavadních vrcholů letošního ročníku se postaral norský houslista Gjermund Larsen.

Přijela až z Louisiany, aby v Náměšti uvařila jambalayu

Náměšť nad Oslavou - Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, to nejsou jen večerní, odpolední či noční koncerty. Po celém městě se rozběh-ly desítky nejrůznějších tvůrčích dílen. Poprvé v historii čítá seznam položek dílen řečených Hnízdo múz více než 200.

OBRAZEM: Zahradní slavnost je dárkem zdarma

Náměšť nad Oslavou - Zahradní slavnost s divadly, koncerty a výtvarnými dílnami si v zámeckém parku v Náměšti nad Oslavou nenechaly ujít stovky lidí. Slavnost je jakýmsi dárkem od pořadatelů Folkových prázdnin, pro příchozí bývá zdarma.

OBRAZEM: Jubilejní Folkové prázdniny v Náměšti začaly

Náměšť nad Oslavou - Jubilejní třicátý ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou zahájila rakouská skupina Federspiel; poněkud jiná dechovka, než na jakou jsme zvyklí u nás. Mezinárodní multižánrový festival s evropským renomé potrvá do soboty a jako obvykle nabídne české premiéry významných zahraničních skupin a to nejlepší z domácí scény.

Festival je svátek, říká Marek Buš

Náměšť nad Oslavou /ROZHOVOR/ - Doslova z první ruky má Folkové prázdniny Marek Buš, kastelán náměšťského zámku. Také on se s tradičním festivalem blízce sžil.

Folkovým prázdninám je třicet let. Představí Tančírnu i pestrý program

Náměšť nad Oslavou - Folkovým prázdninám je třicet let. Výročí budou slavit především hudbou. Organizátoři jubilejní ročník obohatí hned o několik novinek.

Finanční správa zruší tři pobočky

Náměšť nad Oslavou, Vysočina - Finanční správa od příštího roku zruší třiadvacet finančních úřadů po celém Česku. Na Vysočině tak o pobočky finančního úřadu přijdou v Pacově na Pelhřimovsku, v Telči na Jihlavsku a také v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku.

Náměšť hodlá během pěti let investovat tři sta milionů

Náměšť nad Oslavou - Zastupitelé Náměště nad oslavou schválili program rozvoje města pro příštích pět let. Během této doby chtělo jeho vedení investovat zhruba 300 milionů korun. Přibližně polovinu by měly pokrýt dotace.

Zahradní slavnost láká na louisianskou kuchyni

Náměšť nad Oslavou - Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou budou mít i svoji zahradní slavnost. Nabídne divadlo, hry, koncerty, výtvarné dílny, čtení pod stromy, kabaret, historické velocipédy, ale třeba také cajun kuchyni z Louisiany.

Lesanka vznikla krátce po havárii v Černobylu

Kralice nad Oslavou - Dechová kapela Lesanka se na hudební scéně objevila v roce 1985, kdy začali její členové společně cvičit. Za skutečný začátek hraní však lze považovat až březen 1986.

Nemusím dělat, co nechci. Jsem tu svobodný, říká kastelán Buš

Náměšť nad Oslavou - Povolání kastelána na náměšť-ském zámku se zdá být pro Marka Buše takřka ideálním. Jako na hudebníkovi je na něm vidět radost s práce na památce s tak velkou hudební tradicí, jakou tamní palác má.

Semafory od Vícenic zmizí dřív, než byl plán

Třebíčsko - Most u křižovatky, která spojuje silnice od Třebíče, Náměště nad Oslavou a Vícenic, se nebude opravovovat tak dlouho, jak silničáři původně plánovali.

OBRAZEM: Dotazy na prezidenta měly i náměšťské děti

Náměšť nad Oslavou - Vřelého přijetí od asi pěti set lidí se dostalo prezidentovi republiky Miloši Zemanovi při včerejší návštěvě Náměště nad Oslavou. První slovo si při besedě s lidmi na Masarykově náměstí vzaly překvapivě děti. „Jaké máte koníčky, jaká je vaše nejoblíbenější knížka?" ptali se dva chlapci.

OBRAZEM: Prezident si zkusil dálkové řízení průzkumného letounu

Sedlec - Při své návštěvě Vysočiny a včerejším téměř celodenním programu na Třebíčsku zavítal prezident Miloš Zeman i na 22. základnu vrtulníkového letectva. Před nastoupenými vojáky se představil v bundě pozemních sil, označené svým jménem.

Náměšť bude lákat turisty na nový web

Náměšť nad Oslavou – Na prázdniny spustí náměšťská radnice nový městský web. Nahradí dosavadní víceméně statické městské stránky. Od novinky si radní slibují větší šíři a aktuálnost informací.

Úspěšné podniky potřebují nové silnice, řekl prezident

Třebíčsko – Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podpořil v Nové Vsi na Třebíčsku snahu tamních firem o lepší dopravní napojení průmyslové zóny na silnici spojující Třebíč s Jihlavou. Jednatelům firmy přislíbil pomoc.

Online: Prezident Zeman si v Náměšti zastřílel z kulometu

Třebíčsko, Vysočina - Miloš Zeman ve čtvrtek pokračoval v návštěvě Kraje Vysočina. Zatímco ve středu navštívil Jihlavu a Nové Veselí na Žďársku, ve čtvrtek strávil většinu dne na Třebíčsku. Nejprve zamířil do společnosti Mann Hummel Service v Nové Vsi. Dalšími cíly jeho návštěvy byly Náměšť nad Oslavou a Kralice nad Oslavou. Cestu zakončil v Telči.

Náměšť byla sídlem prezidenta Beneše

Náměšť nad Oslavou - Miloš Zeman nebude ve čtvrtek prvním prezidentem, který kdy navštívil Náměšť nad Oslavou. Tamní zámek si před sedmdesáti lety vybral jako své letní sídlo Edvard Beneš.

Prezidenta pohostí studenti. Těšit se může i na popelník

Třebíčsko - Ve čtvrtek přijede na Třebíčsko prezident Miloš Zeman. Za oficiálním programem, který se dlouho připravoval, stojí řada lidí v pozadí. Jedněmi z nich jsou studenti Obchodní akademie a Hotelové školy v Třebíči.

Prezidenta čekají dopravní omezení a rychlé přejezdy

Třebíčsko - S několika uzavírkami a omezeními se bude muset vyrovnat prezidentská kolona, která na Třebíčsko Miloše Zemana přiveze. Hlavu státu čeká náročný program s poměrně rychlými přesuny. Nepůjde přitom o krátké trasy, které bude muset konvoj ve čtvrtek absolvovat.

Galerii plastik pod širým nebem zahájí Zatrestband a Petr Píša

Náměšť nad Oslavou - Okolí zámku v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se opět promění na jednu velkou galerii pod širým nebem. Plastiky mnoha výtvarníků budou návštěvníky vítat po celé léto. Zahájení výstavy obstará příští pátek Zatrestband.

Příští týden přijede prezident s manželkou

Třebíčsko, Vysočina - Od středy 24. června do pátku 26. června bude na Vysočině pobývat prezident Miloš Zeman s manželkou. Prezident navštíví Jihlavsko, Žďársko, Třebíčsko a nakonec Havlíčkobrodsko. Včera o tom informoval vysočinský hejtman Jiří Běhounek (ČSSD).

Trojice nejlepších niněristů planety se sejde v Náměšti

Náměšť nad Oslavou - V jednom z unikátních projektů, kterým letošní festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou oslaví svůj jubilejní třicátý ročník, se setkají hráči na nepříliš známý, přesto pozoruhodný nástroj.

Čtyři vojáci od Náměště se cvičili při slovinském Adriatic Strike 2015

Sedlec - Čtyři příslušníci 22. vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou se zúčastnili jednoho z největších mezinárodních cvičení, která se v Evropě konala nebo ještě uskuteční.

VIDEO: Žádné hostiny a bankety. Šlechta jídávala skromně

Náměšť nad Oslavou - Zámek v Náměšti nad Oslavou slaví letos 450 let od zahájení své výstavby. V rámci tohoto významného výročí pořádá až do listopadu řadu akcí. Pro návštěvníky je připravena i novinka - expozice s názvem Stolování na zámku.

Náměšťfest završí rocker Láďa Křížek

Náměšť nad Oslavou - Multižánrový festival Náměšťfest letos zahájí již ve čtvrtek skupina Cimbal Classic. Koncert brněnské kapely se koná v zámecké jízdárně od devatenácti hodin.

Na Folkové prázdniny se vrací Glen Hansard

Náměšť nad Oslavou - Na Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou se opět po letech vrací spontánní irský chlapík s otřískanou kytarou a hlasem od pánaboha Glen Hansard.

Plavidla na Oslaviádu už zabrala sokolovnu

Náměšť nad Oslavou - Netradiční zábavu slibuje náměšťská Oslaviáda. Do řeky Oslavy se při ní spustí množství roztodivných plavidel.

Náměšťfest zahájí skupina Cimbal Classic

Náměšť nad Oslavou - Ve dnech 11. - 14. června se v Náměšti nad Oslavou uskuteční již 9. ročník multižánrového festivalu Náměšťfest.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT