VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: MORAVSKÉ BUDĚJOVICE

OBRAZEM: Děti uložily do kopule budoucnost Jaroměřic

Jaroměřice nad Rokytnou - Na dlouhých padesát let uložili dětské kresby a dokumenty do schránky v chrámu sv. Markéty 
v Jaroměřicích nad Rokytnou. Tam zůstanou do roku 2064, kdy schránku snad někdo najde, otevře a bude zkoumat její obsah.

První vítězství pro Pelhřimov a Moravské Budějovice

Mioravské Budějovice, Vysočina - Prvního vítězství v novém ročníku II. ligy se dočkal Pelhřimov i Moravské Budějovice. S prohrou se naopak museli smířit žďárští hokejisté, kteří nestačili na silný Sokolov.

Peníze a strach jsme nikdy neměli, říká převor cyriaků

Jemnice, Police - Někdo by zámky v Polici a Jemnici mohl nazvat popelkami. Nemají tak velké a lákavé sbírky a depozitáře, jako známější památky v Náměšti nad Oslavou či Jaroměřicích nad Rokytnou. Oba navíc prochází postupnou rekonstrukcí. Přesto i tam si turisté v létě cestu najdou.

Horákův festival má na programu i sci-fi

Moravské Budějovice - Již pojedenácté se uskuteční Horákův Horácký festival v Moravských Budějovicích a dá šanci hlavně místním ochotnickým souborům.

Jakub Pustina přivede hosty

Ratibořice - Putovní festival Jakub Pustina a jeho hosté již patří mezi tradiční akce na území České republiky. V letošním roce se uskuteční již devátý ročník. Jedná se o turné koncertů s operní, písňovou a operetní tematikou.

Motorpal je připravený začít propouštět. Také v Jemnici

Jemnice - Úbytek 340 pracovních míst hrozí aktuálně Vysočině. Jihlavská strojírenská firma Motorpal, která vyrábí komponenty pro automobilový průmysl, se obává ekonomických ztrát a nahlásila možné hromadné propouštění.

Slavný archeolog Jaroslav Palliardi se vrátil domů

Moravské Budějovice - V Moravských Budějovicích na náměstí Míru, na domě, kde slavný archeolog Jaroslav Palliardi bydlel a měl deponovány své sbírky, byla v pondělní podvečer odhalena pamětní deska.

Voda z kaple uzdravuje. Lidé pro ni jezdí s kanystry

Dobrá Voda - Místo, kde se v minulosti stalo něco mimořádného, láká stovky poutníků. Voda vyvěrající z kaple v Dobré Vodě, kde mělo v minulosti dojít k zázračnému uzdravení slepého chlapce, navíc odhalila své další tajemství.

Odlehlá hrobka je častým cílem zlodějů kovu a vandalů

Jemnice - Jemnice je krásné město, které se může pyšnit desítkami kulturních památek. Tou s možná největším geniem loci je hrobka rodu Pallavicini. Nachází se asi dva kilometry severně za městem. Krom obdivovatelů architektury se u ní často zastavují vandalové a zloději.

Silničáři postavili novou halu. Vejde se tam dvakrát víc soli

Moravské Budějovice - Více posypové soli na zimu budou mít připraveno silničáři v Moravských Budějovicích. V areálu místního cestmistrovství totiž vyrostla nová solná hala, která bude mít dvojnásobnou kapacitu oproti té stávající.

Peníze z chritativního koncertu získá léčebna

Moravské Budějovice - Podruhé se v Moravských Budějovicích dočkají charitativního koncertu a výtěžek bude opět směřovat na pomoc instituci starající se o seniory.

OBRAZEM: hasiči z Moravských Budějovic jsou již v novém

Moravské Budějovice - Hasiči v Moravských Budějovicích se v pátek přestěhovali do nové požární stanice. Zhotovitelské firmě se podařilo ukončit stavební práce v předstihu a hasiči se do stanice mohli přemístit o čtyři měsíce dříve oproti původnímu plánu.

Zloději navštívili hrob básníka Březiny. Odnesli knihu

Jaroměřice nad Rokytnou – Zloději si s vykrádáním hrobu Otokara Březiny nedají pokoj. Po čtyřech letech od krádeže věnce si lupiči odnesli v noci 
z úterý na středu také měděnou knihu z hrobu známého básníka.

Archeolog Palliardi bude mít v Budějovicích pamětní desku

Moravské Budějovice - Významný český archeolog Jaroslav Palliardi se v Moravských Budějovicích dočká pocty in memoriam. Na budově jeho bývalé notářské kanceláře odhalí zástupci města 15. září v 18 hodin pamětní desku. Dům číslo deset se nachází na náměstí Míru.

Nová kompostárna pojme pět set tun zeleného odpadu

Jaroměřice nad Rokytnou - Drobným i větším zahrádkářům z Jaroměřic se již brzy dostane kvalitního kompostu. Město si už od loňského roku buduje vlastní kompostárnu. Ta má pojmout až 500 tun zeleného odpadu.

V Budějovicích visí otazník nad další akcí

Moravské Budějovice - Rozloučit se s létem patří mezi oblíbené činnosti mnoha lidí. Najdou se ale i takoví, kterým se tento nápad příliš nelíbí. Většinou se jedná o majitele domů v blízkosti místa konání akce. Spát jim nedá nadměrný hluk a další problémy v ulicích spojené s velkou návštěvností akcí.

OBRAZEM: Výletní vlak poprvé vyjel do Jemnice

Moravské Budějovice - Zatím na zkušební jízdu se vydal z Moravských Budějovic do Jemnice v neděli krátce před polednem rekonstruovaný výletní vlak. Souprava dvou vagonů vyhlídkového a jídelního tažených lokomotivou polské výroby Zastal, překonala vzdálenost dvaceti kilometrů za necelou hodinu.

V budějovickém letním kině se tradičně rozloučí s prázdninami

Moravské Budějovice - Prázdniny se blíží ke konci a školáci začínají chystat aktovky na první školní den. Ještě předtím se ale na řadě míst rozloučí s prázdninami kulturními akcemi.

Budějovický skatepark se vyrovnává s předsudky a zachránil i život

Moravské Budějovice - Skatepark stojí v Moravských Budějovicích od roku 2008 a za tu dobu si našel své návštěvníky. Ne všichni si ale prostoru váží a mezi skupinami v minulosti vznikal konflikt.

Čechomor koncertem podpoří výchovu asistenčních psů

Jaroměřice nad Rokytnou - Loňské turné k oslavám čtvrt století vzniku kapele Čechomor nestačilo. I letos se představí fanouškům při koncertech pod širým nebem.

OBRAZEM: Martínkov slavil pod májí i ve škole

Martínkov - Krojované hody vyvrcholily v Martínkově v neděli mší svatou, na které exceloval pěvecký sbor Jordán pod vedením Petry Řepové. V do posledního místa zaplněném kostele na sebe největší pozornost poutaly páry krojovaných dívek a chlapců.

Hudební festival Václava Hudečka láká na Carminu Buranu

Moravské Budějovice - Na program, jaký ve městě nemá obdoby, lákají návštěvníky organizátoři festivalu Václav Hudeček a jeho hosté.

Slováci vzdali v Jaroměřicích hold obrům české opery

Jaroměřice nad Rokytnou - Sobotním Večerem české opery skončil v Jaroměřicích nad Rokytnou 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského.

Kontejnery účel plní, přesto se šíří výkup kradených kovů

Moravské Budějovice - Zákonodárci chtějí, aby obce zajistily třídění všech druhů odpadu, tedy i kovů. Na základě novely zákona o odpadech by v budoucnu mohly být kontejnery na kov ve všech obcích. Na Třebíčsku zatím existují pouze v Moravských Budějovicích. Ve městě se nachází také tři kontejnery na drobná elektrozařízení.

Otestovat znalosti můžete i u piva. Stačí se účastnit hospodského kvízu

Nové Syrovice - Pijte s rozumem. Slogan, kterým lákají organizátoři hospodských kvízů soutěživé návštěvníky restauračních zařízení. Především studenti si tuto zábavu oblíbili ve velkých městech. Na Třebíčsku se zatím tento fenomén příliš nerozšířil, přesto se i tady dá hospodského kvízu zúčastnit.

Už žádné bláto. V zámeckém parku se chodí po nové dlažbě

Moravské Budějovice - Lidé v Moravských Budějovicích chodí v zámeckém parku po nové cestě. Park spojující střed města s Tovačovského sady ozdobila kamenná dlažba. Vystřídala tak původní hliněnou cestu, která dělala nepříjemnosti v deštivých dnech. Z cesty se pak stávalo velké blátivé kluziště.

OBRAZEM: Spirituál kvintet zpíval v chrámu svaté Markéty

Jaroměřice nad Rokytnou - Koncerty v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku jsou vždy působivé. Nejinak tomu bylo v úterý, kdy v kostele vystupoval Spirituál kvintet.

Budějovičtí hasiči se stěhují. Zkrátí dojezdové časy

Moravské Budějovice - Budějovičtí hasiči mají novou stanici. Zázemí na ulici Tyršova vymění 25. srpna za novou budovu, která vyrostla na okraji města poblíž silničního obchvatu. Už dříve se tam přemístila také záchranná služba a nově by tedy měli jak hasiči, tak záchranáři vyjíždět k případům společně.

Lidé se vydají po stopách odbojářů z paraskupiny Spelter

Jaroměřice nad Rokytnou - Pochod Po stopách paraskupiny Spelter připravila Asociace nositelů legionářských tradic jako připomínku jejich sedmdesát let starého seskoku na území protektorátu.

Komunální volby: V Lipníku a Blatnici starostové končí

Jaroměřicko - Předvolební seriál Deníku pokračuje třetím dílem. Dnes se dočtete, kteří starostové se v podzimních komunálních volbách budou znovu ucházet o přízeň voličů v Jaroměřicích nad Rokytnou a jejich okolí. Minulé úterý sice skončila lhůta k podávání kandidátních listin, strany a sdružení však stále mají čas na jejich úpravu.

Starostové Jakubova, Litohoře nebo Syrovic kandidují i letos

Moravskobudějovicko - Seriál Deníku o tom, kdo bude v podzimních komunálních volbách kandidovat v menších obcích na Třebíčsku, pokračuje Moravskobudějovickem.

Podomní prodejci budou mít v Jakubově zákaz

Jakubov - Od září budou mít podomní prodejci do Jakubova zákaz. Nařízení schválili na svém posledním jednání tamní zastupitelé.

Starostové z Jemnicka chtějí na podzim znovu kandidovat

Jemnicko - Už za necelé tři měsíce se uskuteční volby do zastupitelstev obcí po celé České republice. Po zmapování předvolební situace v Třebíči a městech na Třebíčsku přináší Deník informace o kandidátech v jednotlivých částech okresu Třebíč. Jako první přichází na řadu Jemnicko.

Zpustlé fary znovu ožívají. V Jakubově i mladými skauty

Třebíčsko - Posledních dvacet let fara v Jakubově u Moravských Budějovic chátrala, dnes je její podstatná část opravená. Podařilo se to nejen díky státní dotaci, ale také drobným dárcům a dobrovolníkům, kteří s rekonstrukcí pomáhali.

Jemnická souprava vyjede do konce srpna

Jemnice - Těsně před dokončením. Takový je stav vlaku, který staví nadšenci pro trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi. Původním přáním bylo svézt první cestující již na Jemnickou bitvu, která se uskuteční na začátku srpna. „To se nám nepovede. Nicméně souprava je již téměř hotová," oznámil předseda Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě Martin Kouřil. Nicméně do konce srpna vlak vyjede.

Umístění retardérů lidem vadí. Radnice se výhradám brání

Moravské Budějovice - Past na rychlé řidiče se nepovedla. Budějovická radnice nechala nainstalovat do ulic zpomalovací zařízení. S pochopením u obyvatel města se ale nesetkala, a kritické hlasy jsou slyšet při každém rozhovoru místních.

Archeologové objevili na náměstí v Jaroměřicích pozůstatky středověku

Jaroměřice nad Rokytnou - Archeologové objevili historické nálezy. K objevu dochází při výkopových pracích spojených s rekonstrukcí náměstí Míru v Jaroměřicích nad Rokytnou. Přivolaní archeologové ze společnosti Archaia Brno odhadují původ některých nálezů do 12. století.

Za čas a dárek se Indové stanou kamarády, říká fotograf Vlk

Moravské Budějovice - Pomocí fotoaparátu zachytil krásy Indie, Filipín nebo Taťány Kuchařové. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a v hlavním městě momentálně působí jako úspěšný fotograf. Vojtěch Vlk ale pochází z Moravských Budějovic a v těchto dnech se právě tam vrací, aby představil svoji novou výstavu.

Soud rozhoduje o tři a půl roku starém pádu na chodník

Moravské Budějovice - Před třemi a půl lety upadla na chodníku a zlomila si paži. Absolvovala operace a kost ji nyní zpevňují kovové výztuhy. Žádné odškodnění od pojišťovny však nedostala.

Mladoňovice vydaly knihu o obci

Mladoňovice - Málokterá vysočinská vesnice se může pochlubit takovou publikační činností, jako je tomu v Mladoňovicích na Třebíčsku. Téměř ke každé významné akci obec vydala nějakou knížku, prospekt či jiný propagační materiál.

Hraběcí apartmány v Jaroměřících zdobí záplava květů

Jaroměřice nad Rokytnou - Pestrobarevné květinové vazby v kombinaci s vodou vyzdobí a provoní od 28. června do 6. července zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Výstavu připraví zkušení floristé pod vedením Bohuslava Rabušice.

Už žádné výmoly. K nádraží a poště vede nová silnice

Moravské Budějovice - Moravské Budějovice se mění a změn doznává i jedna z nejhorších ulic ve městě . K poště a vlakovému nádraží budou ode dneška lidé oficiálně jezdit po zcela nové silnici.

První dáma navštívila léčebnu. Pacienti se jí nemohli dočkat

Moravské Budějovice – Tichá, nenápadná a také zvídavá a ochotná naslouchat. Tak se prezentovala první dáma Ivana Zemanová při návštěvě Léčebny dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích.

Ivana Zemanová je stále milá, říká o první dámě kamarádka

Moravské Budějovice – Zatímco prezident České republiky Miloš Zeman přijede na Třebíčsko až v pátek, první dáma Ivana Zemanová navštíví Moravské Budějovice již dnes odpoledne. V tamní léčebně dlouhodobě nemocných ji přivítá i její kamarádka z dětství vrchní lékařka Monika Růžičková.

Lidé z Třebíče se koupou v Moravských Budějovicích

Třebíčsko - Koupaliště v Moravských Budějovicích otevírá každý rok mezi prvními. Letos se do něj mohou chodit lidé koupat už od minulého týdne. O víkendu tam vyrazili i Třebíčané. Polanka totiž otevře až tuto sobotu.

Řidičům se zavřely další dvě silnice

Moravskobudějovicko - Kvůli stavebním pracím na plynovodu se od tohoto týdne uzavřela část Sokolské ulice v Moravských Budějovicích. Dopravní omezení potrvá do příští středy.

Koupaliště v Moravských Budějovicích se otvírá

Moravské Budějovice - Mezi prvními koupališti na Třebíčsku se tradičně otevírá to v Moravských Budějovicích. Tam mají první provozní den ve středu.

Do Jemnice opět pojede vlak. O prázdninách

Jemnice - Do Jemnice opět bude jezdit vlak. Nejde zatím stále o to, že by Kraj Vysočina objednal na trať číslo 243 mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí osobní dopravu. Motorák, který bude vozit do nejjižnějšího města Třebíčska výletníky a turisty, si Jemničtí objednají sami.

Člověk spotřebuje polovinu vody, co před 25 lety. Pomoci má pokles cen

Moravské Budějovice - O sedm korun, o tři koruny a o 38 haléřů. Tak se v posledních třech letech zvyšovala meziročně cena vodného a stočného v obcích, které jsou součástí třebíčského svazku.

Na zámku je výstava o panských hostinách

Jaroměřice nad Rokytnou - Až do konce října mohou návštěvníci barokního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku zhlédnout výstavu věnovanou stolování na šlechtických sídlech v 18. a 19. století.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT