Předchozí
1 z 5
Další

Jiří Nesvačil.Jiří Nesvačil.Zdroj: Šárka Veinhauerová

K vozatajství se dostal díky rodinné tradici. „Rodiče měli doma koně ve svém hospodářství, koně měli i v družstvu. Přímo vozatajskému sportu se věnuji čtyřicet let, od roku 1980, tedy od svých třiadvaceti. Pořád mě to baví, je to krásný, adrenalinový sport a pro mě práce i zábava. Navíc je to sport, který je fyzicky náročný, ale dá se dělat do vyššího věku. V mladších letech jsem skákal parkoury a soutěžil v military, závodech všestrannosti,“ vypráví.

Z vozatajských závodů.Z vozatajských závodů.Zdroj: Šárka Veinhauerová

Kdysi pracoval v družstvu jako traktorista. „Potom jsem začal pracovat s koňmi, především v orbě a podobně, a to poměrně dlouho. Na záhumencích jsme s koňmi pracovali až někdy do devadesátého roku. Nyní již koně využívám k práci na poli výjimečně,“ říká Nesvačil.

Z vozatajských závodů.Z vozatajských závodů.Zdroj: Šárka Veinhauerová

Je členem Jezdeckého klubu Moravský Krumlov. „Vedle toho máme od roku 2011 náš Nesvačil driving team. Od roku 1975 pořádáme v Moravském Krumlově vozatajské závody, od roku 1989 nesou název Memoriál Jana Branče. Původně to byly vícedenní závody, kterých se účastnilo i padesát nebo šedesát závodníků. Později jsme přešli na jednodenní závody, kterých se obvykle účastní na třicet jezdců,“ popisuje.

Z vozatajských závodů.Z vozatajských závodů.Zdroj: Šárka Veinhauerová

Ročně absolvuje obvykle čtyři halové závody v zimě a sedm až osm závodů v létě. „Loni byly kvůli omezením jen dvoje halové závody a potom až troje venkovní. Vyvrcholení sezony mělo být mistrovství světa čtyřspřeží v Holandsku, které ale bohužel pořadatelé čtyři dny před zahájením zrušili. Letos to zatím nevypadá úplně dobře, zimní halový pohár asi nebude vůbec a jisté nejsou ani jarní závody v Kladrubech. Náš červnový memoriál uspořádat chceme a plánujeme ho, jak to dopadne ale teprve uvidíme,“ krčí rameny Nesvačil.

Z vozatajských závodů.Z vozatajských závodů.Zdroj: Šárka Veinhauerová

V rodinné tradici pokračují i tři jeho synové. „Chytlo je to od mala, o jiném sportu ani neuvažovali. Jsem moc rád, že u nás bude vozatajský sport v rodině pokračovat,“ chválí si.

Za svůj největší úspěch a vyvrcholeni kariéry považuje 10.místo v žebříčku Světového poháru čtyřspřeží. Nyní se ale především těší z úspěchů synů, kteří pokračují v rodinné tradici více než úspěšně. „V letošním roce bych rád navázal na dobrou loňskou sezonu a zúčastnil se mezinárodních závodů nejen doma, ale i za hranicemi. Chtěli bychom se účastnit i mistrovství republiky spřežení. Rád bych mimo jiné reprezentoval i na Mistrovství Evropy čtyřspřeží pořádaném letos v Budapešti,“ plánuje Jiří Nesvačil.