Předchozí
1 z 6
Další

Jan Chlumský mezi hudebníky vyniká. Ignoruje vše a na koncerty nosí elegantní oblečení.Zdroj: Deník / Lubomír Budný

Po letech hraní na akustickou kytaru přešel v patnácti letech na elektrickou. „Místo ZUŠ jsem se na elektriku už učil sám. Hledal jsem si noty na internetu,“ vzpomíná Chlumský.

S kamarády založil na gymnáziu kapelu Manic Floor. Spolu s kolegy Vítkem Chaloupeckým, jež ovládal bicí, a Milošem Bogdanem, spolužákem se znalostmi basové kytary, utvořil uskupení, které brzy znali fanoušci a fanynky po celém Znojemsku. „Slezli jsme se po škole, dali dvě piva a pořádně jsme si zahráli. Zároveň v nás přebývala mladická energie. Časem jsme se dostali do povědomí, začali jsme hráti v Gogu a Na Věčnosti. Potom si nás pozvali do Plenkovic a co bylo top, tak jsme se skamarádili s kluky z Brna a ti nás vzali na Skleněnku a Flédu,“ vypráví Chlumský.

Jan Chlumský (vpravo) na koncertě s Milošem Bogdanem, s nímž tvořil v minulosti kapelu Manic Floor.Zdroj: Deník / Lubomír Budný

Texty pro Maniac Floor vymýšleli nezávisle na sobě. „Víceméně to bylo tak, že já a Miloš jsme vytvořili instrumentální linku. Jeden z nás přišel s nápadem a pak se to rozvíjelo,“ upřesňuje muž, kterému ve Znojmě neřekne nikdo jinak než Jimmy.

Po dvou letech, odchodech na vysokou školu a dalších plánech přišel konec kapely. Chlumský však na hudbu nezanevřel, ba naopak, rozjel s bratrem Lubomírem další projekt. „The Queues. Ještě, když jsem hrával v Maniac Floor, tak jsem chodil s bratrem jamovat do zkušebny, abych si vyčistil hlavu. Mezi sebou máme mimotělní komunikaci a rozumíme si, tak potom to nějak vzniklo a udělali jsme kapelu,“ přibližuje Jimmy.

Jan Chlumský (vlevo) na koncertě s bratrem, s nímž tvoří kapelu Queues.Zdroj: Matěj Krč

Uskupení The Queues funguje dodnes. Bratři plánují po dvou deskách i další album. „S ní jsme odjezdili nejvíce koncertů a v regionu je nejznámější,“ uvádí kytarista.

Přese všechno zkouší i jiné projekty. „Hrál jsem s Mayflower, Gertrudou. Teď máme další věc, The Forman,“ říká Chlumský.

Jan Chlumský (první zleva) s fanoušky kapely.Zdroj: archiv Jana Chlumského

Svou kytaru miluje, ale vyzkoušel i jiné nástroje. „Normálně, doma u nás ve zkušebně, kde trávím více času než na bytě, kde bydlím, hraji i na bicí, zkouším piano a triangl taktéž zvládnu,“ dodává s úsměvem na rtu mladý hudebník.

Jan Chlumský druhý zleva na koncertě kapely Queues.Zdroj: archiv Jana Chlumského

Chlumského životním idolem je Kurt Cobain z kapely Nirvana. „Ten je hlavně mentální. Po kytarové stránce pak klasika: Jimmy Hendrix, B. B. King či Jimmy Page,“ vypočítává Jimmy.

Jan Chlumský (vpravo) na koncertě kapely Queues. Jeho vášní je elektrická kytara.Zdroj: Deník / Lubomír Budný

Při vystupování s kapelou však na Chlumském publikum zarazí jeho oblečení. Při koncertech kytaru vždy uchopí oděn v saku, košili, kravatě a kožených botách. „Když se podíváte na jazzové muzikanty, tak to nebylo nic neobvyklého. Všichni měli saka a kravaty. Poprvé to ve mě zanechalo stopu, když jsem naživo viděl vystoupení The Kills, kteří jsou vyfešákování. Potom jsem to přenesl do soukromého života,“ uzavírá Chlumský.