Předchozí
1 z 6
Další

Lidé odvedle Foto1Zdroj: Archiv Evy Jandáskové

Moc dobře si pamatuji na svoje začátky. Nejhorší je pochopit to, co kaligrafii dělá kaligrafii, a to tahy brushpenem. Jde o fixu se speciálním hrotem, když čára nahoru je tenká a čára dolů je naopak tlustá. Nejprve se člověk učí psát vlnky a čáry, aby pochopil princip. Poté se přesouvá na jednotlivá písmena abecedy, tak jako prvňáčci.

Lidé odvedle Foto2Zdroj: Archiv Evy Jandáskové

Když už člověk zvládá písmena, učí se napojovat na jednoduchých slovech a pak pokračuje dál a nakonec už je schopný psát celé texty. Psaní perem a inkoustem je další úroveň, kterou bych jednou chtěla ovládat také. Jelikož jsem perfekcionista, snažím se vždy udržet stejný styl a rovinu v textu. Mnohokrát se mi stalo, že jsem dílo musela celé přepsat, protože jsem si špatně rozvrhla prostor ke psaní.

Lidé odvedle Foto3Zdroj: Archiv Evy Jandáskové

Mnoho lidi ale říká, ze právě drobné nedokonalosti mají své kouzlo a pravé proto si text nevytisknou na PC i když je to značná úspora času. Sama jsem s tím několikrát chtěla seknout. Nejhorší je, když člověk udělá chybu v posledním slově celého textu a musí jej celý přepsat. Například kvůli čárce nebo háčku nad jiným písmenem, proto je důležité psát pomalu a pečlivě.

Lidé odvedle Foto4Zdroj: Archiv Evy Jandáskové

V začátcích mi pomohl kurz, který jsem absolvovala v Třebíči. Dozvěděla jsem se tam o kaligrafii, pomůckách. Vyzkoušela jsem tam také základní tahy a psaní abecedy. Člověk by měl určitě mít kreativitu, píli a dobrou představivost. Psaní perem a inkoustem je další úroveň v kaligrafii, kterou bych jednou chtěla také ovládat. Existuje i kurz pro pokročilé, které jsou na rozvedení kreativity, učí se stínování nebo práci s akvarelem.

Lidé odvedle Foto5Zdroj: Archiv Evy Jandáskové

Kaligrafii se snažím pravidelně trénovat, třeba dvakrát až třikrát týdně. Nyní píšu grafickou tužkou na tabletu, což mi ulehčuje práci. Zjistila jsem ale, že pak ruka lehce zleniví a na papíře to pak není ono. Chtěla bych tedy střídat moderní technologie s klasikou. Nejlepší na trénink je vzít si kalendář a psát podle kalendáře, člověk by nevěřil, kolik krásných jmen v Česku máme.

Lidé odvedle Foto6Zdroj: Archiv Evy Jandáskové

Krasopísmo se dá využít všude, od svateb přes domácnost až po práci. Pro mě bylo asi netradiční psát na velkou tabuli u cesty, při svatbě švagra. Žádná netradiční slova, jsem zatím nepsala. Ale nikdy neříkej nikdy. Co se týče třeba materiálů dá se psát na dřevo, sklo, kamínky, je ale nutné zvolit správnou fixu, případně akrylové barvy. Trendy jsou hlavně co se týče svateb. Nyní hodně letí psát na plexiskla (svatební menu, jmenovky) nebo na pauzovací papír podložený papírem v barvě svatby. Moje nevěsty zatím skončily vždy u klasických papírových jmenovek.