Ani v jedné kategorii nechybí zajímavosti z Třebíčska. Mezi kulturními aktivitami mohou lidé hlasovat například pro Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou nebo pro Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který zavítal do Jaroměřic nad Rokytnou, Valče a Dalešic.

Mezi nejlepší kulturní počiny roku 2015 se dostaly také třebíčské slavnosti Tří kápí a rovněž V. Jemnická bitva, která již tradičně odkazuje na středověkou slávu města z jižního cípu Vysočiny.

Ve druhé kategorii, která vyzdvihuje dobrou péči o kulturní památky, je také celá řada kvalitních dokončených rekonstrukcí z Třebíčska.

Za více než 1,3 milionu korun se podařilo obnovit střechu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Březníku. Dalším počinem je zrestaurování oltářních obrazů v kostele sv. Jiljí v Hartvíkovicích. Náklady v tomto případě přesáhly 300 tisíc korun.

Celková obnova se podařila také v Jemnici, konkrétně v kostele sv. Víta.

Mezi kandidáty na vítězství je rovněž obnova terasy Státního zámku v Náměšti nad Oslavou a obnova altánu v ohradní zdi zámku v Okříškách.

Restaurovat se také loni podařilo sochu sv. Václava a boží muka v Předíně a celkové obnovy se dočkal dům č. p. 53 v židovské čtvrti v Třebíči.

Hlasovat lze písemně s lístkem, který byl součástí únorového vydání novin Kraje Vysočina, nebo elektronicky na krajských webových stránkách, a to do konce března.