Sešli se v nebi, aby šestice z nich vytvořila českou komisi, jež rozhoduje o přistoupení dalších velikánů našich dějin do nebe.


Zatím poslední nalezená hra z pera génia Járy Cimrmana, kterou s názvem České nebe nastudovalo pražské divadlo nesoucí jeho jméno, měla ve středu 22. října „malou“ premiéru v třebíčském Národním domě. Malou proto, že ta skutečná v Žižkovském divadle ji teprve čeká.


Divadlo Járy Cimrmana Praha zajíždí do Třebíče s premiérami svých her už tradičně. Ne náhodou. Zdejší publikum umí citlivý cimrmanovský humor dobře vnímat, a pokaždé spontánně reaguje. To je pro tvůrce takového žánru nedocenitelné a Cimrmani sem proto jezdí velice rádi.


České nebe včera v Národním domě zažilo křest ohněm, a zdejší příznivci Járy Cimrmana také doslova hořeli. Smíchem. Neb hra neměla místa, kde by si divák od smíchu odpočinul.


Tvůrci Českého nebe Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, skrze které Cimrman uplatnil své myšlenky, prokázali hlubokou znalost čecháčkovství, dobře však protkaného ryzím češstvím. Divák se tak mnohokrát sám mohl v některých hláškách poznat, a protože cimrmanovi příznivci mají smysl pro humor, dobře se bavil. České nebe tak rozhodně patří mezi skvosty divadelní sezóny i k vrcholným dílům autorské dvojice.

-------------------------------

Zdeněk Svěrák, jeden ze spoluautorů hry České nebe, byl po třebíčské premiéře spokojen. Diváci dali jasně najevo, jak jim v pořadí patnáctá hra Divadla Járy Cimrmana je blízká.

Jakým barometrem budoucí úspěšnosti představené hry je pro vás třebíčské publikum?

My sem jezdíme, abychom se vrátili domů posíleni, protože Třebíčští nás nikdy nezklamali. Už poněkolikráte jsme tu dělali předpremiéru. Před to chladnější pražské publikum pak předstupujeme takoví jistější, když už Třebíč nás ujistila, že to je k smíchu.

Děláte po tomto vystoupení ještě nějaké korektury?

To ano. To bude trvat asi půl roku. Do té doby, než se to natočí na CD nebo na DVD, tak pořád ještě je to volné ke změnám.

FRANTIŠEK JŮZA