Předpověď počasí, která slibovala déšť se nevyplnila, a tak nedošlo k podobné situaci jako v minulých letech, kdy se louka pod zámkem proměnila v jedno velké bahniště. „Když je hezky na třebíčské slavnosti piva, tak na Zámostí vždycky prší a zase naopak,“ sdělil s obavami jeden z účastníků festivalu, který byl potom rád, že počasí opravdu vyšlo.

Hudební produkce probíhala na několika místech – hlavním pódiu, druhé scéně a v šapitó. Součástí festivalu bylo promítání filmů v kině Pasáž, kde mohli lidé shlédnout snímky Borat, Pravidla lži či Beastie Boys, 50 kamer a 40 tisíc očí a Apocalypto.

Z pátečního programu si návštěvníci mohli vybrat z kapel B-Complexx, Houpací Koně, Gaia Mesiah, Wohnout a Pehu, která přijela ze Slovenska.

Hlavními tahouny sobotního večera byli The Clou, Tatabojs, Vypsaná Fixa a Lenka Dusilová.

Vstup do areálu hlídala bezpečnostní služba, která prohlížela i obsahy batohů. Poněkud horší situace byla u stánků s alkoholem. Na festival mohli i mladiství pod osmnáct let, které u stánku s alkoholem nikdo nekontroloval.

Letošní ročník hodnotí účastníci jako poměrně zdařilý. Chybělo jim ale Zámostí v modrém. Kvůli absenci sponzora ze židovské čtvrti zmizela pouliční divadla a koncerty.

A co na festival říkají obyvatelé Třebíče?

Mladí považují Zámostí již za tradiční kulturní akci. Ti starší se dělí na dvě skupiny – ti, co na festival rádi zajdou pobavit se s přáteli a poslechnout si oblíbené kapely a ti, kteří kvůli hluku nemohou v noci spát.