Tradiční kulturní festival v Třebíči začíná již o víkendu

Zhruba pět desítek hudebních kapel a muzikantů zahraje na Zámostí, které se koná jako obvykle na Podzámecké nivě v Třebíči. Na koho se může festivalový návštěvník těšit? Peha, Vypsaná fixa, Gaia Mesiah, Wohnout, Tata Bojs, The Clou, Lenka Dusilová a Ohm Square tvoří osmičku těch nejznámějších jmen, která pořadatelé pozvali. Muzikanti zahrají na třech scénách. U hlavního pódia si přijdou na své milovníci těch největších hvězd, druhá scéna bude patřit tvrdé a třetí taneční hudbě. „Program jsem vytvořil z umělců, kteří aktuálně tvoří a vydali nové CD. To je případ The Clou, Wohnout či Tata Bojs. Nechtěl jsem, aby na Zámostí opakovaně vystupovali ti, kteří už pět let nevydali novou desku,“ vysvětlil svůj záměr hudební dramaturg festivalu Erik Hubcej.

Návštěvníci kulturní akce však letos budou postrádat doprovodný program Zámostí v modrém. Z židovské čtvrti letos zmizí pouliční divadla i koncerty. Proč? „Přišli jsme o finančního partnera,“ konstatoval hlavní organizátor Milan Šťastný. Několik koncertů se však odehraje v Travellers´ hostelu.

Co však nebude chybět je tradiční výstava Open Performance, jejíž dnešní vernisáž se stane festivalovou předehrou. U prohlídky děl několika desítek amatérských i profesionálních tvůrců v Zámeckých konírnách zahrají bluesoví bardové Hlaváč a co.

Na své si přijdou i filmoví fanoušci. Kino Pasáž bude promítat například snímky Borat, Pravidla lži či Beastie Boys, 50 kamer a 40 tisíc očí.

Dobrá zpráva na závěr – výše vstupného se nezvedá. Jednodenní vstupenka stojí v předprodeji 290 korun, dvoudenní 350. „Jsme jediný festival v republice, který drží ceny na úrovni prvního ročníku,“ vzkázal finanční ředitel festivalu Zámostí Martin Svoboda.