Během něj se organizátorům už v předešlých dvou letech podařilo vdechnout historické památce unikátního ducha během obou festivalových nocí papírem obalené lucerny svítí červeně, v ulicích a oknech hrají muzikanti, ulicemi se nese umělý dým, kterému dodává na působivosti důmyslné nasvětlení a hudba zní třeba i z kanálů. „Zámostí v modrém dodává festivalu takovou přidanou hodnotu, kterou žádný jiný festival nemá," myslí si Dan Janík z pořadatelského týmu.

Cílem organizátorů není uspořádat festival jenom na louce, chtějí do něj zapojit celou Třebíč. „Mně se vždycky na Zámostí líbilo, že to nebyl jenom prachobyčejný loukový festival, ale akce, která oživí úplně celé město. To tepe úplně celý víkend, jako netepe nikdy jindy v roce. Já nechci být ve škatulce letní open air festival, díky lokalitě i tomu, co se děje kolem, máme mnohem víc atributů. Chci, aby lidé Zámostí brali jako kulturní festival," řekl Janík.

Doprovodný program tak nabízí celou řadu možností. „V rámci vstupenky budou moci lidé jít do kina, na výstavy do tří galerií, na městskou věz, do synagogy nebo divadla Ampulka. O Guerilla poetring, tedy básnění v ulicích, rozšíříme i samotné Zámostí v modrém," nastínil Milan Maxa, jenž má doprovodný program na starosti. Kromě přidávání však letos organizátoři jeden tradiční bod z doprovodného programu zrušili. „Nebude Open performance. Letos to zkrátka nevyšlo, ale za rok se výstava vrátí v novém a lepším konceptu," doplnil Maxa.

Po hudební stránce pak 19. ročník Zámostí nabídne pestrý výběr kapel všech žánrů. Nejznámější kapelou je MIG 21, leckoho by nicméně mohli překvapit Dva. „Dva jsou světově známá kapela, kterou oceňuje kritika snad všude. Pokud na jejich koncert přijde třeba padesát lidí, kteří o nich nikdy neslyšeli a stejně je fakt budou bavit, budu úplně spokojený, proto se sem snažíme podobné projekty dostávat. To, že je na Vysočině skoro nikdo nezná, neznamená, že jsou špatní," podotkl Janík.

Letošní Zámostí se uskuteční v termínu 5. a 6. června.