Dvacetiletá studentka oboru Cestovní ruch na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně se zabývá focením pouhé tři roky, přesto však její snímky prozrazují, že nahlíží na svět kolem sebe neotřelým způsobem a všímá si vzácných detailů, které lidské oko rádo přehlédne.


Tak například vznikla kolekce fotografických obrazů z téměř již rozpadlých budov někdejší světoznámé továrny na výrobu obuvi v Třebíči – Borovině, anebo dokumentární snímky židovské čtvrti v Třebíči i jinde.


Důležitým tématem Lenky Tomanové jsou lidé. Ve všech podobách, zejména v běžných životních situacích. Díky několika zahraničním stážím, jež absolvovala ještě jako studentka Hotelové školy v Třebíči, ale také v rámci dovolených za hranicemi Česka, věnuje se nejvíce zachycování způsobu života v té které zemi.


„Vždycky jsem chtěla umět malovat, ale nikdy mi to nešlo,“ svěřuje se Lenka.


„Tak jsem to trošku obešla tímto způsobem a zkusila jsem focení - a začalo mě to bavit.“


Dosud pracovala s jednoduchým digitálním kompaktem, proto u některých snímků nelze hledat technické chyby. „Fotím, tak jak to cítím a jak se mi to líbí… ne podle nějakých pravidel,“ dodává.


Výstava je přístupná při akcích v Národním domě nebo v běžné provozní době Městského kulturního střediska Třebíč až do do 5. ledna tohoto roku.
Stojí za zhlédnutí, už proto, že talent se ukrýt nedá. Přesto se mladá fotografka chce upsat co nejvíce studovanému oboru: „Nemám v plánu se focení věnovat nějak profesionálně. Chci si to nechat pouze jako koníček.“

FRANTIŠEK JŮZA