Hlavní dominantou letošní výstavy je malovaný papírový betlém Adolfa Jelínka. „Betlém má figurky podepsané přímo autorem panem Jelínkem. Nejstarší má letopočet 1922 a nejmladší je z roku 1968," řekl muzejní betlémář Antonín Žamberský, který je sám Jelínkovým učněm.

Jelínkův betlém má navíc za sebou zajímavou kariéru. Vystavován nebyl zdaleka pouze v Třebíči, jeho autor se s ním podíval také do zámoří. „V roce 1966 se hledal vhodný exponát jako upoutávka na světovou výstavu Expo, která se konala v roce 1967 v Montrealu. A padla volba na třebíčské betlémy. Vybrán byl právě betlém Adolfa Jelínka a byl vystaven ve výkladní skříni na hlavní třídě v Torontu přes celé Vánoce," sdělil Žamberský.

Hornické betlémy a figurky z chleba

Na výstavě jsou k vidění i další díla třebíčských betlémářů, Antonína Tribla a Jindřicha Strniště. „Ty jsou doplněny o další exponáty zapůjčené z Muzea Vysočiny Jihlava a Hornického muzea v Příbrami, které spojuje hornická tématika. Součástí výstavy je i dětský koutek," doplnila Eva Tomášová, která přebírá po Antonínu Žamberském starost o muzejní betlémy. Největší třebíčský odborník na betlémy totiž letos odchází do důchodu.

A výstava ukazuje i další zajímavosti. Jednou z nich jsou takzvané chlebáčky. Tedy figurky vyrobené z těsta z žitné mouky, zadělané vodou s klihem. Hmotu betlémáři namačkali do forem a vypálili v peci.

Součástí výstavy bude také program pro školy. „Zajímá vás, jak se slaví Vánoce jinde ve světě? Pokud ano, je třeba odbavit zavazadla, za chvíli odlétáme. Připravte se. Letadlo startuje. Cíl: Velká Británie, USA, Jižní Amerika, přes Afriku, Asii do Skandinávie a zpět do Evropy, konečná ČR. Nebude chybět tradiční vánoční stromeček, Ježíšek a třebíčské betlémy. Program je určen dětem z mateřských a základních škol," popsala muzejnice Eva Novotná.

Jako doprovodný program k výstavě připravují v muzeu také dílničky v neděli 20. prosince. Návštěvníci si budou moci odnést rukodělný výrobek, který si sami vytvoří. Další dílnička je poté připravena na pondělí 28. prosince.

A kdo by se chtěl dozvědět o betlémech více, může v úterý 8. prosince navštívit přednášku Antonína Žamberského.