Právě období Valdštejnů na třebíčském zámku představí velká letní výstava Muzea Vysočiny Třebíč, která dnes odpoledne startuje v tamní konírně slavnostní vernisáží. Zúčastnit by se měla i sama hraběnka.

„Výstava je postavena na dochovaných archivních dokumentech, předmětech spojených s rodem Waldstein-Wartenberg, a zejména na dobových fotografiích, které z velké části pořídila manželka posledního majitele třebíčského zámku Emanuela Waldstein-Wartenberga Adriena," sdělila kurátorka výstavy Lucie Pálková.

V první části výstavy se návštěvníci seznámí s historií šlechtického rodu v kontextu dějin města Třebíče, s hospodářským zázemím velkostatku a přiblíží si rozdělení rodu na třebíčskou, svatoslavskou a borovinskou větev.

„Druhá část je věnována příslušníkům rodiny Waldstein-Wartenberg, kteří byli s třebíčským zámkem spojeni od dvacátých let 20. století do roku 1945, kdy byli nuceni Československo opustit a jejich majetek přešel pod národní správu," popsala Pálková.

V poslední části budou moci lidé především díky fotografiím Adriany Walstein-Wartenberg nahlédnout do všedních dnů posledních majitelů třebíčského zámku. Na cestách, při projížďkách na koních, se zvířaty, na honech, tenise, při společenských setkáních s příbuznými a přáteli či při odpočinku v zámeckém parku.

Atmosféru umocní rekonstrukce části výzdoby hlavního zámeckého schodiště, model reprezentativního patra zámku v podobě z roku 1945 či nahrávky úryvků ze vzpomínek Anny Marie Waldstein-Wartenberg.

K vidění budou historické zbraně i hlava a kožešina z uloveného zubra. Na své si přijdou i malí návštěvníci. Výstava bude doplněna dětským koutkem a aktivitami spojenými s tématem rodu Waldstein-Wartenbergů.

„Děti si například budou moci zapinkat u tenisové stěny," dodal výtvarník muzea Michal Zábrš.

Vernisáž je naplánována na dnešní pátou hodinu odpolední. Výstava bude přístupná od 1. července do 16. října vždy od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.