„Příběhy v knížce jsou pravdivé, vše se skutečně odehrálo,“ říká rodilý Třebíčan a starousedlík Pavel Navrkal. Oba kocouři totiž žijí a bydlí ve čtvrti Týn.
Knížka s názvem Kocourci je určena nejmenším dětem. Popisuje příběhy dvou zvířecích kamarádů z části města, která kdysi bývala samostatnou vesnicí. Názvy kapitol jako Kocourek zabloudil, Tajně do lesa nebo Kočičí sáňkování slibují pro kluky a holky napínavé vyprávění.


Jak jsou čtenáři-starousedlíci zvyklí již z dřívějších Tomanových a Navrkalových knížek, mohou si i v této rodiče nebo spíše prarodiče dětí osvěžit již zanikající místní názvy nebo podle nich vzpomenout na svoje předky. V příbězích o kocourech se tak vyskytuje Čapí skála nebo třeba Jůzova stráň.
Publikace je hojně ilustrována kolorovanými perokresbami Vlastimila Tomana, který je znám svým patriotismem a silným vztahem k místní krajině. Obrázky na rozdíl od většiny současných dětských knížek nesledují módnost projevu ani podbízivou líbivost z hlediska komerce, ale vystihují především děj, pohyb a napětí. „Výtvarník v knížce dává do svých ilustrací i trochu komičnosti, ale především dbá na hezké vztahy zvířátek a lidí mezi sebou,“ vysvětluje Pavel Navrkal.


Dostáváme tak důkaz, že Toman je nejen vynikajícím krajinářem, ale také ilustrátorem. Knížka je třetí a závěrečnou částí uceleného souboru, seznamujícího s jeho celoživotním dílem.


Navazuje na předešlé úspěšné knihy Cestou domova (oleje, pastely, rudky) a Tajemství kouzelné krajiny (linoryty, dřevořezy, grafické listy).
Publikace s názvem Kocourci je už devátou knihou, kterou Toman s Navrkalem společně vytvořili. Kromě vzpomínek na historii Týna nebo návratů do původní podoby místní krajiny se věnovali také historii třebíčského hokeje a fotbalu.


Vydání knížky dnes již zavedené autorské dvojice podpořilo i město. Přispělo finanční částkou z grantového programu na podporu kultury.