Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Předchůdce biografu se vrací do Malovaného domu

Třebíč - Předchůdce biografu, historický stereoskop Kaiserpanorama, je novým turistickým lákadlem Třebíče. Skříňový přístroj s okuláry, na kterém si lidé mohou prohlížet fotografie s prostorovým vjemem, je jen na dvou místech v zemi. Vedle Třebíče ještě v Brně.

3.3.2017
SDÍLEJ:

Předchůdce biografu, historický stereoskop Kaiserpanorama, je novým turistickým lákadlem Třebíče.Foto: Deník/ Luděk Mahel

StereoskopPředchůdce biografu. Optický přístroj k plastickému a perspektivnímu prohlížení fotografií.
Stereoskopie je metoda, umožňující prostorový vjem fotografie na základě dvou snímků, jednoho pro pravé a druhého pro levé oko. Stereografie byla využívána od roku 1853.

Návštěvníci stereoskop najdou v Malovaném domě, kde historicky býval. Sloužil pro hromadné předvádění diapozitivů na skleněných deskách. Diváci seděli v kruhu kolem přístroje a každý hleděl do dvojice okulárů, před nimiž se střídaly snímky. Od roku 1960 byl stereoskop uložen v muzeu.

Dnes je Malovaném domě jen polovina původního stereoskopu Kaiserpanorama s deseti kukátky. Celý by se do místnosti nevešel. I zobrazovací zařízení je jiné, digitální. Iluze historického zážitku však zůstává stejná.

„Druhá polovina bude v budoucnu umístěna v nových expozicích muzea. Budeme si návštěvníky posílat z Malovaného domu do muzea, a z muzea do Makovaného domu," říká o dalších plánech ředitel třebíčského muzea Jaroslav Martínek. Expozici Kaiserpanorama v Malovaném domě popisuje jako splnění svého snu. „Historické panorama bylo uloženo v ne moc dobrých podmínkách už při mém nástupu do muzea. Hledal jsem vhodné prostory pro umístění, ale pořád se to nedařilo. Až nyní," řekl.

Malovaný dům se sgrafitovou výzdobou na třebíčském náměstí je přirozeným magnetem pro turisty. Městské kulturní středisko v něm provozuje galerii, ta ale ne každého návštěvníka města zajímá. „Měli jsme od turistů často zklamané ohlasy, že pro ně v Malovaném domě není žádná atrakce," vysvětlila důvod návratu stereoskopu ředitelka kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Stereoskop Kaiserpanorama bude návštěvníkům přístupný od poloviny března v přízemí Malovaného domu. Zatím v něm lidé uvidí snímky současné Třebíče. Provozovatelé počítají s obměnou obrazových kolekcí. „Budeme spolupracovat s Technickým muzeem v Brně, které má sbírku šesti tisíc těchto diapozitivů. Ve svých sbírkách máme i snímky fotografa Ondřeje Knolla," naznačil Jaroslav Martínek.
Expozice Kaiserpanorama není prvním společným dílem muzea a kulturního střediska. Obě instituce se společně podíleny i na otevření pamětní síně Antonína Kaliny i expozice Za řemesly minulosti v zámeckém areálu.

Autor: Luděk Mahel

3.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení