Místní kapela The Voltage, složená ze studentů (a nyní i jedné studentky) středních škol, na vlastní kůži poznávala, jak je pro začínající kapelu těžké dostat se na zavedenější festival. Rozhodli se proto uspořádat vlastní. Loni tak vznikl první ročník Backstage of Stařeč, festival mladých kapel. Vše se odehrálo v prostorách stařečské Restaurace na koupališti a i přes jinou hudební akci konanou ve Starči stejný den a navzdory chladnému a deštivému počasí si na mladé kapely našlo cestu nemalé množství návštěvníků.

Ti se bavili, odcházeli spokojení a organizátoři z kapely The Voltage tak mají na co navazovat. Na pomoc s pořádáním druhého ročníku, který je na programu již tuto sobotu, si přibrali spřízněnou kapelu Vernus, vstříc jim vycházejí sponzoři (vstupné dobrovolné je toho dokladem), posunuli termín akce (o měsíc dříve) a hlavně změnili místo. Mladé kapely a jejich posluchači se letos sejdou na hokejovém hřišti na stařečské Nivě. „Letos jsme vybírali datum tak, aby jsme se v nejbližším okolí s ničím nekryli. Máme také větší prostory, záležet bude opět i na počasí. Pokud vyjde, lidi přijdou," doufá Marek Chyba z kapely The Voltage.

Novinkou pro letošek je také stanové městečko, koncertní odpoledne ozvláštní i přehlídka amerických vozidel. „Chtěli jsme dostat lidi už na první kapelu. Člen naší skupiny má v Brně kamarády, kteří mají americká auta a souhlasili, že je přijedou ukázat," vysvětluje Chyba netradiční přehlídku.

„Možná se o nás víc ví," odpovídá Marek Chyba na otázku, jak jeho kapele pomohlo uspořádání Backstage of Stařeč a s nadsázkou dodává: „Prosadit se je pořád těžké, uspořádat si vlastní festival je snad nejsnadnější cesta, jak někde zahrát."

TADEÁŠ MAHEL