Jak si ale firma Baťa vedla předtím, než přišla do Třebíče? Právě tím se zabývá nová výstava, která sestává zejména z dobových inzerátů firmy počínaje ještě obdobím Rakouska-Uherska a někdejších novinových článků přinášející nejrůznější zajímavosti zejména o nejznámějším z Baťů, Tomášovi, který v roce 1932 zahynul při leteckém neštěstí.

„Byť je třebíčská éra spojena zejména s jeho nevlastním bratrem Janem Antonínem, byl to právě Tomáš, kdo zdejší továrnu koupil, a kdo se tedy zasloužil o to, že Třebíč je se jménem Baťa nerozlučně spjata. Výstava je proto zaměřena právě na osobnost Tomáše Bati,“ vysvětlil mluvčí Alternátoru Milan Krčmář.

K výstavě organizátoři vydají i sborník sestavený zejména z časopisu Laciné čtení z roku 1923, který se osobnosti Tomáše Bati obsáhle věnoval. Tehdy celá republika žila akcí „Baťa krotí drahotu“, kterou Tomáš Baťa prokázal své výjimečné podnikatelské schopnosti a myšlení. „V čem tato akce spočívala, se taktéž dozvíte na výstavě či ze sborníku,“ naznačil Krčmář.

Vernisáž výstavy Baťa, jak ho (ne)známe se koná v pátek 10. ledna 2020 v 11.00 hodin v Ekotechnickém centru Alternátor v Třebíči.