Do Rouchovan se sjedou stovky zájemců, kteří se chtějí podívat na tradiční akci, zatančit si se stárky a ochutnat dobré víno. „Pro veřejnost začínají hody v sobotu v 11.00 slavnostní mší svatou, která je přesunuta z neděle kvůli návštěvě papeže. Stárci však drží hody už od pátku, kdy se večer sejdou v sokolovně, aby navázali rozmarýny a vše potřebné doladili,“ popsal Jiří Voborný, který se letos oblékne do kroje už po třinácté.

Ve 14.00 se všichni sejdou u stárkové, kterou je letos Radka Pohanková. Ti, co se přijdou podívat, dostanou hodové koláčky a mohou průvod stárků s kapelou doprovodit před rychtu.

„Tam musíme od rychtáře dostat hodové právo, abychom mohli držet hody,“ vysvětluje stárek Voborný. Večer v osm hodin pak bude krojovaná zábava v sokolovně, kam jsou zváni všichni domácí i přespolní.


Se svým vystoupením se také představí folklorní soubor Rouchováček, který vystupuje po celé republice i v zahraničí. Večer v sokolovně budou držet hody ženatí. „Chceme zaplnit celý sál. Přece jenom hody máme jednou za rok a je to příležitost se setkat se sousedy, zatancovat si a dobře se pobavit. Patří to k našim tradicím. A navíc je v pondělí státní svátek, takže se nemusí do práce,“ uzavírá s pozváním na hody Jiří Voborný.


Historie rouchovanských hodů sahá až do roku 1930. Vratislav Bělík s Jaroslavem Nováčkem posbírali archivní dokumentaci po okolí a první hody se uskutečnily právě v roce 1930. Kroje jsou ručně vyšívané a hodnota jednoho kroje se odhaduje na osmdesát tisíc korun.

Eva Fruhwirtová