Čtvrtému ročníku Středověkých slavností přálo počasí. K zábavě toho využili tisíce lidí

Ještě v pátek odpoledne ale vše vypadalo úplně jinak. Zahájení slavností pod zamračenou oblohou a mezi kapkami deště přihlíželo jen několik desítek zvědavců. Na samotnou Podzámeckou nivu se odpoledne a večer také zrovna nehrnuly davy. Lavičky před pódiem zůstávaly téměř prázdné, jen pod plátěnými střechami u občerstvení posedávalo několik skupinek lidí.

Obloha se vyjasnila jen nakrátko. To když v půl osmé večer vyšla na pódium kapela Tom Bowling Blues band, nakrátko z mraků vykouklo jakoby zvědavé slunce.

Oč byl ale pátek pošmournější a chladnější, o to bylo sobotní počasí vlídnější a příznivější. A obyvatelé Třebíče toho využili. Na louce pod zámkem se odpoledne tísnily tisíce lidí. Plno bylo nejen na lavičkách u podia a u stánků s občerstvením, kolem kterých se jednu chvíli nedalo vůbec projít. Lidé posedávali i na trávníku, tlačenice byla kolem každého stánku na středověkém tržišti a zejména u dětské skluzavky a střelnice. U té si ti nejmenší mohli vyzkoušet střelbu z kuše, o kousek dál si zase s oblibou oblékali středověkou zbroj nebo potěžkávali rytířské meče.

Podle odhadu pořadatelů se Středověkých slavností zúčastnilo pět až šest tisíc lidí. „Jsme nadšeni, bylo vidět, že si lidé užívají. Večer tančili před pódiem, odpoledne vestoje aplaudovali cimbálové muzice Diabolské husle,“ popsala Ivana Řídká z Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení.

Obyvatelé Třebíče se již mohou těšit na příští ročník Středověkých slavností. Starosta Ivo Uher, který sobotní program sledoval až do závěrečného ohňostroje, vzkázal, že radní oslavy zápisu třebíčských památek do seznamu UNESCO určitě podpoří. „Sobotní návštěvnost ukázala, že lidé mají o akci opravdový zájem. Určitě budeme akci opakovat, pokusíme se i o některé inovace,“ vzkázal starosta Uher.