Nové bude již samo zahájení slavností. „Na rozdíl od předchozích ročníků tentokrát ohlásí trubači začátek středověké merendy nikoli z věže, ale z oken radnice,“ popsala Ivana Řídká z Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení. Tam také slavnosti zahájí starosta Ivo Uher.

Atmosféru dotvoří členové historického Společenství Libertas v dobových kostýmech. Bryčka tažená koňmi poté poslouží starostovi a posléze i všem ostatním zájemcům k odjezdu na Podzámeckou nivu. V tamním středověkém městečku začíná úderem šestnácté hodiny program plný historických scén a kulturních vystoupení.

Návštěvníci během dvou dnů uvidí šermířské souboje, ukázky zbraní, jezdecká klání, taneční a hudební vystoupení, živá zvířata a také ukázky dobových řemesel a středověkou tržnici. Kulturní zařízení připravilo řadu dalších hudebních a tanečních vystoupení. V pátečním večerním programu se představí třebíčské rockové skupiny, do Třebíče poprvé zavítá i krojovaná dudácká muzika.

Jiný letos bude i sobotní historický průvod městem. Nepůjde v noci za svitu loučí, ale do ulic židovského města a přes lávku na Karlovo náměstí vyrazí již úderem patnácté hodiny. „Odpoledne vystoupí dechová hudba Horanky a vynikající slovenská cimbálová muzika Diabolské husle, známá po celém světě,“ zve Ivana Řídká.

Na své si přijdou i děti, pro které je připravena řada atrakcí. „Bohužel, nepřijede dobový kolotoč. Porouchal se a majitel nemůže sehnat náhradní součástku,“ doplnila Řídká. Sobotní program bude večer pokračovat vystoupením revivalových kapel. A dobrá zpráva pro návštěvníky: Vstup je po oba dva dny zcela zdarma.