VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělec, o němž říkáme, že je náš

Třebíč - Malíř a grafik Vlastimil Toman slaví 85. narozeniny. Narodil se 19. února 1930 v Třebíči na Nových Dvorech. Rodina se záhy přestěhovala do obce Týn (lidově Tejno), v roce 1960 přičleněné k Třebíči.

19.2.2015
SDÍLEJ:

Vlastimil Toman.Foto: Jan Dočekal

Tam, v Týně, je Toman usazený ve skromném rodičovském domku se stejně skromným ateliérem. V něm vznikla jeho bezmála celá, co do počtu originálních děl velmi rozsáhlá, dosavadní tvorba. K mnohé z jejích položek má dost blízko i ten Třebíčan, který zrovna „není na umění", vnímá však, že Tomanovy obrazy a grafické listy jsou osobitým zrcadlením nejen autorova, ale i jeho domova. Proto se o Tomanovi říká, že je naším umělcem.

Vyučil se malířem pokojů. Coby devatenáctiletý odešel do Brna na Vyšší školu uměleckého průmyslu. Poté další tři roky studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1956 přestoupil na tamní Akademii výtvarných umění. Třicetiletý, s čerstvým diplomem akademického malíře a grafika, se vrátil v roce 1960 do Třebíče.

Domov je nadevše

Pět a půl desetiletí je krajinářem a příležitostným portrétistou. Na cestách se necítí dobře, tedy je nenastupuje. Nadevše má rád domov. Už pár desítek let nachází náměty na asi třech kilometrech do čtverce, se středem ve svém domku.

Před zhruba půlstoletím namaloval mnoho obrazů na principech kubismu, fauvizmu, nebo expresionismu. Dle momentálního rozpoložení uplatnil rovněž postupy lyrického realismu (o malířských formách je hodně informací na internetu). Hojné jsou jeho kresby rudkou s motivy města, zejména příměstské přírody. Později proměnil užívanou malířskou formu, stavěl obrazy jako nesložitou kompozici ze znaků výtvarného myšlení a dosažených tvůrčích zkušeností. Přitom stále zůstává svůj, umný, poznatelný, tomanovský.

Nezpodobuje krajinu a oblíbená místa Třebíče v jejich postupných proměnách v toku času. Před lety řekl, a nic na tom nezměnil: „Mou krajinou je to, jaké to bývalo." Z té příčiny traduje oblíbené motivy v četných variantách a rozličnými výtvarnými prostředky v podobě, kterou měly dřív. V době, kdy mu vstoupily do smyslů.

K tomu je najisto zapotřebí velké zaujatosti a neústupnosti, ale i širokého dokumentačního obrazového materiálu. Vše se pak nachází v poli specifické obrazotvornosti s přídechem nostalgie.

Uskutečnil čtyřicet čtyři autorských výstav, z nich dvacet dvě v Třebíči, další v Moravských Budějovicích, Jemnici, Tasově, Jihlavě, Žďáru nad Sázavou, Brně, Dačicích, Adamově, Moravském Krumlově a jinde. Zúčastnil se pěti desítek kolektivních výstav (Výtvarníci Vysočiny, Výtvarní umělci Jihomoravského kraje, cyklické celostátní výstavy exlibris, Moravská grafika a jiné).

Dvěstědvacetkrát na téma báseň

Tvořivost Vlastimila Tomana má již desítky let také rozměr básnický. Cení jej především stoupenci poezie odrážející nekomplikovaným volným veršem vztah k domovu, krajině a k těm nejvšednějším věcem.

Vlastním nákladem vydal dvě sta dvacet (!) drobných, polygraficky prostých básnických tisků s vlastními ilustracemi a třeba i s autorskými dokumentárními fotografiemi. Je to vydavatelská činorodost veskrze nezištná, sycená trojí radostí z autorství, z přivádění básní na svět v tištěné podobě a z jejich rozdávání přátelům.

Na ukázku alespoň jedna Tomanova báseň zrcadlící autorův vztah k domovu, rodičům a ke světu vůbec. Má název Duchovní zjevení:

Na každém kroku / zavadíš o minulost / Dotýkáš se důvěrně známých věcí / které tu zůstaly po rodičích / Ještě jsou na nich otisky / Slyšíš i osobité tóny hlasů / Vidíš jejich postavy / Rozdílnost pohybů / Někdy se živě promítnou i do snů / Chceš jim odpovědět / na jejich otázky / a jediné slovo pronesené nahlas / tě vytrhne ze spánku / aby ses / přesvědčil / že to byl jen hřejivý sen / Probuzená minulost / Duchovní zjevení / co naplnilo tvou duši štěstím

Pod názvem Pocit domova byla v den Tomanova životního jubilea otevřena v Cukrárně Za pecí v Třebíči na Žerotínově náměstí komorní výstava z jeho výtvarné tvorby.

Rozsáhlejší přehlídku z jeho díla připravuje s autorem Městské kulturní středisko Třebíč do tamní Galerie Malovaný dům, kde bude zahájena 26. srpna. A třebíčské nakladatelství Amaprint-Kerndl má v edičním plánu na tento rok vydání vzpomínkové publikace Tomanova životní cesta.

JAN DOČEKAL

Autor: Redakce

19.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení