Dveře tajných laboratoří umělců se otevřou o víkendu, ve čtvrtek 6. října odpoledne bude připraven stan plný umění na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě, o den později i na Masarykově náměstí v Jihlavě.

„Dny otevřených ateliérů jsou svátkem výtvarného umění, na kterém výtvarníci a umělečtí řemeslníci zpřístupní svá tvůrčí zázemí. Návštěvníci se tak mohou osobně setkat s tvůrci v jejich domácím prostředí. Mají šanci poznat jejich práci jinak, než jsou zvyklí z běžných výstav. Někde si hosté dokonce mohou použité výtvarné techniky a postupy také vyzkoušet a osahat,“ prozradil koordinátor akce František Štibor. „Akci pořádáme prvním rokem, pět desítek výtvarníků je uspokojující počet,“ dodal Štibor. Zájemci podle něj budou moci navštívit ateliéry uměleckých sklářů, kovářů, keramiků, malířů, řezbářů, sochařů a dalších umělců.

Akci organizuje Porta culturae, což je společná iniciativa česko-rakouských příhraničních regionů. Ta má za cíl například zmapovat kulturní dění v jednotlivých regionech, propojit a rozvíjet nabídku kulturních akcí, a to prostřednictvím autorských čtení, výstav, sympozií, festivalů literárních, výtvarných i třeba sklářských.

Přímo za výtvarníky do jejich dílny

Na Havlíčkobrodsku se zájemci mají šanci podívat například k malíři Karlu Doležalovi a sochaři Radomíru Dvořákovi, kteří žijí v Havlíčkově Brodě, do sklářské huti Anna v Bělé, na keramiku do Okrouhličky k Trbuškovým, řezbář Josef Špicl zase ukáže svou práci v Hamrech u Brodu.

Na Žďársku se do projektu zapojilo na třináct umělců a institucí vystavujících výtvarné umění. Zájemci tak mají možnost o nadcházejícím víkendu spatřit mimo jiné díla malířů Josefa Dobiáše v Jimramově, Jany Grygarové ve Velké Losenici, Bořivoje Pejchala a Martiny Pospíšilové ve Velkém Meziříčí, dveře svých dílen otevřou veřejnosti i keramici Jana Mikysková ve Velkém Meziříčí či Johana Mierva v obci Jámy nebo Sklářství Jaroslav Svoboda v Karlově.

„Návštěvníkům mohu představit své obrazy z posledního období a podat k nim výklad. Děl bude k dispozici kolem třiceti, protože mi zrovna běží souběžně tři výstavy. Do prostorného ateliéru se vejde i početnější skupina,“ zve k návštěvě svého ateliéru v Radňovicích malíř Jan Svoboda.