S bohatou historií, s výraznými postavami a s důležitými událostmi Sokola za více než sto let jeho existence seznamuje výstava na galerii v sokolovně. „Uspořádáním této akce jsme se chtěli zapojit k oslavám výročí založení Československa,“ řekl Švaříček.

Expozice nabízí vedle textových panelů i zajímavé a důležité dokumenty. Návštěvníci uvidí například původní stanovy jednoty, osmdesát let starý sokolský poznámkový kalendářík nebo originální mapy areálu od architekta Krásného. Prostor dostává i František Šusta, který vedl Sokol právě před sto lety. K vidění je jeho členská průkazka z roku 1889.

Za největší unikát označili sami organizátoři historické kroje. Vedle ženského s názvem Libuše z roku 1925 je tím nejcennějším kroj Bohumíra Kuby, který byl členem československých legií. Po válce, kde byl dokonce zajat, pracoval jako učitel v několika školách v blízkém okolí Moravských Budějovic.

Na vernisáž dorazili také aktivní členové tělovýchovné jednoty. „V Sokole jsem už přes třicet let a znamená pro mě všechno. Výstava ve mně vyvolává krásné vzpomínky. Hlavně mám radost z toho, že se práce a postavení našeho spolku takhle připomíná,“ řekla Božena Čírtková.

Sokol v Moravských Budějovicích má v současnosti téměř čtyřikrát víc členů než před sto lety. „Sokol hraje ve společnosti neustále důležitou roli a nabízí sport, který je dostupný pro všechny. U nás není cvičení založené na výkonech, ale na tom, aby se nejen děti bavily a pohybovaly se s radostí,“ řekl Švaříček.

Důkazem, že čas pohybem v sokolovně tráví lidé napříč generacemi, je právě i Božena Čírtková. „Každý by měl začít cvičit, protože to pomáhá. Sama cvičím aktivně celý týden, o víkendu se věnuji navíc turistice a jsem šťastná,“ svěřila se.

Výstava na galerii v sokolovně je k vidění zdarma každý den od 16 do 18 hodin a potrvá až do 22. září. V případě zájmu je možné domluvit i individuální prohlídky mimo oficiální otevírací hodiny.

V rámci oslav sto let vzniku republiky čeká moravskobudějovické sokoly ještě jedna akce. Lípu svobody slavnostně vysadí na Fügnerově náměstí 8. října.

PAVEL ŠŤASTNÝ