Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvůrce gobelínů, o kterém se téměř nemluví, by oslavil osmdesátiny

Třebíč - Textilní výtvarník a malíř Karel Láznička narozený 14. března 1935 ve Veselí nad Lužnicí, zemřel 13. října 2004 v Třebíči. Byl absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru proslulého profesora Antonína Kybala. Jeho prostřednictvím přišel se spolužáky na konci 50. let do Ptáčova u Třebíče, kde je dosud letní dům Kybalovy rodiny. V Třebíči se oženil a působil do konce života.

8.3.2015
SDÍLEJ:

Karel LázničkaFoto: Jan Dočekal

Věnoval se výhradně ruční tvorbě gobelínů a art protisů (netkaný nástěnný koberec, pozn. aut.). V gobelínech spojil nevšední rozměry tradiční řemeslné práce s nezávislou tvůrčí dovedností. Ačkoli patřil ve svém oboru desetiletí k našim předním umělcům, je dnes tvůrcem z minulosti, o němž se téměř nemluví. Měl jen osm autorských výstav, v Třebíči pouze dvě, v roce 2000 v Galerii 6 a v následujícím roce v Galerii Malovaný dům. O mnohých autorech se říká, že byli za svého života nedoceněni, ale v nejednom případě to může být subjektivní mínění mířící k autorově opožděné popularizaci. Ovšem Láznička byl nedoceněn v plné možné míře. Tvořil pětatřicet let, ale za celou tu dobu nebyl vydán byť jen kusý katalog jeho tvorby, o monografii ani nemluvě. Pouze dvakrát byl zastoupen v širší expozici našeho soudobého umění v Praze, v letech 1975 a 1979. Na vině rozhodně bylo nerozumné povýšenectví vůči umělci „z venkova" a jistě i trvalé upozadění textilního výtvarnictví. Nejčastěji byl inspirován krajinou jižních Čech a Vysočiny. Do barevně a reliéfně členité plochy gobelínů tkal velké tvarově upravené detaily rostlinného charakteru. Vytvořil řadu tkaných a netkaných gobelínů do interiérů různého charakteru. Snad nejznámějším Lázničkovým dílem je rozměrný gobelín Památky Třebíčska (280 x 550 cm) z roku 1970, tedy z počátku jeho nechtěně opatrné umělecké kariéry, umístěný trvale v Muzeu Vysočiny v Třebíči. Byl rovněž vynikajícím kreslířem a malířem. Tato část jeho pozůstalosti je však výtvarné veřejnosti téměř neznámá. Karel Láznička byl veskrze talentovaným tvůrcem, který každým svým činem vyzvedával hodnoty uměleckého řemesla, které před ním v mladosti rozkryl Antonín Kybal.

Skepse o smyslu

Připomeneme-li ve výčtu Lázničkova díla vytvořená pro Třebíč a Třebíčsko, musíme dodat, že u většiny není znám jejich osud, protože nejedna z budov, do jejichž interiérů byly originální gobelíny a art protisy zavěšeny, změnila název i majitele: lékárna v Moravských Budějovicích, Západomoravské muzeum Třebíč, Jihočeské papírny Přibyslavice, Znojemská vinárna v Třebíči, Západomoravské strojírny v Třebíči, obřadní síň v Předíně, administrativní budova zemědělského družstva v Želetavě, hotel Slavia v Třebíči. I tato skutečnost, se kterou byl Láznička na sklonku života do jisté míry seznámen, přispěla k jeho rozměrné skepsi o smyslu autorské účasti v tvůrčím procesu obecně i o smyslu jednotlivých děl, která původně měla autorem vloženou ctižádost dlouhodobého hodnotového a estetického významu.

JAN DOČEKAL

Autor: Redakce

8.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení