Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíčský operní festival se koná již poosmé

Třebíč - Září již tradičně patří v Třebíči opernímu festivalu, letos se uskuteční osmý ročník. I ten proběhne pod patronátem sólisty Vídeňské státní opery Adama Plachetky, pod uměleckým vedením dirigenta a dramaturga Romana Válka a pod záštitou starosty města Pavla Heřmana.

10.9.2014
SDÍLEJ:

Takto se v bazilice svatého Prokopa pělo na Třebíčském operním festivalu v loňském roce. I letos připravili organizátoři zajímavý program. Foto: Johana Obršlíková

Stěžejním projektem a dramaturgickým vrcholem festivalu bude Requiem F. X. Richtera. Projekt, který vzniká v koprodukci několika festivalů, zazní v české premiéře.

Program festivalu bude zahájen v pondělí 22. září tradiční hudbou v ulicích, při které se na Karlově náměstí i v ulicích města představí hudebníci z Třebíče, ale i z nejrůznějších koutů světa. Ještě téhož dne si pak mohou posluchači vychutnat takřka nebeskou harmonii v dílech duchovní vokální polyfonie, která zazní na slavnostním Zahajovacím koncertě v bazilice sv. Prokopa. Koncert je jedinečný tím, že poprvé v historii na něm společně vystoupí místní pěvecký sbor Musica animata pod vedením Karla Tomka a renomovaný vokální ansámbl Czech Ensemble Baroque pod vedením Terezy Válkové.

Humor á la Cimrman

V úterý 23. září si přijdou na své nejen hudební znalci a milovníci raně barokní hudby, ale také příznivci inteligentního humoru á la Jára Cimrman. Čeká na ně veleúspěšná hudební revue, která vznikla ze spolupráce Tanečního souboru Hradišťan, vokálního ansámblu Societas Incognitorum a muzikologa Pavla Sýkory na základě zatím nezveřejněných nových poznatků kol působení Claudia Monteverdiho v Čechách. Že jste o ničem takovém neslyšeli? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči.

Koncert třebíčských rodáků ukáže především to, že tradice Třebíče jako hudebního města je stále živá. Tentokrát bude v režii Kamila Ahmadieho, mladého talentovaného klavíristy, laureáta řady prestižních soutěží.

Čtvrtek bude patřit komorní soudobé opeře. Připravené je autorské představení Torso skladatelů Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara na barokní libreto Davida Kopeckého. Nebude chybět ani představení pro děti a rodiče, které pobaví, potěší i poučí. Originální hudebně-historický projekt A co Vy, pane kolego?! se pak koná v pátek 26. září v 10.30 hodin v Kamenném sále zámku.

Vrcholem je Requiem

Stěžejním projektem celého festivalu a letošní hudební sezóny vůbec bude uvedení Requiem F. X. Richtera, které zazní 9. října jako závěrečný koncert festivalu v bazilice sv. Prokopa. Richterovo Requiem znovuobjeví pro české publikum Czech Ensemble Baroque ve velkém mezinárodním projektu, na kterém se podílí několik festivalů, a který zahrnuje uvedení díla v Holešově, Brně, Třebíči a v sezóně 2015 ve Strasbourgu, pro jehož katedrálu bylo requiem zkomponováno. U nás zazní v české novodobé premiéře.

Patronem festivalu je také letos sólista vídeňské státní opery a host Královské opery Covent garden London Adam Plachetka.

Přední místo v dramaturgii festivalu zaujímá hudba období baroka a klasicismu, interpretovaná v souladu s moderními světovými trendy, tedy na dobové nástroje a ve stylovém pojetí. Uměleckým garantem festivalu je renomovaný soubor Czech Ensemble Baroque, největší ansámbl specializující se na autentickou interpretaci v ČR s dirigentem Romanem Válkem.

„Po sedmi letech se Třebíčský operní festival stal tradiční součástí kulturního obrazu města Třebíče. Dramaturgicky se snažíme najít cestu mezi zábavou, odpočinkem a hlubším poselstvím, které můžou hudební díla dnešnímu světu předat," řekla Johana Obršlíková, organizátorka festivalu.

„Věříme, že po úspěších minulých ročníků bude publikum v Třebíči nadšeno zejména Richterovým Requiem, ale samozřejmě také všemi dalšími koncerty a akcemi festivalu," zve všechny příznivce k návštěvě Roman Válek.

Třebíčský operní festival 2014

Pondělí 22. září

Hudba v ulicích (na Karlově náměstí a v ulicích Třebíče od 13.00 zahrají pouliční muzikanti).

Vstupné: zdarma

Zahajovací koncert (v bazilice sv. Prokopa se od 19.30 představí Czech Ensemble Baroque a Musica animata).

Vstupné: v předprodeji 130 Kč dospělí/80 Kč děti do 15 let, studenti. důchodci a držitelé průkazu ZTP či ZTP/P, na místě 150/100 Kč.

Úterý 23. září

Monteverdi Revue (v zámeckém Kamenném sále od 19.00 vystoupí Societas Incognitorum a Taneční soubor Hradišťan).

Vstupné: v předprodeji 130/80 Kč, na místě 150/100 Kč.

Středa 24. září

Koncert třebíčských rodáků (na klavír hraje Kamil Ahmadie, od 19.00 v Kamenném sále třebíčského zámku).

Vstupné: v předprodeji 130/80 Kč, na místě 150/100 Kč.

Čtvrtek 25. září

T. Hanzlík, V. Zouhar: Torso (komorní opera, ve které se představí orchestr Ensemble Damian. Zadní synagoga od 19.00).

Vstupné: v předprodeji 130/80 Kč, na místě 150/100 Kč.

Pátek 26. září

A co Vy, pane kolego?! (dopolední představení pro děti s Jitkou Břízovou, Ondřejem Koláčným či Davidem Křížem. Začátek v 10.30 v Kamenném sále).

Vstupné: v předprodeji 40 Kč, na místě 50 Kč.

Čtvrtek 9. října

F. X. Richter: Requiem (v bazilice sv. Prokopa se od 19.00 představí Czech Ensemble Baroque). Vstupné: v předprodeji 160/110 Kč, na místě 190/130 Kč.

Vstupenky

Předprodej lístků na jednotlivá představení a koncerty festivalu probíhá v Lékárně U Černíků nebo v síti Tictetportal. Permanentka na celý festival vyjde na 550/380 Kč.

Autor: Redakce

10.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Ilustrační foto.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Bystřice nad Pernštejnem – Dobře začali a až na jednu pasáž měli zápas pod kontrolou. Třebíčští florbalisté zavítali v 6. kole Národní ligy do Bystřice.

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Třebíč – Ani ne za půl hodiny vynesl třebíčský soudce František Frula ve středu rovnou verdikt nad místní organizací Ligy na ochranu zvířat Třebíč, za kterou v minulosti vystupoval jako její šéf Petr Ondráček.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení