Třebíčské loutkářské jaro je na programu kulturního střediska v Třebíči 26. a 27. března. Jako každoročně se budou představení odehrávat v sálech Národního domu.

„Letos jsme soutěžní přehlídku rozvrhli do dvou dnů. Důvodem je nebývalý zájem amatérských loutkářských souborů,“ řekla Miroslava Čermáková z kulturního střediska. Návštěvníky čeká celkem devět představení, která nabídnou nejen osvědčené klasické tituly, ale i představení zcela ojedinělá.

Přehlídku v pátek zahájí třebíčský soubor 3+1 Zdravíčko, který odehraje pohádky Červená Karkulka a Malý tygr podle Miloše Blahy. Obě pohádky jsou věnovány právě Miloši Blahovi, který v loňském roce zemřel a jenž byl zakladatelem a dlouholetým principálem legendárního loutkového divadla Zdravíčko.

Tradiční kašpárek

Zavzpomínat na krásná léta strávená s loutkami přijdou i bývalí členové souboru. „Na představení pozveme bývalé členy Zdravíčka, aby se po dlouhé době opět společně sešli a zavzpomínali na svého principála,“ řekl vedoucí skupiny 3+1 Jaroslav Dejl.

Rejstřík souborů bude na letošním třebíčském festivalu opravdu pestrý, kromě pravidelných účastníků se návštěvníkům představí i dva nováčci. „Jedním z nich je soubor Eďas z Moravského Krumlova, který nastudoval hru Oscara Wilda Strašidlo cantervillské. Druhým je Divadlo Hvizd z Holešova, jež odehraje příběh Astrid Lindgrenové Ronja,“ prozradila Miroslava Čermáková.

Kvůli zdravotním důvodům se loutkářského jara nezúčastní japanolog Petr Moudrý z Kyjova, který svými hrami z japonského prostředí výrazně vybočoval z nabídky představení. Ze stejného důvodu do Třebíče nepřijede ani ryze dětský soubor Loutkino z Brna.

Přehlídku v sobotu zahájí tradiční představitel českých pohádek, Kašpárek, s příběhem o hradím strašidlu, představení začne v 10 hodin. Závěr přehlídky obstará již zmiňovaná Ronja.

Jména souborů, které postoupí do celostátní přehlídky, oznámí odborná porota v neděli odpoledne. Jednotlivá představení se budou střídavě odehrávat v malém a velkém sále Národního domu v Třebíči a jsou vhodná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Vstupné na představení je jednotné a činí 30 korun.

Třebíčské loutkářské jaro – 45. ročník:

SOBOTA 26. března
Malý sál, od 10.00 hodin: Kašpárek a hradní strašidlo (od 5 let)
Velký sál, od 10.45 hodin: Byla jedna ves, O ptáku vzácném (od 4 let)
Malý sál, od 14.00 hodin, Kašpárek a doktor Honza (od 3 let)
Velký sál, od 15.00 hodin: O červené Karkulce (od 4 let)
Malý sál, od 16.15 hodin: Ženich z Turecka (od 10 let)

NEDĚLE 27. března
Velký sál, od 9.45 hodin: Strašidlo cantervillské (od 11 let)
Malý sál, od 11.00 hodin: Skákavá princezna (od 4 let)
Malý sál, od 13.30 hodin: Shenti Kuilei (od 8 let)
Velký sál, od 14.00 hodin: Ronja (od 6 let)