O postup do celostátní soutěže Loutkářská Chrudim se bude v malém a velkém sále Národního domu ucházet šest souborů ze čtyř krajů. Další tři soubory vystoupí nesoutěžně. „Pohádky jsou určeny dětem od tří let a pro mnoho malých návštěvníků je festival vůbec prvním setkáním s loutkovým divadlem,“ řekla Lucie Bartesová z Městského kulturního střediska v Třebíči.

Novinkou letošního ročníku je i představení pro dospělé diváky. Divadelní skupina Sleď pod kožichem, složená ze studentů třetího ročníku KALD DAMU, vystoupí v sobotu s inscenací „RAW“ vhodnou pro návštěvníky od 15 let.

Vůbec poprvé se v Třebíči představí Maňáskové divadlo Sokolík Vyškov a soubor Loutky VM z Velkého Meziříčí. Ostatní soubory jsou třebíčskému publiku známé z předchozích ročníků. Své loutkářské umění tak dále předvedou spolky Loutkino Brno, Bedruňka Brno, Říše Loutek Kroměříž, Loutkové divadlo Oblázek Krucemburk, Maňáskové divadlo při DDM Třešť a Loutkářský soubor Podivíni.

Třebíčské loutkářské jaro se může pyšnit již více než padesátiletou historií. První ročník se konal v roce 1967 a u zrodu stál principál třebíčského souboru Zdravíčko MUDr. Miloš Blaha. Od té doby desítky loutkářských souborů převážně z Vysočiny a jižní Moravy sehrály v Třebíči stovky představení pro tisíce malých diváků.