Páteční program začne vystoupením olomoucké blues folkové skupiny Alibaba. Poté se na pódiu představí písničkář z Bohumína Ota Maňák, kterého vystřídá muzikant Vojta Kiďák Tomáško. Dále bude podium patřit folkovému duu Stránící a Míru Ošanci, kteří v letošním roce slaví 35. let na scéně. Večer pak uzavře česká folk rocková kapela Epydemye.

V sobotu se ve 13 hodin představí příležitostné seskupení okolo hráče El Pada. Poté zahraje trampská kapela Otisk Nový Rychnov. Zahraničním hostem festivalu bude folkové kytarové duo Marram. Bluegrass zpod Krušných hor předvede Bodlo. Tradičním účastníkem festivalu je také vladislavská country skupina Valchagenk. Nové jmén, ale se starými tvářemi, to je pražský acoustic folk pod názvem Terrakota. Folk – jazz z Pardubic zahraje MeziMěsto a brněnský folk předvede D.N.A. Brno. Ženský element vnese na pódium Pavlína Jíšová a její Bababand. Sobotní program uzavře v půl jedenácté večer vystoupení skupiny AG Flek.

Vstupné na místě na oba dva dny stojí 250 korun, na pátek stovku a za vstup na sobotní program zaplatí zájemci 200 korun. Děti do 12 let mají vstup zdarma.

Vandrobraní vzniklo v roce 2000 jako pohodový festiválek, který pořádala dávno zaniklá skupina Haluza. „Samotnému Vandrobraní předcházelo ještě Kaštanobraní pořádané v letech 1998 a 1999. Účelem tehdejšího festivalu byla záchrana kaštanů v areálu padochovské sokolovny napadených klíněnkou. To se tehdy povedlo, akce se zalíbila a dále pokračovala pod názvem Vandrobraní,“ řekla Kamila Řezáčová ze spolku Sakum Prdum.

Ivana Říhová