Se zvědavostí vcházím do prostor telčského podzemí, které bude od této soboty zpřístupněné i pro širokou veřejnost. Nejprve klenutou chodbou procházím až do zadní části bývalého skladiště pod telčskou základní uměleckou školou.

Tam je na úvod připravena několikaminutová projekce části filmu věnovaného Telči. „Film trvá celkem hodinu. Budeme tu pouštět jednotlivé pasáže.. Jde o to, vtáhnou návštěvníka, jak cizího, tak místního do celkové atmosféry a seznámit ho s městem v jeho proměnách," vysvětluje mi jeden z iniciátorů této nové telčské turistické atrakce Vladimír Švec.

Vše o Telči

Po skončení emocemi nabité projekce, pod kterou je podepsaná celá řada tvůrců původem z Telče v čele s režisérem Danem Svátkem, se ve sklepení pod uměleckou školou spouští multimediální projekce. V mlze mezi betonovými oblouky koukám na 3D model telčského podzemí, v druhém mlžném oparu zase běží rozhovory s telčskými rodáky.

Zajímá mě také duše celého prostoru, tou je interaktivní dotykový stůl. Tam se dozvídám řadu informací o Telči, její historii, současnosti a společenském životě. Zaujme mě i spousta fotografií a videí. „Je tam vše, co by jinak bylo shrnuto na klasických informačních tabulích. Ty u nás nenajdete. I tady můžeme všechno měnit a doplňovat tak, aby to bylo pokaždé jiné," dodává Švec. Po schodech pak scházím k výklenku, kde na mě čeká atrakce, která je zpestřením hlavně pro děti. Je to čurající hasič, který symbolicky odkazuje na to, že na projekt přispěly peníze z Bruselu.

Pak se zastavuji na interaktivní podlaze. Chodím po ní a pod nohama se mi mění fotografie ze současnosti i historie Telče. Prý když přijdu na jaře, bude tam k vidění zase něco jiného. Co to bude, ale nechtějí prozradit.

Nakonec se vydávám do samotných podzemních chodeb, na které jsem nejvíce zvědavá. Cestou narážím na další interaktivní prvek, z reproduktorů se linou úryvky hudby. „Jde o hudbu, která je spjata s Telčí. V této chodbě budeme pouštět třeba i pověsti o městě," doplňuje Švec.

Pak už tu jsou konečně chodby, ve kterých si musím posvítit svítilnou na mobilním telefonu, bez ní mě tam nepustí. Rychle procházím labyrintem úzkých a nízkých chodbiček a říkám si, že to není nic pro lidi trpící klaustrofobií nebo méně pohyblivé lidi. Zaujmou mě křížky umístěné v některých ramenech se sklepy nebo branka v místech, kde končí zpřístupněná část podzemí. Nečekala jsem, že prostor bude takto rozsáhlý. Je to celkem dobrodružné. Pak se vracím zpátky a říkám si, že tu nejsem naposledy.

Podoba expozice se totiž bude průběžně měnit, aby byla pestřejší a zajímavější. Podílet se na tom budou i sami obyvatelé Telče. „Pokud máte doma jakýkoli materiál k telčské historii pohlednici, dokument nebo třeba svůj příběh a jste ochotni se o něj s námi podělit, bude možné jej do expozice zapracovat. Stejně tak budeme rádi za jakékoli připomínky k provozu expozice," vzkazuje telčský starosta Roman Fabeš.

Stavební práce v telčském podzemí začaly letos na jaře. Projekt se připravuje asi tři roky. Tvůrci nejprve chtěli zpřístupnit větší část chodeb a s využitím sklepení pod školou původně nepočítali. Nakonec se však vyskytly nejrůznější problémy, kvůli kterým bylo prozatím otevřeno jen zhruba padesát metrů středověkých chodeb, a přistoupilo se nakonec i k rekonstrukci sklepení, kde je interaktivní expozice. Radnice počítá, že se v budoucnu podaří otevřít i další část chodeb.

Zpřístupnění podzemí vyšlo na 12 milionů korun, přispěla na něj dotace z Evropské unie. Pokud nebudou v podzemí probíhat prohlídky, je možné prostory s interaktivní expozicí využít i pro pořádání nejrůznějších akcí.

ZUZANA MUSILOVÁ