„Prohlédneme si ji v doprovodu - a ne lecjakém. Prohlédneme si ji s továrníkem Maxem Subakem,“ dí vzletnou češtinou David Vávra navlečený v mundůru hasiče počátku 20. století.

Mobil kohosi v davu rozezní se melodií ryze současnou. „Stop! Upozornění všem okolo – vypněte si telefony,“ sdělí přihlížejícímu davu mírně nervózní asistentka režiséra. Co že se to děje? Filmaři právě natáčejí další díl seriálu „Šumná města“. Tentokrát ale se dramaturgie rozhodla spojit Třebíč, Velké Meziříčí a Tasov do jednoho dílu s názvem „Šumné Horácko“.

Stará továrna, u které se právě natáčelo a ze které město Třebíč nechalo zbudovat malometrážní městské byty, se Vávrovi líbila: „Je to takovej umírněnej dům, žádnej novotvar. Co mi snad nepřijde logický, jsou sklepy na půdě a předimenzovaný schodiště na úkor samotnýho bydlení,“ nezapřel profesi architekta.

Jakéže skvosty převážně meziválečné architektury umělci z Prahy v Třebíči objevili?

„No pro mě byla největším objevem továrna Tusculum. A taky nakonec zklamáním. Nepustili nás filmovat,“ krčí rameny hlavní aktér David Vávra. Tento objekt od věhlasného představitele kubismu Josefa Gočára je v současnosti na prodej a tento fakt zřejmě způsobil potíže.

Vladimír Obršlík z odboru výstavby a památkové péče se s přípravným štábem setkal už před několika týdny: „Žádali mě o dokumentaci k vytipovaným stavbám.“ Nakonec se sjednotili na šestici těch, které zachytí na filmařský materiál. Budova dnešní Okresní správy sociálního zabezpečení na náměstí je perla funkcionalismu od Bohuslava Fuchse. Jako další jeho třebíčský počin budou v pořadu zmíněny kabiny na plovárně Polanka. Filmaře zajímá i Baťovská Borovina – především vstup do továrny – a samozřejmě bazilika. „Chtěli taky staré fotky Stařečky. Asi aby světu ukázali, co muselo ustoupit autobusovému nádraží,“ prozradil Obršlík.

A sekvence s kavárnou? „No, starej pan kavárník nám před třemi lety zemřel, máme teď mladého číšníka. Hostel je to místo, kde by se mělo točit, tam i nocujeme,“ nastínil David Vávra. „Mimochodem – hostel je doklad skvělý rekonstrukce, většinou se všichni snaží to starý vyházet, tady to ale dopadlo, řekl bych, hodně dobře,“ podotkl Vávra alias provinční hasič.

I hasičské auto stojí za zmínku. Je to Škoda 125 z roku 1930 a propůjčil ji nadšenec z Březejce u Velkého Meziříčí. V Třebíči filmaři zůstanou do neděle.