Ve třech soutěžních kategoriích se budou o ceny nejvyšší ucházet amatérští filmaři. „Pokud vím, na Vysočině jsou pouze dva filmové festivaly, přičemž jeden je určen profesionálům, druhý je pro amatérské filmaře bez jakéhokoliv omezení. Do uzávěrky se nám sešlo 38 různých snímků, které tvořily přes šest hodin záznamu. Po zhlédnutí všech jsme vybrali 23 snímků, které tvoří zhruba tříhodinovou projekci a ty jsme zařadili do příslušných kategorií,“ upřesnil filmař, organizátor festivalu a student vysoké školy Jan Veselý.


Návštěvníci se mohou těšit nejen na hrané či dokumentární snímky, ale v soutěžní nabídce se objevují i animované. Přehlídka je limitovaná pouze tématicky, nerozhoduje věk autorů ani délka příspěvku. Mezi účastníky z Čech, Slovenska a Německa lze najít nejen ostřílené amatérské filmaře, ale i začátečníky.


Mezi nejmladší patří patnáctiletý Jakub Kadera, který se do soutěže přihlásil s animovaným snímkem Chalupníček a myška. „Festival jsme rozdělili do tří soutěžních bloků: humorné, jelenovité a na ty, které se zabývají prevencí kriminality nebo také různými druhy pomoci. Festival se koná díky vydatné pomoci města, které nám bezplatně pronajalo sál, a Nadace občanské společnosti. Ostatně výtěžek ze vstupného, které je dobrovolné, půjde na sbírku Pomozte dětem. Připravena je i doprovodná prodejní výstava fotografií Lenky Čeřovské,“ řekl Veselý.


Festival zahájí projekce tvorby domácího studia Veselý FILM. Nejtěžší práci bude mít sedmičlenná porota, která v každé kategorii vybere vítěze, svého favorita si budou moci zvolit i samotní diváci. Historicky první filmový festival bude v Jaroměřicích nad Rokytnou probíhat ve dnech 23. a 24. října.