VYBRAT REGION
Zavřít mapu

StarDance na festivalu Petra Dvorského! Martin Kumžák vybral filmové hity

Jaroměřice nad Rokytnou - Se skupinou Pajky Pajk Martin Kumžák doprovázel Superstar, s orchestrem Moondance Orchestra živě hraje ve StarDance.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Martin Kumžák a Moondance Orchestra.Foto: Ars Koncert

Pro všechny řady oblíbené taneční soutěže připravoval hudební aranže. Je autorem symfonie Zvěrokruh, oratoria Svatý Václav, dirigentem Dasha Symphony a Jackson Symphony, kapelníkem, patří k vyhledávaným hráčům na klávesové nástroje. Překvapivě se objeví i na festivalu Petra Dvorského. V zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou vystoupí v sobotu 12. srpna s programem Když hvězdy netančí, který vznikl právě jako volná inspirace televizní soutěží StarDance. Není divu, že náš rozhovor začal právě u ní.

Jak dalece ovlivňujete výběr songů pro StarDance?
Výběr skladeb na StarDance je kombinací návrhů profi tanečníků, našich zpěváků a mých požadavků. S velkým počtem možných písní přichází i dramaturgové pořadu. Já mám právo odmítnout návrhy písní, které nejdou v našem obsazení zahrát nebo neodpovídají záměru pořadu po umělecké stránce. Výběr s tanečníky a dramaturgy je vždy zábavný a klidný, ještě se nestalo, že by došlo k nějakým neshodám.

Které evergreeny, co ve StarDance zaznívají, jsou písněmi vašeho srdce?
V posledních řadách už zaznívají povětšinou písně novější, které jsem předtím ani neznal, a evergreenů je nemnoho, neboť jsme jich už řadu zahráli. Mně osobně se líbí zejména swingovky a latinskoamerické písně, hlavně rumby. Velmi rád také upravuji skladby z vážné hudby. Z poslední řady StarDance mi zůstala vzpomínka na salsu Gangsta‘s Paradise a závěrečnou skladbu Caravan z filmu Whiplash.

Která léta v muzice jsou vám nebližší? Máte i oblíbenou hvězdu?
Asi to takto nevnímám. Mám rád opravdu ledasco a na přináležitosti ke stylovým trendům mi moc nezáleží. Mám rád písně Stinga jak z hudebního, tak textového úhlu pohledu. Fascinují mne stále Chick Corea a Herbie Hancock. Vzorem mi je Gordon Goodwin a jeho Big Phat Orchestra.

Vzpomínáte si, jak vznikal Moondance Orchestra?
Dramaturgie pořadu StarDance se na mne v roce 2006 obrátila s žádostí o zajištění hudební složky pro tento pořad. Zároveň ale ještě trvala soutěž Superstar, kterou jsme tenkrát doprovázeli. Rozšířil jsem malé obsazení na větší, oslovil zpěváky, vymysleli jsme nový název a orchestr byl na světě. Spolupracujeme s většinou hudebníků i zpěváků přes dvacet let, takže se sestavováním orchestru jsem neměl žádné obtíže. Vize se vyjevovala časem, neboť nikdo z nás tenkrát tento televizní formát neznal, a tak jsme postupovali jako obvykle: napsal jsem noty, hudebníci i zpěváci se doma podle nahrávek a not připravili a pak jsme to zahráli. A bylo to.

Má orchestr ve StarDance stabilní složení?
Jsou to stále titíž. Došlo k jediné personální změně na postu basisty, ale oba hráči jsou mí dávní kamarádi, tak jsme si jen vyhověli. Nejsem příznivcem častých personálních změn, chápu to celé spíše jako rozšířenou rodinu nebo lépe – partu časem prověřených kamarádů.

Objevujete se s tímto orchestrem i mimo televizi?
Hned po první řadě StarDance mi přišla nabídka na hraní plesů. Nikdy předtím jsem o takové variantě neuvažoval, ale nebyl důvod hozenou rukavici nezvednout. Dnes máme během plesové sezony hraní až až… Hrajeme také speciální koncerty pro různé zadavatele, například MFF Karlovy Vary, Dvořákovu Olomouc. Naší poslední novinkou je projekt Michael Jackson Symphony, který jsme připravili společně s Filharmonií Hradec Králové a naší agenturou.

Vznikají jinak aranže písní pro StarDance a pro Superstar?
Ano, je to zejména otázka obsazení kapely. Na Superstar nás bývalo pět až šest, na StarDance je stabilní patnáctičlenný orchestr povětšinou rozšířený o Epoque Quartet. Zatímco v Superstar jsme působili jako doprovod pro soutěžící, většinou amatérské zpěváky, ve StarDance se po nás žádá celkový hudební doprovod a důraz na noblesu pořadu. Ne vždy se všechno povede, ale je to větší zodpovědnost.

Na festivalu v Jaroměřicích nad Rokytnou máte společný program právě s Epoque Quartetem. Jak došlo k tomuto spojení?
S pány z Epoque Quartetu se známe pěknou řádku let z nahrávacích studií a různých crossoverových projektů, o muzikantských hospodách nemluvě. Když vznikla ve StarDance potřeba rozšířit náš orchestr o smyčce, bylo rozhodování snadné.

Epoque Quartet rád přechází také do jazzu, rocku a funku. Jak jste sestavovali společný repertoár?
Já sám proplouvám žánry od svých úplných začátků, jsem vyznavačem stylové různosti a rozškatulkovávání žánrů mi není vlastní. Vybral jsem spolu se zpěváky skladby, které jsme společně s Epoque Quartetem hráli, a do některých dalších skladeb jsem kvartet pro účely tohoto koncertu dopsal.

Kdy jste se pracovně poprvé setkal s muzikálem a čím vás tento žánr nejvíc oslovil?
Někdy krátce po listopadové revoluci jsem pro skupinu Uno přearanžoval slavnou Bernsteinovu West Side Story pro komputer a divadelní orchestr, který jsem za tím účelem sestavil. Hráli jsme ji v Hudebním divadle Karlín jednu nebo dvě sezony. V roce 1997 jsem byl osloven, abych postavil kapelu a napsal aranže pro novou adaptaci muzikálu Hair. Ta se následně hrála v divadle Pyramida na pražském Výstavišti. Zároveň jsem byl členem orchestru, jenž hned naproti v divadle Spirála odehrál legendární počet představení Jesus Christ Superstar. Právě tyto kusy se staly živnou půdou mého dalšího muzikálového působení. Zejména Hair považuji za skutečný zlom v profesním i osobním životě. Moje matka byla divadelní režisérka, odmala jsem se pohyboval v divadelním prostředí, a tak kombinace s posedlostí zvanou hudba pro mne vždy byla zásadní výzvou.

Na kterou další muzikálovou práci rád vzpomínáte?
Na dva muzikálové projekty, které jsme dělali s Jankem Ledeckým, Hamleta a Galilea. Janek napsal písně s texty a já měl na starost aranže a nahrávku. S Hamletem jsme se propracovali až na readings v New York City. Několik sezon se hrál i v jihokorejském Soulu. To byla krásná doba.

Kdo vybíral téma pro hudební zpracování?
Téma Hamlet jsem Jankovi navrhl já, Galilea pro sebe objevil on sám.

Inspirují vás i interpreti, s nimiž často spolupracujete?
Je dobré vědět, pro koho danou věc upravujete. Ideální je s interpretem o obsahu písně či celého díla prohodit alespoň pár slov. Nejsem příznivcem práce naslepo anebo do šuplíku. Je fajn, když je interpret součástí vzniku. Přinejmenším se tím dají eliminovat nepříjemnosti a překvapení. Přišel jsem na to ale až časem.

U jakých hudebních produkcí saháte po filmové hudbě?
Filmová hudba v současné době zažívá rozkvět koncertního uvádění a my jsme často oslovováni, abychom hráli úpravy známých filmových melodií. Činíme tak a věřím, že to pro posluchače může být příjemná změna či obohacení. Já však vnímám hudbu pro film nebo divadlo jako neoddělitelnou složku toho kterého díla a jestli nějakou část celkové partitury lze později hrát samostatně, tím lépe. Nejsem ale vyznavačem filmových hitů, které se vytváří právě pro onen přesah do hudebního průmyslu.

Podle jakého klíče si filmovou hudbu do programu vybíráte?
Klíč je snadný: líbí, nelíbí. Lze s daným obsazením smysluplně odehrát, nebo nelze.

Existují notoricky známé melodie z filmů: Tenkrát na Západě, Muž a žena, Kubrick a 2001: Vesmírná odysea. Jaké by byly vaše top?
Všechny počiny Johna Williamse v čele s hudbou k filmu Schindlerův seznam, Imaginarium dr. Parnasse a hobití a pánoprstenová sága, kterou vytvořil Howard Shore.

Jste vyhledávaným aranžérem, hráčem na klávesové nástroje, komponujete, vedete dva orchestry, dirigujete. Nezůstáváte některému z povolání něco dlužen?
Nelze všechny tyto profese vykonávat najednou a žádat po sobě vrcholné profesionální výkony srovnatelné s těmi umělci, kteří se proslavili právě jednou z nich. Dřív jsem to tak chtěl, ale život není jen práce. Dnes už to vím. Miluji hudbu a všechny umělecké činnosti s ní spojené a snažím se dělat to, co právě dělám, na té nejvyšší možné kvalitativní úrovni, které jsem v danou chvíli schopen. V praxi to znamená hodiny za klavírem, u počítače nebo na jevišti či v orchestřišti, ve studiu nebo na pracovních schůzkách. Rád chodím na procházky, při nichž poslouchám Stravinského, Šostakoviče, Bacha. Je to vlastně posedlost, ale loni mi bylo padesát, tak už se z toho všeho tolik nehroutím. Užívám si naší dvouleté dcery, a pokud jsem zůstal některé z profesí něco dlužen, nezbývá mi než se dané profesi omluvit. Dělám, co můžu.

Jak byste se profesně označil vy sám?
Ocitoval bych charakteristiku, kterou jsem na sebe napsal při vytváření našich webových stránek: „Ten, co píše noty, miluje své kolegy na pódiu i mimo něj, přísným okem sleduje svět kolem a občas dá svou hrou na piano nahlédnout do svého hradbami středověkými obehnaného nitra.“ Co jiného byste od Kozoroha čekali?

Simona Polcarová

Autor: Redakce

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 25 000 Kč Tesaři TESAŘ - MONTÁŽ DŘEVOSTAVEB. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem, řidičský průkaz B, ochota cestovat, pozitivní vztak k práci, po zapracování smlouva na dobu neurčitou. Pracoviště: Domy d.n.e.s. s.r.o., Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 169, 674 01 Třebíč 1. Informace: Renata Foretníková, +420 568 841 104. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 5 000 Kč Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách LEKTOŘI CIZÍCH JAZYKŮ ( ANGLIČTINA, NĚMČINA, FRANCOUZŠTINA). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, - jedná se o výuku angličtiny, němčiny, francouzštiny, - certifikát nebo státní zkouška, - jazyková znalost min. B1, Pracovní doba individuální., Mzda dohodou., Nástup možný ihned., Vhodné i pro absolventy., Kontaktní osoba paní Kateřina Schmolzová, tel: 605 583 481, e-mail: jazykovaskola@amadeus-jazyky.cz. Pracoviště: Kateřina schmolzová - jazyková škola amádeus - provozovna, Srázná, č.p. 444, 676 02 Moravské Budějovice 2. Informace: Kateřina Schmolzová, +420 605 583 481. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 000 Kč Pomocní kuchaři POMOCNÁ KUCHAŘKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocné práce v kuchyni. Pracoviště: Black eangle centrum s.r.o., Karlovo nám., č.p. 17, 674 01 Třebíč 1. Informace: Karel Melovský, +420 777 649 914. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 500 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Banex s.r.o., 675 53 Valeč u Hrotovic. Informace: Miroslav Chytka, +420 608 624 140PO-PÁ9:00-16:00hod..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První letošní lyžování na Šacberku.
9

OBRAZEM: Na Šacberku si užili první lyžovačku

V Jihlavě se lidé potkali se strašidelnými čerty.
19

Nejdřív obavy, pak zábava. Děsiví Krampusové poprvé strašili v Jihlavě

Policisté hromadně darovali krev. Chtějí motivovat nové dárce

Třebíč - Darovat hromadně krev a plazmu, tím pomáhat léčit a zachraňovat životy dalších lidí, se na závěr letošního roku rozhodli třebíčští policisté.

Silničáři mají tisíce tun dlažebních kostek

Vysočina - Prodali by je, ale není komu. Silničáři mají na skladě zhruba dva a půl tisíce tun vytěžených žulových kostek. Nabízí je na prodej, zájem je však nízký a tak Kraj Vysočina snižuje cenu.

Třebíčská charita vypravuje na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí

Třebíč - Třebíčská charita vysílá na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí. Náklad s vybavením lékařského a sesterského pokoje, polohovacími postelemi a dalšími zdravotnickými pomůckami vypravila charita z města Bitterfeld-Wolfen ze spolkové země Německo.

Přibude další přímý autobus na trase Třebíč – Praha

Třebíč – Autobus s polepem společnosti FlixBus bude nově pendlovat mezi Prahou a Třebíčí. S přímými vlaky, které by propojily Třebíčsko s hlavním městem, už to tak růžové není

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT